20 sierpnia 2024

Zrób to sama – warsztaty motoryzacyjne dla dziewczyn

OTOMOTO wraz z fundacją Bardzo Dobra Robota ruszyło w Polskę z serią warsztatów dla dziewczyn. Ich uczestniczki, dzięki zajęciom teoretycznym oraz praktycznym, przekonują się, jak łatwo można sobie poradzić z niespodziewanymi sytuacjami na drodze.

Przebicie opony, szczególnie z dala od domu, może być stresującym doświadczeniem. Nawet mając koło zapasowe w bagażniku, wielu kierowców nie czuje się komfortowo w takiej sytuacji. Z kolei akumulator zawsze rozładowuje się w najmniej odpowiednim momencie, a obie z wspomnianych usterek absolutnie nie wyczerpują długiej listy potencjalnych trudności, które spotkać mogą wszystkich zmotoryzowanych.

Stanowią jednak świetny punkt wyjścia do rzeczowej rozmowy o możliwych problemach z samochodem oraz jak najłatwiejszym sposobom na ich rozwiązanie. Co zrobić w przypadku stłuczki? Jak uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem za pomocą kabli rozruchowych? Jak wymienić koło? I wreszcie – jak wybrać rzetelnego mechanika?

Odpowiedzi na te pytania poznać można na bezpłatnych, kameralnych warsztatach dla dziewczyn. Te odbywają się w największych miastach Polski, a ich ostatnia edycja będzie miała miejsce już jutro w Warszawie. Warsztaty przynoszą nie tylko odpowiedzi na często pojawiające się wątpliwości, ale też dają okazję do praktycznego zdobycia pożądanych umiejętności i wypróbowania rozwiązań na „żywym organizmie” własnych czterech kółek.

OTOMOTO z Bardzo Dobra Robota

Organizatorem warsztatów są OTOMOTO i fundacja Bardzo Dobra Robota. Ich celem jest oswojenie dziewczyn z traktowanymi stereotypowo jako męskie tematami motoryzacyjnymi. Dzięki temu uczestniczki mogą poczuć się swobodniej w przypadku wystąpienia awaryjnej sytuacji na drodze.

Warsztaty prowadzą doświadczeni specjaliści z branży motoryzacyjnej – Jerzy Wilczek oraz Maja Tajchert. Zapoznają oni uczestniczki z podstawami mechaniki samochodowej, doradzają jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami, czy też jak bez obaw o swoją wiedzę dotyczącą serwisowania samochodów rozmawiać z mechanikiem w czasie wizyty w warsztacie.

W programie znalazły się takie punkty, jak przegląd podstawowych komponentów samochodu czy informacje na temat sposobu kontroli poziomu płynów eksploatacyjnych wraz z praktycznymi poradami dotyczącymi ich uzupełniania.

Punktem kulminacyjnym jest zaś zmierzenie się z bodaj najpowszechniejsza ze stresujących sytuacji drogowych, czyli wymianą koła. Praktyczne szkolenie odbywa się na samochodach uczestniczek, tak by każda z pań mogła w kontrolowanych warunkach zmierzyć się z tym problemem.

Zajęcia praktyczne odbywają się w kameralnych, 20-osobowych grupach, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.