16 września 2024

Powódź w Polsce – co z odszkodowaniem za auto?

auto parking zalane woda
Zdjęcie: GettyImages.

Fala powodziowa zbliża się do kolejnych dużych miast. Warto przygotować się na nadejście wody, zanim zaleje nasz pojazd. Oto co zrobić, jeśli dojdzie do zatopienia samochodu i kto może liczyć na odszkodowanie za pojazd.

Niestety, choć w pierwszych miejscowościach zniszczonych przez powódź woda opada, zagrożenie nadal jest poważne. Woda zagraża kolejnym miastom w naszym kraju. Oprócz nieruchomości uszkodzeniu mogą ulec również pojazdy. Oto, o czym powinni pamiętać kierowcy, którzy liczą na odszkodowanie za zalany samochód. Niestety, za auto bez AC raczej będzie trudno uzyskać odszkodowanie.

Powódź – możesz zapobiegać zniszczeniom

Warto pamiętać, że powódź to siła wyższe, czyli zdarzenia o charakterze przypadkowym lub naturalnym, których nie da się uniknąć i nad którymi człowiek nie panuje. Trudno tu mówić o winie. Z tego powodu o odszkodowanie mogą się starać osoby, które wcześniej wykupiły dobrowolną polisę autocasco. Na pocieszenie pozostaje fakt, że ubezpieczyciele uprościli procedury likwidacji szkód spowodowanych przez powodzie. Teraz jest ona możliwa do przeprowadzenia w ciągu jednego dnia. Likwidatorzy są już na miejscu, a pierwsze pieniądze zostały wypłacone.

„Sytuacja nadal jest dynamiczna i wiele jeszcze może się wydarzyć. Na razie wszyscy są pochłonięci ratowaniem siebie i dobytku przed żywiołem. W szacowaniu strat i likwidacji szkód pomożemy szybko, gdy minie bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia” – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Warto jednak pamiętać, że na powódź można się przygotować i zminimalizować skutki. Zanim więc woda dotrze, zatankuj samochód, aby był gotowy do ewentualnej ewakuacji z zagrożonego terenu. Jeśli to możliwe, zaparkuj pojazd w bezpiecznym, wyżej położonym miejscu. Podziemne garaże, parkingi w pobliżu rzeki lub w zagłębieniach terenu nie są odpowiednimi lokalizacjami.

Powódź – ratuj siebie, nie auto

Jeśli podczas powodzi dojedziesz do zalanej drogi, natychmiast zawróć. Rwąca woda może porwać auto, co zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu. Co więcej, kierowca, który widzi wodę na ulicy, ale mimo to ryzykuje i próbuje przejechać, przyczynia się do szkody. Próba ratowania samochodu i zassanie wody przez silnik również może być uznane za powiększenie strat. To spowoduje obniżenie odszkodowania lub jego brak. Uwaga! W większości polis AC zalanie pracującego silnika przez wodę nie jest objęte ubezpieczeniem. Z perspektywy ubezpieczonego, jeśli jest już zbyt późno na przestawienie pojazdu w bezpieczne miejsce, lepiej pozostawić go na parkingu.

CZYTAJ TEŻ: Polisa OC nie zawsze zapewnia pełną ochronę

Zgłoś szkodę jak najszybciej

Eksperci z Polskiej Izby Ubezpieczeń przypominają, co należy zrobić, gdy już dojdzie do powodzi. Należy zabezpieczyć mienie przed dalszym zniszczeniem – o ile to możliwe. Warto wszelkie zniszczenia fotografować, choćby telefonem komórkowym. Ważne jest, aby niezwłocznie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi – przez stronę internetową lub telefonicznie. Przed rozmową przygotuj numer polisy i konta bankowego, aby przyspieszyć załatwienie formalności i wypłatę. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel przekaże dalsze kroki postępowania. Uwaga! Szkody z terenów dotkniętych klęską mają priorytet.