Rekompensata dla pasażera z OC

Doznałeś obrażeń w wypadku, będąc pasażerem? Dowiedz się, kiedy i za co ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy sprawcy.
Kierowca, który uczestniczył w wypadku, dostanie odszkodowanie z OC za obrażenia, pod warunkiem, że nie był sprawcą tego zdarzenia. Podobnie jest w przypadku pasażera. Co więcej, odszkodowanie dla pasażera jest łatwiej uzyskać.
Odszkodowanie dla pasażera – ryzyko dla kierowcy
Warto pamiętać, że pasażer jest na uprzywilejowanej pozycji. Przy klasycznym wypadku, gdzie poszkodowany zostaje jedynie kierowca, ten musi udowodnić winę drugiemu właścicielowi pojazdu. Dopiero w takim przypadku może liczyć na uruchomienie jego polisy OC.
Jednak jeśli dojdzie do zdarzenia, w którym ucierpi pasażer, ale również pieszy czy rowerzysta, oznacza to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Nie ma znaczenia, czy kierowca faktycznie ponosi winę za powstałą szkodę. Wystarczy, że szkoda wynikała z ruchu pojazdu, a między przemieszczaniem się pojazdu a szkodą istnieje związek przyczynowo-skutkowy.
Oznacza to, że np. pasażer w wypadku ma prawo do odszkodowania, nawet jeśli kierowca nie popełnił żadnego błędu i nie można mu przypisać winy, np. odpadło koło od pojazdu, w wyniku czego ten wpadł na zaparkowany inny samochód, w którym znajdował się pasażer.
Co istotne, ubezpieczenie OC chroni nie tylko osoby trzecie poszkodowane w wypadku drogowym, ale również pasażerów podróżujących samochodem sprawcy. Pokrewieństwo, więzi czy relacje, nie mają żadnego znaczenia. Jeśli więc mąż, np. uderzy w drzewo i siedząca obok małżonka dozna obrażeń, ma prawo wystąpić do ubezpieczyciela z roszczeniem z polisy OC.
Odszkodowanie dla pasażera – są wyłączenia i ograniczenia
Nawet jeśli odszkodowanie jest wypłacane na zasadzie ryzyka, nie oznacza to jeszcze, że w każdym przypadku będzie ono przyznane. Firma asekuracyjna odmówi, jeśli okaże się, że to poszkodowany ponosi wyłączną winę za zdarzenie. Może się zdarzyć, że dla zabawny, podróżny np. zaciągnie hamulec ręczny, co może przyczynić się do wypadku. Tu warto jednak wskazać, że odmowa występuje jedynie w przypadku 100% winy.
A co jeśli wina jest częściowa? Tu ma zastosowanie obniżenie kwoty odszkodowania. Takim sztandarowym przykładem jest jazda z pijanym kierowcą, jeśli mamy świadomość, że on pił alkohol lub też brak zapięcia pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku świadczenia zostaną obniżone (proporcjonalnie do winy).
Uwaga! Pasażer, który jest równocześnie współwłaścicielem rozbitego pojazdu, dostanie odszkodowanie za szkody osobowe, jednak za uszkodzony pojazd już nie. Z kolei kierowca, który nieodpłatnie przewoził pasażera, ponosi wobec niego odpowiedzialność na zasadzie winy. Oznacza to, że poszkodowany, musi udowodnić winę kierowcy w spowodowaniu wypadku.
Odszkodowanie dla pasażera – co przysługuje
Zasady są identyczne jak przy szkodzie, w której zostaje ranny kierowca. Przede wszystkim przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Jest to jednorazowa wypłata, której wysokość zależy m.in. od doznanych obrażeń, uszczerbku na zdrowiu. Można się również ubiegać o:
- zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji
- przygotowanie do wykonywania nowego zawodu (jeśli stan zdrowia nie pozwala na kontynuację dotychczasowej pracy)
- rentę wyrównawczą (w przypadku zmniejszenia zarobków z powodu pogorszenia stanu zdrowia). W tym przypadku ubezpieczyciel będzie dopłacał do pensji lub ewentualnie renty z ZUS, aby wyrównać utracone dochody
- odszkodowanie za utracone zarobki (dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie mogły pracować przez pewien czas po wypadku)
- zwrot kosztów za uszkodzony podczas zdarzenia sprzęt elektroniczny, ubrania lub przewożony bagaż
Osoby najbliższe pasażera, który zginął w wypadku (o ile nie był on sprawcą), również mogą liczyć na odszkodowanie. Przysługuje im rekompensata za pogorszenie sytuacji życiowej. Mogą one również ubiegać się o zwrot kosztów związanych z leczeniem i pogrzebem zmarłego.
CZYTAJ TEŻ: Droższe OC – ubezpieczyciele sprawdzają stan konta punktowego
Ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zwykle dostępne jest ono w dwóch wariantach: chroniącym tylko kierowcę lub obejmującym ochroną również pasażerów. Jeśli NNW zapewnia ochronę pasażerów, w razie wypadku mogą oni dochodzić odszkodowania bez względu na to, czy otrzymali już odszkodowanie z OC sprawcy. Odszkodowanie z NNW i odszkodowanie z OC są niezależne od siebie.