Odłączanie akumulatora samochodowego. Poradnik krok po kroku
Choć żywotność akumulatora wynosi przeciętnie od 3 do 4 lat, wcześniej czy później należy go wymienić na nowy. Odłączanie akumulatora – jak zrobić to w prawidłowy sposób i jak podłączyć go z powrotem?
Odłączanie akumulatora wydaje się czynnością banalnie prostą. Teoretycznie wystarczy jedynie poluzować śruby na klemach i zdjąć kable. Ale to tylko teoria, ponieważ tutaj liczy się przede wszystkim właściwa kolejność.
Wyłącznie ona pozwala na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i daje pewność, że nic złego nie stanie się ani z samochodem, ani z jego układem elektrycznym. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić odłączanie i podłączanie akumulatora.
Dzięki naszym wskazówkom cała operacja przebiegnie szybko i sprawnie (TUTAJ przeczytasz o żywotności akumulatora samochodowego).
Jak odłączyć akumulator?
Odłączanie akumulatora to tak naprawdę kilka prostych kroków, jakie należy wykonać. Oto one:
- upewnij się, że zapłon samochodu jest wyłączony
- otwórz maskę i zlokalizuj akumulator
- zlokalizuj klemę ujemną i dodatnią. Niektóre akumulatory mają plastikowe zaślepki zakrywające styki. Należy je zdjąć, aby uzyskać dostęp do przewodów akumulatora (łączących akumulator z samochodem). Zaleca się, aby przy odłączaniu akumulatora dysponować rękawicami i okularami ochronnymi
- odkręć kable, ale pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności! W tym miejscu dochodzimy do najważniejszej kwestii związanej z odłączaniem akumulatora. Otóż najpierw należy odkręcić ujemny przewód akumulatora, a dopiero później – dodatni
- po odłączeniu przewodu ujemnego należy odsunąć go jak najdalej od akumulatora. Podobnie należy uczynić z przewodem dodatnim
- ostatnia czynność to odkręcenie mocowania akumulatora (do tego również powinien wystarczyć klucz 10) oraz wyjęcie go
W większości samochodów do odkręcenia przewodów akumulatora niezbędny będzie klucz 10-milimetrowy. Należy również pamiętać, aby przy odłączaniu ich nie doprowadzić do zwarcia, dotykając kluczem jednocześnie zacisków dodatnich i ujemnych. Może to bowiem wytworzyć iskry w komorze silnika i w skrajnych przypadkach spowodować pożar.
Poza tym istnieje ryzyko uszkodzenia układu elektrycznego pojazdu lub komputera sterującego pracą silnika.
Jak podłączyć akumulator?
Teoretycznie – w odwrotnej kolejności do odłączania akumulatora. Ale także w tym przypadku ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności:
- oczyść styki – w ten sposób „uwolnisz” je od korozji i zanieczyszczeń. Najlepiej do tego nadaje się szczotka druciana
- włóż nowy akumulator na swoje miejsce. Pamiętaj, aby zawsze trzymać go poziomo
- zainstaluj akumulator – przykręć z powrotem jego mocowania
- podłącz przewody do akumulatora, zaczynając od dodatniego. Dopiero po podłączeniu przewodu dodatniego, podłącz przewód ujemny
- nie zapomnij o zainstalowaniu z powrotem plastikowych zaślepek na klemach
Pamiętaj, że odłączenie akumulatora może spowodować zresetowania zegarka w samochodzie oraz daty. Przy odłączeniu akumulatora na dłużej może dojść również do zresetowania innych ustawień auta.
Dlaczego kolejność odłączania i podłączania akumulatora ma tak duże znaczenie?
To proste. Odłączenie najpierw zacisku ujemnego zapobiega zwarciu pomiędzy zaciskiem dodatnim a masą. Jeśli odłączanie akumulatora zacząłbyś od kabla dodatniego, klucz, którego używasz do odkręcania zacisku może dotknąć karoserii samochodu lub innych elementów metalowych i wywołać zwarcie. A to czasem prowadzi do uszkodzenia akumulatora.
W przypadku podłączania akumulatora, najpierw należy podpiąć przewód dodatni. Jeśli najpierw zaczniesz od ujemnego, istnieje ryzyko doprowadzenia do zwarcia.
Odłączenie akumulatora a komputer pokładowy
Czy można odłączyć akumulator w samochodzie z komputerem?
Ze względu na stopień skomplikowania współczesnych samochodów, nie zaleca się samodzielnego odłączania w nich akumulatora. Są one bowiem zaopatrzone w nowoczesne układy zarządzania energią elektryczną, nad którymi czuwa właśnie komputer.
Jak odłączyć i podłączyć akumulator w samochodzie z komputerem?
W celu wymiany akumulatora w aucie z komputerem najlepiej udać się do specjalistycznego warsztatu, dysponującego odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Użycie go pozwoli na zarejestrowanie wymiany akumulatora, jak i odłączenie go. W przeciwnym razie, w trakcie użytkowania samochodu na ekranie komputera pokładowego będą pojawiać się komunikaty o błędach.
Jak podłączyć akumulator do prostownika?
W tym przypadku postępuj przede wszystkim zgodnie z instrukcjami przewidzianymi dla swojej ładowarki. W przypadku większości prostowników wygląda to następująco:
- upewnij się, że prostownik jest wyłączony
- podłącz dodatni przewód prostownika do dodatniego bieguna akumulatora
- podłącz ujemny przewód ładowarki do ujemnego przewodu akumulatora
- ustaw prostownik na najniższą szybkość ładowania
- włącz ładowarkę i ustaw czas ładowania