Odgrzybianie klimatyzacji – ile kosztuje, jakie są metody, czemu ma służyć?

Dobrze działająca klimatyzacja przyda się zarówno w okresie letnim, jak i w zimowych warunkach. Jej odpowiednia sprawność to jednak nie wszystko. Równie ważne są okresowe przeglądy, w trakcie których przeprowadzane jest odgrzybianie klimatyzacji.
Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?
Klimatyzacja w samochodzie jest nie tylko urządzeniem, które zapewnia odpowiedni komfort podróży, ale i zaawansowanym układem, złożonym z wielu elementów. Niektóre z nich, takie jak np. filtr powietrza można bez trudu wymienić samemu. Najczęściej sygnałem do tego jest zwiększone parowanie szyb i nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak dlatego, że osadza się w nim wilgoć. Podobnie jak w przypadku innych podzespołów, takich jak np. parownik. Z zawilgoceniem, po czasie, mamy więc do czynienia praktycznie w całym układzie. Dezynfekcja, czyli tzw. odgrzybianie klimatyzacji jest w tym przypadku nieunikniona. Proces przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnej maszyny i np. preparatów na bazie izopropanolu, a celem jest wyeliminowanie wszelkich zarodników pleśni.
Jakie są metody czyszczenia klimatyzacji?
Istnieje kilka metod mających na celu wyczyszczenie układu klimatyzacji.
Ozonowanie
Do zainicjowania procesu ozonowanie klimatyzacji używa się odpowiedniej maszyny, tzw. generatora, nazywanego również ozonatorem. Urządzenie umieszcza się w kabinie pojazdu, na podłodze lub fotelu pasażera. Element, w którym znajduje się wylot aparatury, ustawia się w kierunku okolic schowka, czyli miejsca, gdzie następuje zasysanie powietrza przez elementy układu klimatyzacji. Po uruchomieniu pojazdu wentylator (nawiew) należy ustawić w maksymalnym położeniu, przy jak najniższej temperaturze. Przełączamy układ na obieg wewnętrzny. Następnie uruchamia się urządzenie i rozpoczyna proces. Po jego zakończeniu i odłączeniu aparatury zalecane jest wywietrzenie wnętrza samochodu. Efekt? Pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, ale przede wszystkim szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.
Czyszczenie ultradźwiękowe
Czyszczenie ultradźwiękowe to coraz popularniejsza metoda na oczyszczenie układu klimatyzacji. Jest także droższa niż np. ozonowanie czy odgrzybianie. Polega na umieszczeniu we wnętrzu pojazdu specjalnego urządzenia, za pomocą którego rozpylany jest detergent (płyn dezynfekujący). W wyniku zastosowania ultradźwięków o częstotliwości 1.7 Hz następuje jego zamiana w mikroskopijne cząstki o średnicy około 5 mikronów, które dostają się praktycznie do całego układu klimatyzacji. Dzięki temu oprócz skutecznego czyszczenia następuje zahamowanie rozwoju kolejnych drobnoustrojów na odkażonych powierzchniach.
Dezynfekcja pianką
Dezynfekcja układu klimatyzacji pianką, to nic innego jak jego odkażenie za pomocą specjalnych preparatów chemicznych. Co istotne, ten proces możemy przeprowadzić w pełni samodzielnie. Polega on na spryskaniu (wstrzyknięciu) do nawiewów danego środka. Na rynku dostępne jest wiele preparatów, w różnych cenach. Na opakowaniu każdego z nich znajdziemy szczegółowe instrukcje, w jaki sposób należy przeprowadzić dezynfekcję. Jest to zdecydowanie najtańsza i najszybsza metoda, ale jednocześnie nie tak profesjonalna, jak czyszczenie ultradźwiękowe czy ozonowanie. Kolejny minus to fakt, że preparat jeszcze przez kilka dni od wstrzyknięcia może silnie utrzymywać się na poszczególnych elementach układu, przez co pasażerowie mają z nim praktycznie bezpośredni kontakt.
Ile kosztuje przegląd klimatyzacji oraz czyszczenie?
Przegląd układu klimatyzacji zalecany jest co rok. Cena uzależniona jest od regionu oraz warsztatu. Można jednak przyjąć, że średnio waha się w granicach od około 200 do 350 złotych. W przypadku czyszczenia wszystko zależy od tego, jaką metodę wybierzemy. Użycie pianek, które możemy zaaplikować sami do układu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Ozonowanie będzie nas kosztować około 100-300 złotych. Najdroższe, ale i najskuteczniejsze jest czyszczenie metodą ultradźwiękową. Jego koszt to około 150-350 złotych. Zaznaczamy, że podane ceny są orientacyjne i w dużej mierze zależą od konkretnego warsztatu. Mogą się także zwiększyć, jeśli konieczna okaże się np. wymiana filtra kabinowego.
Dlaczego warto dbać o klimatyzację samochodową?
Zaniedbany układ klimatyzacji samochodowej prędzej czy później odmówi posłuszeństwa. Niestety, wymiana takich elementów jak sprężarka czy parownik nie należy do tanich. Niezbędne może okazać się również sprawdzenie szczelności całego układu, a to kolejne koszty. Tyle w kwestiach technicznych i finansowych. Znacznie groźniejsze jest wdychanie miesiącami zanieczyszczeń z milionami drobnoustrojów. Może to spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, a zdrowie nasze i bliskich, jak wiadomo, nie ma ceny.
Jak często należy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?
Odgrzybianie klimatyzacji powinniśmy przeprowadzać najlepiej raz w roku. Ważna przy tym jest pora. Sezon wiosenny to idealne rozwiązanie, z uwagi na mniejszą wilgotność, a więc ograniczone warunki do rozwoju drobnoustrojów.
Jaki serwis klimatyzacji wybrać?
Wybierając warsztat, w którym przeprowadzimy serwis układu klimatyzacji, można zwrócić uwagę na temat opinii dotyczących tego miejsca. Usługi tego typu można wykonać zarówno w miejscach takich jak punkty wulkanizacyjne czy tradycyjne warsztaty samochodowe. Nie odradzamy wyboru tego typu placówek. Jednak w przypadku serwisu, który zajmuje się tylko i wyłącznie diagnostyką układu klimatyzacji na pewno możemy liczyć na bardziej skrupulatne podejście do świadczonej usługi. Dobry serwisant zasugeruje nam również przegląd i sprawdzenie szczelności układu, pomoże wybrać metodę oczyszczania i przypomni o corocznej konieczności kontroli klimatyzacji samochodowej.
Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania układu klimatyzacji?
Układ klimatyzacji wraz z najważniejszymi elementami, który przez dłuższy czas nie był używany lub serwisowany, w końcu przestanie działać. Konieczne okaże się sprawdzenie jego szczelności, powtórne uzupełnienie czynnika, a nawet wymiana uszkodzonych elementów. W tym przypadku najczęściej sprężarki. Zaniedbany układ będzie również idealnym miejscem do rozwoju pleśni, grzybów i innych bakterii, co zdecydowanie wpłynie na zdrowie osób podróżujących takim pojazdem.
FAQ. Najczęściej zadawane pytania
Jakie są ceny odgrzybiania klimatyzacji?
Koszt odgrzybienia klimatyzacji może wynieść od kilkudziesięciu do ponad 200 zł. Wszystko zależy od tego, jaką metodę wybierzemy.
Jakie są metody odgrzybiania klimatyzacji?
Najpopularniejsze metody odgrzybiania klimatyzacji to ozonowanie i czyszczenie metodą ultradźwiękową. Ta druga jest zdecydowanie bardziej skuteczna. Ostatni sposób to użycie środków chemicznych, które możemy zaaplikować do układu własnoręcznie.
Co ile należy czyścić klimatyzację?
Czyszczenie klimatyzacji zalecane jest przynajmniej raz w roku. Do tego należy pamiętać o wymianie filtra kabinowego i sprawdzeniu szczelności układu, jeśli podejrzewamy, że może działać w stopniu niewystarczającym.
Ile kosztuje profesjonalny przegląd klimatyzacji?
Cena uzależniona jest od miejsca i serwisu. Średnio waha się w granicach od około 200 do 350 złotych. Może jednak ulec zwiększeniu, jeśli konieczna okaże się wymiana uszkodzonych elementów układu klimatyzacji.