7 listopada 2024

Opony zimowe czy wielosezonowe: które wybrać?

opony zimowe czy wielosezonowe?

Wybór odpowiednich opon do samochodu jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz optymalnych osiągów w różnych warunkach atmosferycznych. Obecnie mamy do czynienia z pierwszymi przymrozkami, co sugeruje konieczność zmiany opon z letnich na… No właśnie – zimowe czy wielosezonowe?

Opony zimowe czy wielosezonowe? Każdy z tych rodzajów opon ma swoje istotne plusy, jak i minusy. W naszym kraju nie ma obowiązku jazdy na ogumieniu zimowym, ale ustawodawca zaleca używanie go od początku listopada do końca marca.

Opony wielosezonowe mają jedną podstawową przewagę nad zimowymi. Mianowicie nie trzeba ich zmieniać wraz z nadejściem cieplejszych dni. A to oznacza dużą oszczędność – zarówno na samej wymianie, przechowywaniu, jak i braku konieczności kupowania dwóch kompletów na różne pory roku.

Ale różnic pomiędzy oboma rodzajami ogumienia jest znacznie więcej. Oto najważniejsze z nich.

TUTAJ przeczytasz, czemu latem nie należy jeździć na „zimówkach”.

Przeznaczenie i rodzaj mieszanki

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do jazdy w niskich temperaturach, śniegu i lodzie. Charakteryzują się miękką mieszanką gumy, która pozostaje elastyczna nawet przy bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu zapewniają lepszą przyczepność na zimowych nawierzchniach.

Opony wielosezonowe są uniwersalne i mają na celu zapewnienie odpowiednich osiągów w różnych warunkach pogodowych – zarówno latem, jak i zimą. Ich mieszanka gumowa stanowi kompromis pomiędzy cechami opon letnich i zimowych.

To sprawia, że są bardziej wszechstronne. Z drugiej strony nie spisują się najlepiej ani przy skrajnych mrozach, ani w skrajnie wysokich temperaturach.

Opony zimowe czy wielosezonowe: wzór bieżnika

Opony zimowe mają głęboki i bardziej „agresywny” wzór bieżnika, umożliwiający lepsze odprowadzanie wody i błota, a także ułatwiający „chwyt” na śniegu i lodzie. Często występują w nich też lamelki, zwiększające przyczepność.

Wzór bieżnika w oponach wielosezonowych jest zaprojektowany z myślą o różnych warunkach, ale ponownie – stanowi kompromis. Takie ogumienie zwykle łączy cechy opon letnich i zimowych, co oznacza, że może dobrze sprawować się zarówno na suchej nawierzchni, w deszczu, jak i w lekkim śniegu.

TUTAJ przeczytasz o tym, czy brak opon zimowych wpływa na ewentualne odszkodowanie.

Jazda w ekstremalnych warunkach

Opony zimowe oferują lepszą wydajność i bezpieczeństwo podczas jazdy w ekstremalnych warunkach zimowych. Zapewniają krótszą drogę hamowania na śniegu i lodzie oraz lepszą stabilność w trudnych warunkach atmosferycznych.

Choć opony wielosezonowe mogą nieźle radzić sobie w niezbyt wymagających warunkach zimowych, nie spisują się równie dobrze, co „zimówki” np. na oblodzonej drodze czy w głębokim śniegu.

Nie zawsze gwarantują więc optymalną przyczepność.

TUTAJ poznasz najlepsze opony zimowe w rozmiarach 205/55 R16 i 215/55 R17 na sezon 2024/2025.

Opony zimowe czy wielosezonowe: komfort jazdy i hałas

Opony zimowe zazwyczaj są głośniejsze na suchej i mokrej nawierzchni niż wielosezonowe, co wynika m.in. z ich „ostrzejszego” bieżnika. Ponadto wraz z przekroczeniem temperatur powyżej 7 stopni Celsjusza mogą powodować jeszcze wyższy hałas.

Opony wielosezonowe oferują lepszy komfort w zmiennych warunkach i są cichsze. Tyle że nie na tle ogumienia letniego – pod tym względem wciąż notuje one wyraźną przewagę.

Warunki klimatyczne – kiedy wybrać „zimówki”, a kiedy opony wieloseznowe?

Z opon zimowych najlepiej korzystać w regionach, gdzie zima jest intensywna, a na drogach często zalegają śnieg i lód. To idealne rozwiązanie również dla kierowców, którzy mieszkają w górskich rejonach lub często odwiedzają np. przysłowiowy domek w górach.

Opony wielosezonowe eliminują konieczność sezonowej wymiany. Na dłuższą metę może być to rozwiązanie wygodniejsze i tańsze. Szczególnie dla kierowców, którzy zazwyczaj poruszają się po mieście.

PODSUMOWANIE

Wybór między oponami zimowymi a wielosezonowymi zależy od indywidualnych potrzeb i warunków jazdy. Dla kierowców, którzy często poruszają się w trudnych zimowych warunkach, „zimówki” będą lepszym wyborem, zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo i wydajność.

Z kolei dla tych, którzy jeżdżą głównie w umiarkowanych warunkach i nie planują intensywnej jazdy zimą, opony wielosezonowe mogą okazać się absolutnie wystarczające. Kluczowym elementem jest dostosowanie wyboru do osobistych preferencji oraz warunków panujących w danym regionie.