24 kwietnia 2024

Możesz odwołać się nie tylko od mandatu

odwołanie od decyzji urzędnik kierowca
Zdjęcie: GettyImages.

Decyzje urzędu skarbowego, celnego, wydziału komunikacji czy też wycena ubezpieczyciela. Jeśli z którąś z nich się nie zgadzasz – masz zawsze prawo do odwołania. Sprawdź, jak to zrobić.

Mundurowy, który nakłada mandat na kierowcę, ma zawsze obowiązek poinformować o prawie odmowy jego przyjęcia. Ustawodawca wprowadził taką możliwość, ponieważ funkcjonariusz może się mylić w ocenie. Sprawca wykroczenia, nawet bez podania przyczyny, może skorzystać z tego przywileju. Podobnie jest w przypadku postanowień innych urzędników czy ubezpieczyciela – od wydanej decyzji zawsze przysługuje prawo sprzeciwu. Odwołanie, aby było skuteczne, musi spełniać określone zasady: liczy się termin i sposób jego złożenia.

Odwołanie od decyzji starosty

Zwykle w przypadku wydziału komunikacji, problemy występują podczas rejestracji używanych lub sprawdzonych aut, np. przedmiotem nieporozumień może być wymóg przedstawienia dokumentów, które według przepisów nie są wymagane. Spór może również dotyczyć zatrzymanego prawa jazdy. Jeśli dostaniesz decyzję odmawiającą np. rejestracji pojazdu, należy złożyć odwołanie za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Zostanie to rozpatrzone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Jeśli to nie przyniesie skutku, masz dalszą drogę. Skargę na decyzję SKO należy z kolei złożyć do właściwego miejscowo sądu administracyjnego za pośrednictwem kolegium.

Od wydanej decyzji administracyjnej przysługuje odwołanie w terminie czternastu dni od daty jej doręczenia, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia. Jeśli skarga dotyczy decyzji SKO – 30 dni, licząc od czasu dostarczenia (ogłoszenia) decyzji przez kolegium.

Odwołanie od decyzji urzędu skarbowego

W przypadku kierowców problemy mogą pojawić się z wyceną auta po zakupie lub sprzedaży, kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych lub dochodowy (sprzedający był właścicielem pojazdu krócej niż 6 miesięcy i zarobił na transakcji). Jeśli urzędnik uzna, że cena w umowie jest zbyt niska, może ją zakwestionować. W urzędzie skarbowym, który wydał decyzję, należy złożyć odwołanie do dyrektora izby administracji skarbowej.

Termin na odwołanie to 14 dni od dnia dostarczenia decyzji. Uwaga! Po odwołaniu urząd powołuje biegłego, który wyceni wartość pojazdu. Jeśli określona przez niego cena auta będzie o 33% wyższa od tej na umowie, to kupujący zapłaci wyższy podatek, ale będzie musiał też pokryć koszty wyceny.

Odwołanie od decyzji urzędu celnego

Podobnie jak w przypadku urzędu skarbowego, kierowcy najczęściej nie zgadzają się z przyjętą przez celników wartością samochodu, a więc wysokością naliczonej akcyzy lub cła. Warto pamiętać, że „podatek graniczny” opłaca się od wartości rynkowej auta, a nie jego ceny zakupu. Jeśli jednak uważasz, że jest ona zawyżona, należy odwołać się do dyrektora izby administracji skarbowej. Procedura w tym przypadku jest praktycznie identyczna jak z decyzją urzędu skarbowego.

Reklamacja wyceny ubezpieczyciela

Co prawda w tym przypadku nie odwołujemy się od decyzji urzędu, ale warto pamiętać, że ubezpieczyciele w ramach OC działają na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeśli firma ubezpieczeniowa nie chce zapłacić za szkodę lub zaniża jej wysokość, warto złożyć reklamację. Od „decyzji” ubezpieczyciela należy odwołać się pisemnie – dopuszczalna jest korespondencja również pocztą elektroniczną.

CZYTAJ TEŻ: Jak długo będziesz czekać na wypłatę odszkodowania?

Jeśli to nie przyniesie skutku, nie pozostaje nic innego jak proces cywilny z firmą ubezpieczeniową. Na tym etapie warto spróbować jeszcze z bezpłatnej pomocy Rzecznika Finansowego. Reprezentuje on także interesy kierowców. W celu uzyskania porady wystarczy skontaktować się z ekspertem biura lub skierować do rzecznika wniosek o interwencję, przeprowadzenie postępowania polubownego lub wsparcie w sporze sądowym. Termin na odwołanie to minimum 3 lata od decyzji ubezpieczyciela.