Opony w garażu – czy można je tam przechowywać?

Podziemne hale garażowe przeznaczone są przede wszystkim do parkowania pojazdów. Nie powinny pełnić roli magazynów. Jednak w praktyce kierowcy często wykorzystują przestrzeń postojową do przechowywania opon. Czy jest to zgodne z przepisami?
Garaże mogą być wykorzystywane wyłącznie do przechowywania pojazdów i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych. Przedmioty takie jak paliwo czy płyn do spryskiwaczy są dozwolone, ale tylko w ograniczonych ilościach i w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. A czy opony w garażu wielostanowiskowym mogą się znaleźć?
Czy opony mogą być przechowywane w garażu?
Nie wolno natomiast trzymać materiałów łatwopalnych w pobliżu instalacji, które mogą się nagrzewać. W praktyce oznacza to, że przestrzeń w garażu powinna być wolna od zbędnych przedmiotów, które mogą stwarzać zagrożenie pożarowe.
Zdaniem Komendy Głównej Straży Pożarnej opony można przechowywać w garażu podziemnym. Jednak pod pewnym warunkiem – tylko przez krótki czas, np. podczas sezonowej wymiany. Długotrwałe składowanie opon jest niedopuszczalne, ponieważ zmienia przeznaczenie hali postojowej na magazyn. Może to prowadzić do naruszenia przepisów oraz zwiększenia ryzyka pożarowego.
Właściciele garaży powinni pamiętać, że przechowywanie opon w podziemnych halach może wpłynąć na skuteczność instalacji przeciwpożarowych oraz utrudnić działania ratownicze w razie zagrożenia.
Opony w garażu – zakazy w regulaminie
Zgodnie z przepisami budowlanymi dopuszczalność składowania materiałów palnych, takich jak opony, zależy od projektu budynku. Jeśli plan garażu nie uwzględnia tzw. dodatkowych obciążeń ogniowych, przechowywanie opon jest niezgodne z przeznaczeniem obiektu. Z tego powodu wiele wspólnot mieszkaniowych zabrania trzymania opon w halach garażowych. Takie zapisy znajdują się w regulaminach, co oznacza, że właściciele miejsc postojowych muszą się do nich stosować.
W przypadku samodzielnych garaży czy też tzw. boksów garażowych, zakazy składowania ogumienia nie są zwykle skuteczne. Pełnią one raczej rolę straszaka. Warto sprawdzić, co wolno, a czego nie przechowywać w hali postojowej, oraz jakie konsekwencje grożą za łamanie tych zasad.