Polskie miasta z fatalną jakością powietrza. Które wypadają najlepiej, a które najgorzej? | RANKING

Jakość powietrza w europejskich metropoliach stale się poprawia, ale w wielu obszarach poziom zanieczyszczeń wciąż pozostaje wysoki. Oto najczystsze i najbrudniejsze miasta Starego Kontynentu według Europejskiej Agencji Środowiska. Polska? Niestety daleko w tyle.
Zgodnie z analizą Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) jakość powietrza na Starym Kontynencie nadal nie spełnia unijnych norm. Choć w 2022 roku jedynie 2% stacji monitoringu zarejestrowało stężenie pyłu drobnego przekraczające roczną dopuszczalną wartość dla Unii Europejskiej, alarmująco wygląda sytuacja dotycząca pyłu zawieszonego (PM2,5).
W jego przypadku normy przekroczono w 96% europejskich miast. Niestety, drobny pył jest zanieczyszczeniem powietrza wywierającym największy negatywny wpływ na zdrowie. Pochodzi on głównie z „paliw stałych stosowanych do ogrzewania domów, działalności przemysłowej i transportu drogowego” – informuje EEA.
Jakość powietrza różna w zależności od regionu
Dane Europejskiej Agencji Środowiska dotyczą lat 2022-2023. Zostały one porównane z unijnymi normami jakości powietrza oraz z poziomami określonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Zgodnie z badaniem, na Starym Kontynencie rysuje się znaczna różnica w jakości powietrza pomiędzy poszczególnymi krajami i regionami. Wyższe poziomy zanieczyszczeń odnotowuje się w Europie Środkowej i Wschodniej (TUTAJ poznasz najlepsze elektryki w daleką podróż).
W 2022 roku jedynie na Islandii stężenie drobnego pyłu zawieszonego znajdowało się poniżej poziomu zalecanego przez WHO. Z kolei przekroczenie dopuszczalnej wartości unijnej odnotowano w trzech krajach Unii Europejskiej. To Chorwacja, Włochy i… Polska.
Przypomnijmy, że cel na 2030 rok przewiduje zmniejszenie liczby zgonów, spowodowanych drobnym pyłem zawieszonym o co najmniej 55% w porównaniu z rokiem 2005. Do 2050 roku władze Unii Europejskiej chcą całkowicie wyeliminować ten czynnik, jako wywołujący negatywne skutki dla zdrowia.
Na początku 2024 roku podjęto z kolei decyzję o dostosowaniu unijnych norm dotyczących jakości powietrza do poziomów określonych przez WHO.
Najlepiej na Północy
Które europejskie miasta mają najczystsze powietrze, a w których sytuacja jest najgorsza? Czołowa dziesiątka to metropolie położone na północy Starego Kontynentu, choć z dwoma wyjątkami. Są nimi portugalskie Faro, znajdujące się nad Oceanem Atlantyckim, oraz Funchal (również w Portugalii).
Faro uplasowało się na trzecim miejscu – za szwedzkimi Uppsalą i Umeaą. Kolejne pozycje przypadły islandzkiemu Reykjavikowi oraz fińskim Oulu i Tampere/Tammerfors.
A polskie miasta? Najlepsze spośród 372 wymienionych w badaniu wylądowało dopiero na 180. miejscu. To Zielona Góra, która wyprzedziła Suwałki (189. miejsce), Koszalin (201.) oraz Szczecin (219.).
Niestety, na przedostatniej pozycji z całej listy uplasował się Nowy Sącz (371.). Jest on wymieniany w otoczeniu 5 włoskich miast (Piacenza, Vanezia, Padova, Vicenza, Cremona) oraz Slovanskiego Brodu z Chorwacji. Na 363. i 364. miejscu wylądowały, odpowiednio, Żory i Częstochowa.
Jakość powietrza: miejsca polskich miast
Oto najczystsze miasta Europy w latach 2022-2023 (TOP 10) i miejsca polskich metropolii w zestawieniu EEA. Jednostka ug/m3 oznacza mikrogramy pyłu na metr sześcienny powierza.