Platforma parkingowa – problematyczne miejsce postojowe
Deweloperzy coraz częściej sięgają po platformy parkingowe, które pozwalają zmieścić więcej pojazdów na mniejszej powierzchni. Nie zawsze jednak jest to wygodne dla użytkownika auta, szczególnie gdy zastosowane zostanie tańsze rozwiązanie.
Platforma parkingowa to rodzaj windy/dźwigu, która umożliwia ustawienie dwóch pojazdów na jednym miejscu postojowym (jeden nad drugim). Takie rozwiązanie pozwala rozwiązać problem tzw. współczynnika parkingowego. Deweloperzy, otrzymując pozwolenie na budowę np. bloku mieszkalnego, muszą zapewnić określoną liczbę miejsc postojowych – np. na każdy lokal musi przypadać 1,5 miejsca do parkowania. I tu właśnie platforma parkingowa pozwala wygospodarować wymaganą przez prawo liczbę miejsc do pozostawienia pojazdów. Co więcej, firma budowlana może na tym dodatkowo zarobić – ma do zaoferowania więcej miejsc.
Platforma parkingowa zależna
Często kupujący mieszkanie są kuszeni hasłem – „dwa miejsca postojowe w cenie jednego". Warto jednak zachować czujność, ponieważ to dodatkowe miejsce może nie być w pełni funkcjonalne. Dlaczego? Jeśli dwa miejsca mają należeć do jednej osoby, deweloperzy wybierają najtańszy rodzaj platformy parkingowej – tzw. zależną, inaczej zwaną też rodzinną. Co to oznacza?
Na jej górny poziom można się dostać lub wyjechać jedynie, gdy na dolnym poziomie nie ma pojazdu. Domownicy muszą więc wypracować schemat, aby nie blokować się wzajemnie. Kluczowa jest tu kolejność – jako pierwsze wyjeżdża auto z dołu, ale musi wrócić na parking jako ostatnie. Jak można się domyślać, nie jest to optymalne rozwiązanie i w praktyce sprawia problemy. W dodatku nie ma też mowy np. o wynajęciu takiego miejsca obcej osobie.
Warto również pamiętać, że w przypadku najtańszych platform nie zawsze uda się zmieścić auta np. typu SUV. Standardowa wysokość przeznaczona na pojazd to zwykle 1,5 lub 1,6 m.
Platforma parkingowa niezależna
Niezależna platforma również umożliwia parkowanie dwóch pojazdów jeden nad drugim, ale nie ma tu problemu z kolejnością wyjazdu. W każdej chwili auto na górny poziom może np. wjechać, nawet gdy już jest zajęty dolny poziom. Dzięki zastosowaniu specjalnie wykonanej w tym celu niecki można schować samochód poniżej drogi dojazdowej, co sprawia, że miejsce na górze zrównuje się jezdnią hali garażowej.
Co więcej, platformy niezależne zazwyczaj dają możliwość parkowania nawet autami dość wysokimi, mierzącymi np. 1,9 m. Niestety, ponieważ takie stanowiska postojowe są „pełnowartościowe", tu raczej trudno znaleźć promocję „dwa za cenę jednego".
Platformy parkingowe – wspólne problemy
Bez względu na rodzaj platformy parkingowej warto pamiętać, że jak każde urządzenie, może ona ulec awarii. Oznacza to, że możemy nie dostać się do auta, jeśli znajduje się ono na górnym poziomie. Co więcej, podobny problem może wystąpić również w przypadku braku zasilania – do opuszczania i podnoszenia wykorzystywany jest napęd elektryczny lub hydrauliczny. Na szczęście są to raczej sporadyczne przypadki.
Nie ulega jednak wątpliwości, że w dłuższej perspektywie koszty użytkowania platformy będą wyższy niż standardowego miejsca. Oprócz stałej opieki serwisowej jest wymóg przeglądów Urzędu Dozoru Technicznego.
CZYTAJ TEŻ: Jak walczyć z „dzikim” parkowaniem?
Co wybrać?
Platformy parkingowe mogą być dobrym rozwiązaniem problemu braku miejsc parkingowych, ale przed zakupem miejsca postojowego na platformie warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Szczególnie istotny jest rodzaj platformy – zależna może generować problemy w codziennym użytkowaniu, podczas gdy niezależna jest wygodniejsza, ale droższa. Należy również wziąć pod uwagę wysokość pojazdu.