Przejazd rowerowy – kto ma pierwszeństwo? Tego nie wie nawet policja

Przepisy nie rozstrzygają jednoznacznie, kto ma pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów – jednoślad czy auto. Problem z interpretacją kodeksu ruchu drogowego mają nawet policjanci, którzy zalecają zdrowy rozsądek.
Sezon rowerowy powoli się zaczyna, a wraz z nim powraca problem dotyczący pierwszeństwa na przejazdach rowerowych. O ile w przypadku pieszych sytuacja jest jasna. Kierowca ma obowiązek ustąpienia zarówno tym, którzy są już na przejściu, jak i tym, którzy dopiero na nie wchodzą – o tyle zasady dotyczące rowerzystów nie są już tak oczywiste.
Jak więc należy się zachować, widząc przed sobą przejazd dla rowerów?
Przejazd dla rowerów – obowiązujące przepisy
Zgodnie z art. 27 Prawa o Ruchu Drogowym (PoRD) „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.”
Warto zauważyć, że kodeks nadaje pierwszeństwo dopiero wtedy, gdy rowerzysta lub osoba na hulajnodze elektrycznej znajduje się na przejeździe. To zupełnie inna zasada niż w przypadku pieszych. Zgodnie z art. 26 PoRD, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa zarówno osobie znajdującej się na przejściu, jak i tej, która dopiero na nie wchodzi. Co to oznacza w praktyce?
Przejazd dla rowerów – rady policji
W tym przypadku można mówić o pewnej niekonsekwencji ustawodawcy. Z jednej strony kierowca musi zachować szczególną ostrożność przed przejazdem dla rowerów. To może sugerować, że powinien być gotowy na nagłe hamowanie przed jednośladem. Z drugiej strony rowerzysta nabywa pierwszeństwo dopiero w momencie wjazdu na przejazd.
Przepisy nie wskazują jednoznacznie, jak powinien zachować się rowerzysta, ani nie zobowiązują go do zachowania szczególnej ostrożności. Być może z tego powodu stołeczna policja opublikowała film instruktażowy, który pokazuje, jak kierowcy i rowerzyści powinni zachować się w miejscach przecięcia się ich dróg. Funkcjonariusze zwracają uwagę na obowiązujące przepisy, ale dodają:
„Nie wszystko znajdziemy w przepisach, ale jest jeszcze zdrowy rozsądek! Zachowajcie szczególną ostrożność w rejonie przejazdu dla rowerów. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo!”
Skręt w drogę poprzeczną – jasne zasady
Kierowca pojazdu, który skręca w drogę poprzeczną, musi nie tylko zachować szczególną ostrożność. Także bezwarunkowo ustąpić pierwszeństwa osobom i wybranym pojazdom poruszającym się po drodze, w którą chce wjechać. Pierwszeństwo przysługuje nie tylko pieszym, ale również rowerzystom, kierującym hulajnogą elektryczną, użytkownikom urządzeń transportu osobistego oraz osobom poruszającym się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.