4 czerwca 2024

Podpowiadamy jak ominąć kolejkę przy wymianie prawa jazdy

Zdjęcie: PWPW.

Zgubiłeś prawo jazdy lub kończy się jego ważność? Przez zmianę przepisów dla osób zajmujących się przewozem osób wydziały komunikacji przeżywają oblężenie. Na szczęście jest sposób, aby wszystko załatwić bez wizyty w urzędzie. Nie wszyscy o nim wiedzą.

W wydziałach komunikacji panuje spory tłok. Wiele osób jest odprawianych z kwitkiem, ponieważ urzędnicy mają nawał pracy. To efekt zmian przepisów, które nakładają na taksówkarzy pochodzących z innych krajów obowiązek posiadania naszego prawa jazdy. Tymczasem, bez ruszania się z domu, możesz zdobyć dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania. Oto jak wymienić prawo jazdy przez internet, bez stania w kolejce.

Prawo jazdy przez internet – nie trzeba iść do urzędu

Kierowcy najczęściej wymieniają prawo jazdy z powodu zmiany danych, utraty ich ważności lub też zagubienia czy zniszczenia prawa jazdy. Dokument może zostać również zatrzymany, np. za zbyt szybką jazdę w obszarze zabudowanym. W każdym z tych przypadków koniecznie trzeba złożyć wniosek. Na podstawie tego zostanie nam wydane nowe prawo jazdy, w tym jego wtórnik lub też zwrócony stary dokument.

W każdym z tych przypadków zwykle trzeba się udać do wydziału komunikacji. Niestety, w wielu miastach nie jest to takie proste zadanie. Do 17 czerwca 2024 r. każda osoba świadcząca usługę przewozu osób musi posiadać prawo jazdy wydane w naszym kraju. To oznacza, że wielu kierowców z innych państw obecnie ustawia się w gigantycznych kolejkach w wydziałach komunikacji.

Z tego powodu, nawet jeśli musisz załatwić jakieś formalności związane z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów, lepiej zrób to przez internet. Warunek jest jeden – musisz posiadać profil zaufany, aby uwierzytelnić wniosek, który złożysz elektronicznie.

Prawo jazdy przez internet – zarejestruj się na PWPW

Wydziały komunikacji wydając prawo jazdy korzystają z systemów Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że zamiast składać wniosek w starostwie/wydziale komunikacji można to samo zrobić samodzielnie korzystając ze strony PWPW. Oczywiście, zanim wniosek trafi do realizacji, czyli produkcji dokumentu, musi zostać zatwierdzony przez urzędnika.

Pierwszym krokiem jest rejestracja w systemie „Elektroniczna Skrzynka Podawcza Systemu Pojazd i Kierowca". Tam trzeba podać niezbędne dane: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
Dopiero po aktywacji konta można przejść do wypełniania wniosku, np. o wydanie wtórnika prawa jazdy.

Uwaga! Należy wybrać urząd zgodny z naszym miejscem zameldowania/zamieszkania. Sama procedura wypełniania wniosku jest identyczna jak przy tradycyjnym załatwianiu sprawy. Jedyna różnica polega na tym, że trzeba dostarczyć fotografię w wersji elektronicznej oraz dołączyć skan prawa jazdy czy podpisu. Należy także dodać plik z dowodem opłaty (100 zł) oraz wybrać sposób odbioru dokumentu – osobiście lub pocztą. Przed wysłaniem wniosku, trzeba go „podpisać" profilem zaufanym.

Zdalny odbiór nie zawsze możliwy

Czy można więc wymienić prawo jazdy bez żadnej wizyty w urzędzie? Niestety, nie zawsze będzie to możliwe. To zależy od konkretnej sprawy oraz wydziału komunikacji. Czasem przed odbiorem dokumentu trzeba będzie złożyć oświadczenie („Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”) czy też załączyć oryginały badań lekarskich. Nie ulega jednak wątpliwości, że to znacznie przyspiesza całą procedurę i nawet jeśli nie uda się uniknąć wizyty w urzędzie, to formalności będą ograniczone do minimum.