Opel Zafira C – bezpieczne auto rodzinne
Opel Zafira C dostępny był w wersji 5- i 7-osobowej. Wszyscy członkowie rodziny mogą cieszyć się jego bezpieczeństwem, gdyż model otrzymał 5 gwiazdek w testach EuroNCAP.
Silniki benzynowe
W gamie silników Opla Zafiry C nie spotkamy sportowych jednostek. Żadna z dostępnych opcji nie będzie jednak słaba jakościowo. Wybór jest spory: znajdziemy tu zarówno silniki Diesla jak i benzynowe, wersje z fabryczną instalacją gazu LPG a także CNG.
W ofercie Opla znajdują się silniki o zapłonie iskrowym, o pojemnościach od 1.4 l do 1.8 l w zakresie mocy od 115 do 200 KM. Najsłabsza z jednostek to wolnossący 1.8 Twinport Ecotec – solidny silnik z pośrednim wtryskiem paliwa. Można spotkać go również w wersji z mocą 140 KM. Mimo prostej konstrukcji, przez luzy zaworowe regulowane popychaczami szklankowymi nie sprawdzi się we współpracy z instalacją LPG.
Wśród jednostek turbodoładowanych możemy wybierać spośród:
- 1.4 l Ecotec o mocy 120 i 140 KM; ma wtrysk pośredni, przez co dobrze współpracuje z LPG. Można spotkać go również w wersji z fabrycznym zasilaniem LPG.
- 1.6 l Ecotec o mocy 150, 170 i 200 KM; jego budowa podobna jest do silnika 1.4 l. Dodatkowo, w wersji 150 KM można spotkać go z zasilaniem CNG.
- 1.6 l SIDI o mocy 170 KM, z wtryskiem bezpośrednim. Gwarantuje dobrą dynamikę i niezawodność, ale ze względu na bardziej nowoczesną konstrukcję może być droższy w naprawie, a instalacja LPG jest mniej opłacalna.
Silniki wysokoprężne
Diesle w Oplu Zafira C występują w dwóch pojemnościach. To 1.6 l i 2.0 l Mniejsza jednostka generuje 120 lub 136 KM. Jest oszczędna i dynamiczna, ale mogą występować w niej problemy z napędzanym łańcuchem rozrządem. Niepokojące dźwięki przy rozruchu to ostatnia chwila na naprawę.
Jeśli uparliśmy się na Zafirę z Dieslem lepiej wybrać silnik z większą pojemnością. 2.0 l CDTi dostępny jest w wariantach o mocy 110, 130, 165 i 170 KM, a także w wersji biturbo o mocy 195 KM.
Niezależnie jednak na jaki motor się zdecydujemy, w większości przypadków gwarancja rozsądnego spalania, niezawodności i przyzwoitej dynamiki. Kilka najpopularniejszych usterek w dieslach może dotyczyć uszkodzonego przewodu układu doładowania, elektrozaworu turbiny, chłodniczki oleju, klapek w kolektorze dolotowym oraz smoka pompy oleju.
Ile kosztuje Opel Zafira C?
Ceny Zafiry III generacji zaczynają się od 25 tys., a sięgają do 85 tys. złotych. Czy warto zdecydować się na to ekonomiczne auto rodzinne? Przekonaj się, jak wypadło w naszym teście.