Płyn do odmrażania szyb. Jak poradzić sobie z problemem zamarzniętych szyb zimą?

Stanowi szybki i skuteczny sposób na pozbycie się lodu z szybu samochodu. Płyn do odmrażania szyb – jak działa, jakie są rodzaje i na które zwraca się uwagę przy jego wyborze?
Nie każdy ma garaż i nie każdy dysponuje samochodem zaopatrzonym w ogrzewaną przednią szybę. Ale każdy powinien pamiętać o tym, aby zimą – po mroźnej nocy czy intensywnych opadach śniegu – wyjechać spod domu autem z oczyszczonymi i odmrożonymi szybami.
Inaczej nie tylko narażamy siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo, ale również na bardzo wysoki mandat. Dlatego, jeśli jesteśmy spóźnieni, spieszymy się, czy najnormalniej w świecie nie chcemy skrobać szyb – warto skorzystać z płynu do odmrażania szyb.
Jaki płyn do odmrażania szyb?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje płynu do odmrażania szyb. Jeden jest przeznaczony do stosowania jako środek zapobiegawczy. Co to oznacza? Że nakłada się go na dobrze oczyszczoną szybę i powierzchnię zamków, jeszcze zanim auto zostanie wystawione na działanie niskich temperatur.
Przyjmuje się, że taki środek powinien wytrzymać na powierzchni wyżej wymienionych elementów przynajmniej przez kilka dni. Maksymalnie może to być nawet kilka tygodni. Ale taki okres będzie możliwy pod warunkiem użycia płynu wysokiej jakości.
Z kolei drugi rodzaj środków stosuje się już bezpośrednio na zamrożoną szybę. Przed ich nałożeniem producenci zalecają jednak pozbycie się warstwy śniegu, zalegającej na powierzchni szyby. Później należy już ją spryskać, odczekać 1-2 minut i przetrzeć szybę mikrofibrą lub wycieraczkami.
Większość takich środków łączy fakt, że działają przy ekstremalnie niskich temperaturach. Producenci określają ich skuteczność bowiem nawet na -60 stopni Celsjusza.
Oto 5 polecanych płynów do odmrażania szyb (z atomizerem):
Odmrażacz do szyb Sonax 500 ml
Skuteczny i działający błyskawicznie płyn do odmrażania szyb. Szybko usuwa lód i szron, chroniąc szyby przed ponownym oblodzeniem. Przy tym nie wpływa negatywnie na widoczność z miejsca kierowcy oraz na elementy nadwozia.
Cena: ok. 16 zł
Odmrażacz do szyb K2 Alaska K607
Zapewnia skuteczne działanie nawet przy temperaturach sięgających -70 stopni Celsjusza. Jest bezpieczny dla gum, plastików czy lakieru. Wyróżnia się szybkim i bardzo skutecznym działaniem.
Cena: ok. 10 zł
Odmrażacz do szyb i luster Plak Atas 750 ml
Jest wydajny i oparty na składnikach bezpiecznych dla lakieru, plastików i gum w nadwoziu samochodu. W swoim składzie nie zawiera szkodliwego metanolu.
Cena: ok. 13 zł
Odmrażacz do szyb Atas Deg 500 ml
Bezpieczny, szybki i skuteczny. Chroni szyby przed ponownym zamarzaniem, a dzięki atomizerowi pozwala na precyzyjne rozpylanie na powierzchni szyb.
Cena: ok. 14 zł
Odmrażacz do szyb Shiny Garage D-Icer 500 ml
Zawiera czysty alkohol i wysokiej jakości składniki aktywne. Działa bardzo szybko, jest bezpieczny dla samochodu oraz wyróżnia się przyjemnym, cytrynowym zapachem.
Cena: ok. 25 zł
Na co zwrócić uwagę przy doborze odmrażacza do szyb?
W sprzedaży występują dwa rodzaje odmrażaczy szyb. Czyli:
- w sprayu – przeważnie dostępne są w pojemnikach o pojemności od 750 do 1000 ml. Zaletą takiego płynu jest szybka i łatwa aplikacja, oczywiście pod warunkiem, że na dworze nie ma silnego wiatru. W przypadku tańszych płynów na szybie mogą pozostawać smugi, zaburzające pole widzenia kierowcy
- w atomizerze – rozpyla się go przy pomocy niewielkiej, ręcznej pompki. Jego przewagą nad odmrażaczem w sprayu jest przede wszystkim fakt, że pozwala na dokładniejszą aplikację podczas wietrznej pogody. Poza tym preparat w atomizerze nie traci swoich właściwości w niskich temperaturach i nie pozostawia smug na szybie
Płyny do odmrażania szyb różnią się między sobą również składem, a przez to mają lepsze lub gorsze właściwości. Oto, na co zwrócić uwagę przy doborze odmrażacza:
- zakres temperatur – określa skuteczność działania płynu w niskich temperaturach. Najlepsze środki potrafią działać w ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających -60 stopni Celsjusza
- zawartość odtłuszczaczy i innych substancji – droższe odmrażacze do szyb nie tylko radzą sobie z warstwą lodu, ale również odtłuszczają szybę oraz chronią przed zarysowaniami (np. za pomocą skrobaczki) i gromadzeniem się zanieczyszczeń
- widoczność – zbyt duża ilość odtłuszczaczy w odmrażaczu do szyb może negatywnie wpływać na widoczność zza kierownicy
- bezpieczeństwo – pod tym pojęciem kryje się to, że odmrażacz do szyb nie wpływa negatywnie na lakier, wycieraczki czy uszczelki samochodu
Jak prawidłowo używać odmrażacza do szyb?
Używanie odmrażacza do szyb to nic trudnego. Jeśli na szybie zalega warstwa śniegu, należy pamiętać, aby się jej pozbyć za pomocą szczotki czy skrobaczki. (TUTAJ dowiesz się, jak samemu zrobić płyn do spryskiwaczy).
Później wystarczy dokładnie spryskać szybę, zaczynając od góry, aby płyn mógł swobodnie spływać po jej powierzchni. Następnie należy odczekać 1-2 minuty i przetrzeć szyby mikrofibrą lub wycieraczkami (w przypadku szyby czołowej).

Jak szybko rozmrozić szyby w samochodzie?
Zamiast używania odmrażacza można również wykorzystać inne metody do rozmrożenia szyb. Oczywiście, w najlepszej sytuacji są właściciele samochodów z podgrzewaną przednią szybą. Ale, co zrobić, jeśli nie dysponujemy takim udogodnieniem.
Oto metody na szybkie rozmrożenie szyb samochodowych:
- uruchom przycisk rozmrażania przedniej szyby, jeśli jest na wyposażeniu auta
- wyłącz wewnętrzną cyrkulację powietrza
- ustaw wentylator na najwyższą moc – jeśli twoje auto nie dysponuje funkcją odmrażania szyb
- ustaw temperaturę na najwyższą (w ręcznej klimatyzacji)
- gdy szyba będzie już czysta – powróć do poprzednich ustawień
Jak zrobić domowym sposobem odmrażacz do szyb samochodowych?
Kierowcy nie są skazani na specjalistyczne, kupne płyny do odmrażania szyb. Można również pokusić się o przygotowanie takiego środka domowym sposobem.
Najprostszą metodą wykonania płynu do odmrażania szyb jest połączenie szklanki letniej wody z trzema szklankami octu. Oczywiście, naniesienie takiej mieszanki na szybę nie jest równie skuteczne, co skorzystanie z odmrażacza, ale pomaga usunąć szron. Skutek uboczny to nieprzyjemny zapach octu.
Można również sięgnąć po inne składniki. Tym razem mieszając jedną, letnią szklankę wody z trzema szklankami czystego alkoholu. Taka mieszanka jest bardziej skuteczna w walce z zamrożonymi szybami od poprzedniej.
Błędem jest natomiast polewanie zmrożonej szyby ciepłą wodą. Mimo iż topi ona lód, duża różnica temperatur może doprowadzić do jej pęknięcia.







