27 stycznia 2024

Powłoka ceramiczna na auto: co powinieneś wiedzieć? Ile kosztuje i czy warto ją mieć?

Powłoka ceramiczna
Źródło: newspressuk.com

Co zrobić, aby zachować lakier na samochodzie w jak najlepszej kondycji? Z odpowiedzią przychodzą firmy zajmujące się detailingiem. Powłoka ceramiczna, którą nakładają na nadwozie, to skuteczny sposób na ochronę przed zarysowaniami.

Czym jest powłoka ceramiczna na lakierze?

Powłoka ceramiczna nakładana na lakier samochodowy ma za zadanie uchronić go przed zarysowaniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Warto ją zastosować szczególnie w przypadku nowszych pojazdów, których nadwozia pokrywane są lakierami wodnymi charakteryzującymi się mniejszą odpornością na uszkodzenia. Preparat, zaprojektowany z wykorzystaniem nanotechnologii, zawierający głównie tlenki tytanu i krzemu, wiąże się z bezbarwną warstwą lakieru, tworząc niewidzialną powłokę zabezpieczającą.

Rodzaje powłok ceramicznych

Duże znaczenie ma to, jaki rodzaj powłoki ceramicznej, zdecydujemy się nałożyć na lakier. Różnice pomiędzy określonymi typami dotyczą twardości powłoki. Określa się ją literą H, a stopień (skalę) twardości w przedziale od 0 do 9. Im wyższa wartość tym powłoka jest twardsza. Jednak zastosowanie nawet najtwardszej powłoki nie uchroni nadwozia przed grubymi zarysowaniami. Będą one po prostu mniej widoczne, ale każdy lakier ma określoną granicę wytrzymałości i nie istnieją na rynku żadne cudowne środki, które sprawią, że stanie się niezniszczalny. Dobrze o tym pamiętać.

Ile kosztuje nałożenie powłoki na lakier samochodowy?

Na nałożeniu powłoki ceramicznej nie warto oszczędzać, a wykonanie usługi warto zlecić profesjonalnej firmie. Specjaliści odpowiednio oczyszczą i odtłuszczą nadwozie przed jej nałożeniem. Potrzebne będzie również prawidłowe wypolerowanie lakieru. Jeśli wymaga nawet drobnych korekt, to również nie można ich pominąć. Dlaczego? Nakładanie powłoki na uszkodzony lakier mija się z celem. Cena uzależniona jest głównie od wielkości auta i tego, na które elementy chcemy nałożyć powłokę. Może ona być stosowana również np. na elementach plastikowych. Koszt zaczyna się od kwoty około tysiąca złotych i spokojnie może być nawet kilka razy wyższy w przypadku droższych i większych pojazdów. Dodatkowo przyjdzie nam przeznaczyć około 500-1000 zł na przygotowanie lakieru. Kwota może być wyższa, jeśli konieczne będą dodatkowe korekty.

Powłokę ceramiczną możemy także nałożyć samodzielnie. Nie jest to wbrew pozorom łatwa czynność i jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, to zastanówmy się, czy jest sens ryzykować. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić nadwozie. Następnie wypolerować i aplikować powłokę kilka razy w określonych odstępach czasu. Dopiero trzecia warstwa i upływ od 12 do 24 godzin może dać oczekiwany efekt. Na dodatek czynność należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach (głównie, jeśli chodzi o temperaturę).

Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Powłoka ceramiczna wymaga określonej pielęgnacji, aby jak najdłużej zachować trwałość. Przede wszystkim nie można dopuszczać do osadzania się na niej przez dłuższy czas głębokiego brudu. Dlatego przynajmniej co tydzień należy spłukiwać lakier pojazdu czystą wodą. Zalecany jest też zakup odpowiednich kosmetyków służących do dbałości o powłokę ceramiczną.

Zalety i wady powłok ceramicznych

Zalety:

  • chroni lakier auta przed drobnymi zarysowaniami, korozją i oksydacją
  • stanowi zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych (mróz, promienie słoneczne itp.) i chemicznych (ptasie odchody, żywica z drzew, odpryski asfaltu, resztki owadów)
  • zapewnia efekt hydrofobowy (łatwe usuwanie wody i drobniejszych zanieczyszczeń)
  • powoduje, że lakier nadwozia uzyskuje dodatkowy, mocniejszy połysk i staje się gładki
  • charakteryzuje się wysoką trwałością, która przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje powłokę na lakierze nawet do 10 lat
  • dzięki grubości kilku mikronów, nie powoduje żadnych rozbieżności w pomiarach po przyłożeniu czujnika lakieru

Wady:

  • nakładając powłokę na lakier, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach, np. nie jest zalecane korzystanie z myjni automatycznej, co może być kłopotliwe szczególnie w okresie zimowym
  • koszt nałożenia powłoki – choć w ostatnim czasie ceny tej usługi są zdecydowanie niższe niż jeszcze kilka lat temu, to i tak w przypadku starszych pojazdów mogą stanowić istotny ułamek ich wartości
  • należy pamiętać o właściwej pielęgnacji powłoki, stosować odpowiednie preparat, a raz na tydzień spłukiwać brud z nadwozia przy użyciu czystej wody

Podsumowanie – czy warto zainwestować w powłokę ceramiczną na auto?

Jeśli mamy zamiar utrzymać lakier samochodu jak najdłużej w jak najlepszym stanie, to zastosowanie powłoki ceramicznej będzie świetnym rozwiązaniem. Zapewnia ona skuteczną ochronę przed zarysowaniami, uszkodzeniami mechanicznymi czy szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i chemicznych. W ostatnim czasie ceny usługi nałożenia powłoki ceramicznej stały się bardziej przystępne co stanowi kolejną zachętę do zastosowania tego rozwiązania.

FAQ. Najczęściej zadawane pytania

Czym jest powłoka ceramiczna na samochodzie?

Powłoka ceramiczna stanowi warstwę zabezpieczającą lakier samochodu. Chroni przed zarysowaniami, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi i chemicznymi. Powstała przy zastosowaniu nanotechnologii jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą dodatkowo zabezpieczyć lakier swojego auta.

Ile kosztuje powłoka ceramiczna?

Nałożenie powłoki ceramicznej w profesjonalnej firmie zajmującej się detailingiem to koszt od 1000 do kilku tysięcy złotych. Cena zależy głównie od wielkości auta. Dodatkowe wydatki związane są z przygotowaniem lakieru do nałożenia powłoki (średnio w granicach od 500 do 1000 zł).

Czy powłoka ceramiczna zużywa się?

Profesjonalnie nałożona powłoka ceramiczna jest w stanie ochronić nadwozie auta nawet do 10 lat. Długi okres utrzymywania się na karoserii zależy nie tylko od jakości produktu i wykonanej usługi, ale i od sposobu użytkowania pojazdu. Przede wszystkim należy unikać myjni automatycznych i dbać o odpowiednią pielęgnację powłoki ceramicznej.

Czy zainwestować w nałożenie powłoki ceramicznej?

Jeśli planujemy korzystać z samochodu co najmniej kilka lat i odpowiednio o niego dbamy, to warto zainwestować w nałożenie powłoki ceramicznej. Świeżo wyglądający lakier bez większych uszkodzeń będzie dodatkową zachętą dla potencjalnych kupujących, w momencie, kiedy będziemy chcieli sprzedać auto.

Czy powłoka ceramiczna chroni lakier w 100%?

Powłoka ceramiczna chroni lakier w określonym stopniu. Należy jednak pamiętać, że nie jest niezniszczalna i nawet najlepiej nałożona nie będzie odporna na poważne, głębokie zarysowania. Ponadto, aby zachować jej skuteczność, trzeba okresowo ją pielęgnować.