Prawo jazdy dla nastolatka – co mogą prowadzić niepełnoletni kierowcy?

Prawo jazdy kat. B można otrzymać w wieku 18 lat. Jednak już 14-latek może legalnie poruszać się nie tylko skuterem, ale również mniejszym samochodem.
Chcesz samodzielnie prowadzić pojazd po drodze publicznej? Nie musisz czekać do osiągnięcia pełnoletności. Oto prawo jazdy dla nastolatka. Sprawdź, w jakim wieku i czym możesz kierować.
Prawo jazdy dla nastolatka – kat. AM
Od 19 stycznia 2013 r. nie obowiązuje już karta motorowerowa. Zastąpiło ją prawo jazdy kat. AM, które można uzyskać w wieku 14 lat. Daje ono możliwość prowadzenia:
- motoroweru – pojazdu dwu- lub trójkołowego zaopatrzonego w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h
- czterokołowca lekkiego – czterokołowca, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h
Szczególnie ta ostatnia kategoria jest dość pojemna, ponieważ oprócz małego quada obejmuje ona również tzw. microcar. To oznacza, że 14-latek może poruszać się nie tylko skuterem, ale również małym samochodem.
Uprawnienia dla nastolatka – kat. B1
Ten typ uprawnień daje możliwość prowadzenia już niemal samochodów. Kat. B1 można uzyskać w wieku 16 lat. Uprawnia on do jazdy:
- pojazdami na kat. AM
- czterokołowcami – pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, których masa własna nie przekracza: 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg, jeśli pojazd jest przeznaczony do przewozu osób
Czterokołowiec zarejestrowany jako pojazd samochodowy inny (homologacja L7e) to już niemal pełnoprawny samochód. Na rynku można znaleźć sporo ofert dotyczących odsprzedaży takich pojazdów.
Prawo jazdy dla nastolatka – kat. A1
Kategoria A1 to pierwszy etap przygody związanej z prowadzeniem mocniejszych jednośladów. Minimalny wiek dla kandydata na kierowcę to 16 lat. Z tymi uprawnieniami można prowadzić:
- motocykle o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm³, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg
- motocykle trójkołowe o mocy nieprzekraczającej 15 kW
- pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM
CZYTAJ TEŻ: Czy czekają nas obowiązkowe kontrole lekarskie? UE chce badać kierowców co 15 lat
Prawo jazdy dla nastolatka – kat. T
Również w wieku 16 lat można zdobyć prawo jazdy kat. T. To przyda się głównie młodym kierowcom, którzy chcą pomagać w pracach na roli. Prawo jazdy kat. T daje możliwość prowadzenia:
- ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego
- zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami)
- pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM