Podatek od garażu – nie musisz stać w kolejce, aby zapłacić mniej

Wiele osób ruszyło do urzędów, aby złożyć deklarację IN-1 za miejsce postojowe i skorzystać z nowych, preferencyjnych stawek. Tymczasem nie trzeba nic robić – wystarczy poczekać, aż przyjdzie naliczenie podatku od nieruchomości.
Od początku roku, nawet jeśli garaż wielostanowiskowy ma odrębną księgę wieczystą, jest częścią mieszkania. Pod warunkiem że znajduje się w obrębie bloku. Oznacza to, że nowy podatek od garażu jest 10 razy niższy niż w ubiegłych latach. Co trzeba zrobić, aby zamiast maksymalnie 11,48 zł za metr kwadratowy powierzchni zapłacić 1,19 zł?
Nowy podatek od garażu – wystarczy czekać
Odpowiedź jest prosta – nic. Urzędnicy sami naliczą nowe stawki podatku. Nie ma więc potrzeby stania w kolejce w urzędzie gminy i składania informacji o nieruchomościach (IN-1), o ile deklaracja została już wcześniej wypełniona. Wystarczy poczekać na naliczenie, które zwykle jest wysyłane na przełomie lutego i marca.
Obowiązek wypełnienia druku IN-1 mają jedynie osoby, które jeszcze takiej deklaracji nie złożyły lub dopiero stały się właścicielami nieruchomości. Tu nie zaszły żadne zmiany.
Nowy podatek od garażu – nie dla wszystkich
Warto zaznaczyć, że nie wszyscy skorzystają z niższego podatku od garażu. Właściciele samodzielnych garaży, które nie znajdują się w bryle budynku mieszkalnego, nadal będą płacić podatek od „innych nieruchomości”. W 2025 roku wynosi on nawet 11,48 zł za metr kwadratowy. Choć pierwotnie mieli oni również korzystać z niższych stawek, w ich przypadku nic się nie zmieniło. Niestety, podczas prac nad nową ustawą problem ten został pominięty.
Będą kolejne zmiany podatku?
Sytuacja prowadzi do prawnego kuriozum. Na jednym osiedlu użytkownicy miejsc postojowych mogą być obciążeni różnymi stawkami. Decydują o tym nie faktyczne funkcje użytkowe, lecz to, czy garaż jest odrębną nieruchomością.
Warto przypomnieć, że obecna zmiana podatku to właśnie efekt chaosu w przepisach. Już w październiku 2023 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dotyczące podatków i opłat lokalnych są niezgodne z Konstytucją. TK odroczył wejście w życie wyroku do 1 stycznia 2025 roku. Zobowiązał także ustawodawcę do stworzenia nowej definicji budowli, która pozwoli rozwikłać kwestie podatkowe dotyczące garaży. Sędziowie nakazali zrównanie statusu hal garażowych w budynkach mieszkalnych, nawet jeśli garaż wielostanowiskowy ma odrębną księgę wieczystą. Jednak podczas badania przepisów pominięto garaże będące samodzielnymi konstrukcjami.