Pierwszeństwo łamane – jak przejechać przez takie skrzyżowanie?

Jak przejechać skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?
Co to jest pierwszeństwo łamane?
Pierwszeństwo łamane występuje, wtedy kiedy droga z pierwszeństwem przejazdu skręca i jest określone stosownym znakiem. Tyle w praktyce. W teorii spotykamy się z wieloma skrzyżowaniami o różnych konfiguracjach, co może nieco zdezorientować kierowcę.
Drogę z pierwszeństwem łamanym sygnalizują konkretne znaki drogowe (T-6a i T-6c). Umieszczone są przed danym skrzyżowaniem wraz ze znakami D-1 (droga z pierwszeństwem) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa).
Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – jak wygląda?
Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym może mieć różny wygląd, w zależności od tego, w jaki sposób przebiegają drogi podporządkowane i ile ich jest. Zawsze jednak oznaczone jest odpowiednimi znakami, na których pogrubiona linia symbolizuje drogę z pierwszeństwem przejazdu, a cienkie linie drogi podporządkowane.
Pierwszeństwo łamane – zasady
W przypadku skrzyżowań z pierwszeństwem łamanym obowiązują powszechnie przyjęte zasady ruchu drogowego, o których nie można zapominać. Przykładem może być używanie kierunkowskazów czy stosowanie zasady tzw. prawej ręki, czy o czym piszemy w dalszej części artykułu. Pierwszeństwo ma oczywiście ten uczestnik ruchu, który porusza się po drodze z pierwszeństwem (oznaczonej odpowiednim znakiem).
Jak przejechać skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?
Pokonując skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, stosujmy się ściśle do konkretnych znaków drogowych umieszczonych przed tym skrzyżowaniem. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach ruchu drogowego. I najważniejsze, nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i innych.
Pierwszeństwo łamane – kto ma pierwszeństwo?
- kierowca poruszający się po drodze z pierwszeństwem, którą oznaczono odpowiednim znakiem drogowym (T-6 i jego wspomnianymi wersjami)
- jeśli po drodze z pierwszeństwem porusza się dwóch uczestników ruchu, których tor jazdy przecina się, pierwszeństwo uzyskuje ten z nich, który na drodze pozostaje
- kierowca pojazdu znajdującego się na drodze podporządkowanej zawsze ustępuje pierwszeństwa kierowcy poruszającemu się po drodze z pierwszeństwem, również w przypadku kiedy występuje przecinanie się ich toru jazdy
- warto wspomnieć o sytuacjach, w których na skrzyżowaniu znajduje się osoba kierująca ruchem (np. policjant), wtedy w pierwszej kolejności stosujemy się do jej poleceń. Podobnie w przypadku sygnalizacji świetlnej
Pierwszeństwo łamane – jak używać kierunkowskazów?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawsze kiedy zmieniamy kierunek jazdy w lewo lub w prawo używamy kierunkowskazów. Ta zasada występuje również w przypadku pierwszeństwa łamanego. Należy o tym pamiętać, gdyż zapominalskim może grozić mandat karny za popełnione wykroczenie.
Pierwszeństwo łamane – czy obowiązuje zasada prawej ręki?
Zasada prawej ręki ma zastosowanie w przypadku kiedy dwa pojazdy opuszczają drogę z pierwszeństwem, zjeżdżając na drogę podporządkowaną i następuje przecięcie ich toru jazdy. Podobnie w przypadku dwóch uczestników ruchu znajdujących się na drodze podporządkowanej, w sytuacji, kiedy ich jazda przecina się na skrzyżowaniu.
Pierwszeństwo łamane – przykłady
W tym przypadku pierwszeństwo ma kierujący poruszający się drogą biegnącą w lewo, oznaczoną pogrubioną linią na znaku drogowym. Musi o tym pamiętać kierowca wyjeżdżający z drogi podporządkowanej, widocznej po prawej stronie.
Sytuacja, w której jeśli poruszamy się widoczną na zdjęciu poniżej drogą i zamierzamy skręcić w prawo, zgodnie ze znakiem mamy pierwszeństwo. Co innego w przypadku kiedy zdecydujemy się przejechać skrzyżowanie na wprost. Wtedy pierwszeństwo ma pojazd wyjeżdżający z prawej strony.