Przystanek na jezdni – pamiętaj o tych zasadach

Kierowca musi przepuścić pasażerów, którzy chcą wsiąść do tramwaju bezpośrednio z jezdni. Sprawdź, o czym należy jeszcze pamiętać w takim miejscu.
Przystanek na jezdni najczęściej jest stosowany na drogach, gdzie tramwaje poruszają się środkiem jezdni i bezpośrednio obok torów nie ma miejsca na zorganizowanie wysepki dla pasażerów. O obecności przystanku informuje znak P-17 „linia przystankowa", czyli popularny zygzak.
Przystanek na jezdni – pierwszeństwo dla pasażera
Jeżeli przystanek nie jest zlokalizowany na chodniku i nie ma wysepki, a zbliża się do niego lub stoi tramwaj, kierowca musi umożliwić pieszym swobodny dostęp do i z pojazdu komunikacji publicznej. Pasażer musi więc mieć możliwość wejścia i zejścia na drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów. Co ważne, przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej. To oznacza, że trzeba umożliwić wejście i wyjście również do innych środków transportu zbiorowego, takich jak autobus czy trolejbus.
Przystanek na jezdni – kiedy można ruszyć?
Powstaje również pytanie, czy można kontynuować jazdę, jeśli tramwaj nadal stoi na przystanku. Zgodnie z przepisami nie trzeba czekać, aż tramwaj odjedzie z przystanku. Auto może ruszyć, kiedy nikt już nie wsiada ani nie wysiada z pojazdu komunikacji miejskiej. Kierowca auta nie musi czekać, aż tramwaj ruszy.
Wiedeński przystanek na jezdni
Warto pamiętać, że na drogach można spotkać tzw. przystanek wiedeński. Część jezdni na długości przystanku jest równa z poziomem chodnika. Poprawia to bezpieczeństwo pieszych, ponieważ kierowcy muszą zwolnić, aby wjechać na wyniesioną platformę. Pasażerowie z kolei mają łatwiejszy dostęp do pojazdu komunikacji miejskiej.
CZYTAJ TEŻ: Tramwaj na drodze nie zawsze ma pierwszeństwo przed autem
Mandaty za przystanek na jezdni
Za naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku – grozi mandat 300 zł i aż 6 punktów karnych.
Z kolei za zatrzymanie się na linii przystankowej lub w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, mandat wynosi 100 zł i 1 punkt karny.