1 kwietnia 2024

Recydywa drogowa – podwójny mandat to najmniejszy problem

mandat recydywa policjant
Zdjęcie: Lubuska Policja.

Recydywa dla większości kierowców oznacza podwójny mandat. Jednak za ponowne złamanie przepisów może grozić zakaz prowadzenia pojazdów, utrata uprawnień, a nawet więzienie.

Przepisy dotyczące wykroczeń, ale również przestępstw popełnianych przez kierowców, zakładają ostrzejsze kary dla osób, które ponownie łamią prawo. Recydywa drogowa jest zwykle dość dotkliwa dla sprawcy.

Recydywa drogowa – podwójne mandaty

Od 2022 r. kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy, zostali objęci tzw. recydywą mandatową. Oznacza to, że popełnienie tych samych wykroczeń w ciągu dwóch lat skutkuje podwójną karą finansową. Nie dotyczy to jednak wszystkich przewinień. Jakie wykroczenia podlegają recydywie?

Jest to głównie przekroczenie prędkości. Mandat może wynieść nawet 5000 zł, jeśli znowu będziemy jechali o ponad 71 km/h więcej niż pozwalają na to przepisy. Inne wykroczenia to te związane z zachowaniem wobec pieszych, za co można dostać nawet 3000 zł przy recydywie. Podwójny mandat, zapłacimy również za ponowne łamanie przepisów na przejazdach kolejowych czy też jazdę po spożyciu alkoholu.

Recydywa drogowa – jazda bez uprawnień

Kierowca, który przekroczy o więcej niż 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym lub przewozi zbyt wielu pasażerów, traci prawo jazdy na 3 miesiące. W sytuacji, gdy pomimo zatrzymania dokumentu, będzie dalej prowadził auto, okres ten wydłuży się do 6 miesięcy. Kolejne przyłapanie za kierownicą oznacza recydywę. Skutkuje to cofnięciem uprawnień. Kierowca będzie musiał zdawać egzamin państwowy, aby odzyskać prawo jazdy.


Osoba, która nadal dopuszcza się recydywy, czyli ignoruje decyzję starosty o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkową karą może być zakaz prowadzenia pojazdów nawet przez 15 lat.

Uwaga! Kierowca, który złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, naraża się na karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, a także do nawet 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo musi zapłacić od 5000 złotych do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Recydywa za alkohol

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu jest surowa, ale w przypadku recydywy jest jeszcze ostrzejsza. Kierowca, który ponownie wsiądzie za kółko w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Zamiast 3 lat więzienia grozi mu nawet 5 lat odsiadki, ale nie mniej niż 3 miesiące. Również sąd może dożywotnio zakazać wsiadania za kierownicę. Przy pierwszym popełnieniu przestępstwa taki zakaz może trwać „tylko" do 15 lat.

CZYTAJ TEŻ: Co grozi za jazdę po alkoholu po zaostrzeniu prawa? Jak nie stracić auta?

Warto również pamiętać, że pijany recydywista traci samochód już przy stężeniu alkoholu 0,5 promila. W przypadku osób, które wcześniej nie były skazane, próg ten wynosi 1,5 promila.