Pęknięta szyba w samochodzie: co zrobić, jak ją naprawić?
Nawet niewielkie uszkodzenie szklanej powierzchni z czasem może zdecydowanie się pogłębić i przybrać większe rozmiary. Pęknięta szyba w samochodzie to problem, z którym spotyka się wielu kierowców. W jaki sposób ją naprawić.
Przyczyny i rodzaje uszkodzeń szyby w samochodzie
Pęknięta szyba w samochodzie może być efektem:
- odprysków kamieni
- korozji nadwozia w okolicach krawędzi szyby, która wypycha szybę z mocowań
- niewłaściwego montażu piór wycieraczek
Rodzaje uszkodzeń możemy podzielić na tzw. gwiazdki czy oczka, jeśli chodzi o kształt. Pierwsze to pojedyncze pęknięcia wychodzące z jednego miejsca i tym samym tworzące spójną całość. Drugi wariant to uszkodzenie miejscowe powstałe najczęściej w wyniku odprysku od kamienia. Oprócz tego występują także zwykłe pęknięcia, pionowe lub poziome.
Bez względu na to, z jakim defektem mamy do czynienia, pamiętajmy, że jazda z uszkodzoną szybą jest po prostu niebezpieczna. Światło wpadające do kabiny auta ulega rozproszeniu, napotykając na swojej drodze przeszkodę w postaci uszkodzenia. Może to skutecznie oślepić kierowcę i w skrajnym przypadku doprowadzić do wypadku. Inna sprawa, że jeżdżąc długo z pękniętą szybą, prędzej czy później uszkodzenia pogłębią się na, tyle że jej wymiana i tak okaże się konieczna.
Jazda z pękniętą szybą – czy za to grozi mandat?
Jazda z pękniętą szybą to nie tylko ryzyko wypadku, ale również konsekwencje. W trakcie kontroli drogowej policjant zapewne szybko zauważy uszkodzenie. W efekcie zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu. To nie wszystko. Oprócz konieczności ponownego udania się na badanie techniczne i co najważniejsze szybkiej wymiany szyby narażamy się również na mandat karny. W tym przypadku może wynieść od 50 do 500 zł.
Najgorsza sytuacja to ta, w której kierowca auta z pękniętą szybą będzie uczestniczyć w zdarzeniu drogowym. Pęknięta szyba działa bezapelacyjnie na jego niekorzyść. Na dodatek pojazd posiadający takie uszkodzenie zostanie uznany za niesprawny technicznie. A więc taki, który nie powinien poruszać się po drogach publicznych. W rezultacie możemy zostać obciążeni kosztami napraw, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Pęknięta szyba w samochodzie a przegląd techniczny
Pojazd, w którym na przedniej szybie widać pęknięcie nie ma prawa przejść przeglądu technicznego. Tym samym kwalifikowany jest jako auto niesprawne. W celu zaliczenia badania technicznego z pozytywnym wynikiem właściciel musi więc jak najszybciej usunąć usterkę. Sprowadza się to do wymiany lub naprawy pękniętej szyby.
Jak samemu zabezpieczyć pękniętą szybę?
Jeśli zauważymy, że szyba ma pęknięcie, powinniśmy je jak najszybciej zabezpieczyć. W tym celu najlepiej użyć mocnej, przezroczystej taśmy klejącej, którą należy przykleić wzdłuż linii pęknięcia. Jednocześnie pamiętając o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze, zabezpieczmy pęknięcie w taki sposób, aby nie pogorszyć jeszcze bardziej widoczności. Po drugie, jest to doraźne rozwiązanie i czym prędzej powinniśmy taką szybę naprawić lub wymienić.
Naprawa pękniętej szyby
Nie każdą uszkodzoną szybę da się naprawić. Jak mówi Wojciech Stopiński z firmy Auto Szyby Diamond Glass:
Najważniejsza w naprawie szyby czołowej jest jak najszybsza reakcja. Wilgoć i brud mogą skutecznie zablokować dotarcie specjalistycznej żywicy w uszkodzone miejsca, co w efekcie może skutkować gorszym efektem wizualnym naprawy, bądź jej całkowitym uniemożliwieniem. Rozróżniamy kilka rodzajów uszkodzeń szyby, gwiazdki, tzw. oczka czy same pęknięcia wzdłużne. Skuteczna naprawa może być przeprowadzona w momencie, gdy wielkości uszkodzenia nie przekracza rozmiarów monety o nominale pięciu złotych, a odległość zachowana od krawędzi szyby to około 15 centymetrów.
Alternatywą dla naprawy szyby samochodowej, może być zakup szyby używanej. Na ten krok decydują się osoby, których pojazdy wyposażone są w drogie szyby czołowe. Np. z czujnikami. Niestety, może się okazać, że taki zakup to tak naprawdę pozorna oszczędność. Używana szyba może mieć ubytki, czy zarysowania. Nawet jeśli da się je usunąć, to łączny koszt zakupu i naprawy może zbliżyć się do ceny fabrycznie nowej szyby. Dlatego warto zastanowić się nad takim posunięciem. Koszty robocizny w obu przypadkach będą podobne.
FAQ. Najczęściej zadawane pytania
Czy można jeździć z pękniętą szybą samochodową?
Pojazd z uszkodzoną (pękniętą) szybą nie jest do końca sprawny technicznie. Dlatego w trakcie kontroli drogowej policjant może w trybie natychmiastowym zatrzymać dowód rejestracyjny takiego auta. Oprócz tego na kierowcę zostanie nałożony mandat w wysokości nawet do 500 złotych.
Jak samemu naprawić pękniętą szybę w samochodzie?
Istnieją specjalne zestawy naprawcze, które możemy kupić bez problemu w wielu miejscach. Koszt dobrego jakościowo produktu to około kilkudziesięciu złotych. Jednak sprawdzą się one zwykle tylko w przypadku niewielkich uszkodzeń. Większe szkody będziemy zmuszeni usunąć w profesjonalnych firmach zajmujących się naprawą szyb samochodowych.
Ile kosztuje naprawa szyby samochodowej?
Średni koszt naprawy uszkodzonej szyby samochodowej to od 150 do 250 złotych. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości uszkodzenia, a także od cennika firmy wykonującej taką usługę. Pęknięta szyba w samochodzie to element, który najczęściej da się skutecznie naprawić.
Ile kosztuje mandat za pękniętą szybę?
Za poruszanie się samochodem, w którym szyba uległa uszkodzeniu grozi mandat karny. W tym przypadku w wysokości od 50 do 500 złotych. Oprócz tego policjant zapewne zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu.