Pasy ruchu – który wybrać?

Podczas skrętu pojawia się problem, na który pas ruchu należy wjechać, jeśli na drodze poprzecznej mamy ich więcej, niż przed wykonaniem manewru.
Jeśli zamierzamy skręcić, należy zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, gdy chcemy skręcić w prawo. Z kolei przy skręcie w lewo trzeba jechać jak najbliżej środka jezdni lub na jezdni jednokierunkowej przy jej lewej jej krawędzi. Wybór pasa ruchu po skręcie nie jest jednak sprecyzowany przez przepisy.
Wybór pasa ruchu – skręt z jednego pasa ruchu
Jeśli na skrzyżowaniu można skręcić z jednego pasa ruchu, ale droga poprzeczna ma np. trzy pasy ruchu, teoretycznie powinniśmy wybrać prawy pas ruchu. Jednak równie dobrze można zająć skrajny lewy, jeśli zamierzamy na pobliskim skrzyżowaniu skręcać w tym kierunku. A co zrobić, jeśli zamierzamy jechać prosto i panuje spory ruch. Najlepiej zacząć zajmować pasy od strony lewej, a następnie środkowy i dopiero prawy pas ruchu – tworząc tzw. wachlarzyk.Kiedy wszyscy skręcający zajmują tylko prawy pas, blokują się wzajemnie i opóźniają szybkie opuszczenie skrzyżowania.
Uwaga! Oczywiście wybór pasa jest możliwy, jeśli drogowcy w danym miejscu nie namalowali linii ciągłej, na którą nie można najeżdżać. Czasem też są malowane przerywane linie naprowadzające, które można przecinać, ale jest to zmiana pasa ruchu.
Wybór pasa ruchu – skręt z dwóch pasów
Sytuacja, kiedy kierowcy skręcają np. z dwóch na trzy lub więcej pasów ruchu, bywa problematyczna. Brak jasnych regulacji prawnych w tej kwestii może prowadzić do nieporozumień i niebezpiecznych sytuacji. Aby ich uniknąć, kierowcy powinni przed skrętem wyobrazić sobie, jak dany pas ruchu będzie przebiegać po zakończeniu manewru. Pomoże to w prawidłowym zajęciu pasa i uniknięciu jego zmiany.
Czy więc auto z prawej strony ma obowiązek zająć prawy pas ruchu, czy też może wjechać na środkowy? Zwykle kierowcy uważają, że pojazd skręcający z lewego pasa może zająć lewy lub środkowy pas ruchu. Ten z prawego zawsze trafia na prawy. Tymczasem w teorii możliwy jest scenariusz, że auto z lewej strony nagle znajdzie się przy prawej krawędzi jezdni. Nie będzie w tym nic nieprawidłowego, o ile nie dojdzie do zajechania drogi innym skręcającym.
Pamiętaj o zasadach zmiany pasa ruchu
Zmieniając zajmowany pas ruchu, kierowca ma obowiązek przepuścić auto, które na nim się już znajduje. Przy okazji trzeba też pamiętać, że jeśli auta ze skrajnych pasów ruchu chcą równocześnie wjechać na pas środkowy, pierwszeństwo ma ten z prawej strony.
CZYTAJ TEŻ: Włączanie się do ruchu – co to oznacza dla kierowcy?
Należy zawsze zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewrów skręcania i zmiany pasa ruchu. Ważne jest również stosowanie się do zdrowego rozsądku i unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do kolizji.
Dodatkowo warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach na tego typu skrzyżowaniach mogą być wyznaczone linie kierunkowe. One precyzyjnie określają, po których pasach ruchu powinny poruszać się auta po skręcie.