Rejestracja samochodu online – jak to zrobić?
Jeśli kupujesz samochód, przyczepę, motocykl lub skuter musisz go zarejestrować. Nie chcesz stać w długich kolejkach i tracić czasu na użeranie się z urzędnikami? Rozwiązaniem jest rejestracja samochodu online. Kto może z niej skorzystać, jak to zrobić i gdzie?
W przypadku auta nowego rejestrację załatwi w twoim imieniu diler. W przypadku auta używanego musisz to zrobić sam lub zlecić rejestrację profesjonalnej firmie. W niektórych wydziałach komunikacji można jednak zarejestrować pojazd online, bez konieczności stania w kolejkach. Jak to zrobić?
Procedurę rejestracji pojazdu szczegółowo opisaliśmy TUTAJ. Teraz czas na wersję rejestrację samochodu online.
W jakim terminie należy przerejestrować samochód?
Na przerejestrowanie samochodu lub zarejestrowanie auta sprowadzonego z zagranicy masz 30 dni. Chwilowo z powodu pandemii wydłużono ten termin do 60 dni, jednak od stycznia 2021 przepisy wróciły do normy.
Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli kupujesz pojazd zarejestrowany w Polsce, to, czym innym jest procedura rejestracji a czym innym zgłoszenie nabycia. Zgłoszenie to jedynie powiadomienie stosownego urzędu o nabyciu lub zbyciu pojazdu i jest to procedura bezpłatna. Paradoksalnie, jeśli zgłosimy fakt nabycia, nie grozi nam już kara finansowa (od 200 do 1000 zł) za brak przerejestrowania.
Jesteśmy na nią narażeni, jeśli nie zarejestrujemy w ciągu 30 dni pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Procedura rejestracji lub przerejestrowania jest płatna i potrzebna, by formalnie potwierdzić zmianę właściciela pojazdu.
Dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu przez internet
Zanim przystąpimy do rejestracji pojazdu online, trzeba sprawdzić, czy nasz wydział komunikacji daje nam taką możliwość. Musi, więc korzystać z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Sprawdzisz to na stronie www.esp.pwpw.pl, ale dopiero po utworzeniu konta. Wejdź na stronę, zarejestruj się, wybierz z menu „Złóż wniosek”, określ województwo i urząd. Jeżeli szukany urząd jest się na liście, rejestracja samochodu online będzie możliwa.
Jeśli tak, to czas zebrać wszystkie dokumenty. Potrzebne będą one także do tradycyjnej rejestracji pojazdu.
W przypadku procedury online potrzebne będą ich skany. W zależności od tego, czy samochód był zarejestrowany w Polsce, czy też został sprowadzony z zagranicy, oprócz danych nabywcy i pojazdu potrzebne będą:
- skan dowodu rejestracyjnego pojazdu,
- skan umowy kupna-sprzedaży,
- skan dokumentu potwierdzającego opłacenie akcyzy lub zwolnienie,
- skan odprawy celnej, jeśli pojazd był sprowadzony spoza UE,
- skan zaświadczenia o pozytywnym badaniu technicznym,
- skan potwierdzający zapłatę ubezpieczenia OC,
- w niektórych przypadkach potrzebne może też być świadectwa zgodności WE, czyli wyciąg z homologacji.
Co ciekawe niektóre urzędy przyjmują także dokumenty w wersji papierowej, które wraz z tablicami rejestracyjnymi można wysłać pocztą lub kurierem.
Rejestracja samochodu online krok po kroku
Aby dokonać rejestracji samochodu online należy wykonać następujące kroki:
- Wejdź na stronę www.esp.pwpw.pl. Jeśli nie masz konta, musisz się zarejestrować.
- Wybierz „złóż wniosek” i postępuj zgodnie z zaleceniami.
- Wybierz, jakie chcesz mieć tablice (skrócone, indywidualne)
- Opłać rejestrację i na tym etapie to koniec. Będziesz mógł wrócić do podpisania wniosku online po zaksięgowaniu przez urząd wpłaty.
- Podpisz wniosek i go wyślij.
- Teraz już tylko trzeba czekać na informacje z urzędu.
- Pamiętaj, że tablice rejestracyjne będziesz musiał wysłać na wskazany przez urząd adres pocztą tradycyjną.
Koszty internetowej rejestracji pojazdu
Koszt rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji to 161,50 złotych. W przypadku rejestracji on lina stawka jest trochę wyższa i wynosi 180,50.
Jeśli nie wymieniamy tablic, opłata wyniesie 81 zł.
Rejestracja pojazdu online – podatek od sprzedaży
Zakup samochodu lub innego pojazdu podlega opodatkowaniu (podatek od czynności cywilnoprawnych — PCC), chyba że:
- Sprzedaż jest opodatkowana VAT albo, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej umowy jest zwolniona z VAT,
- przedmiotem sprzedaży jest pojazd znajdujący się za granicą i spełniony jest jeden z następujących warunków:
- • o umowa jest zawarta za granicą,
- o kupujący nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce.
Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym a wysokość PCC wyliczasz przy zastosowaniu stawki 2% od umowy sprzedaży pojazdu. Podatek można zapłacić online, składając dokumenty w usłudze e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl
Rejestracja auta online przez dealer
Od 4 czerwca 2021 po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, diler zarejestruje kupiony przez ciebie pojazd w twoim imieniu. Może to także zrobić online.
Aby to było możliwe, podczas podpisywania dokumentów musisz go upoważnić do:
• złożenia wniosku o rejestrację pojazdu,
• odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych.
I choć wniosek o rejestrację pojazdu online składany przez dilera różni się od wniosku składanego przez właściciela, nie ma to znaczenia, bo wszystkim zajmuje się sprzedawca.
Tablice rejestracyjne i gotowe dokumenty urząd wyśle na wskazany adres. Może być to twój adres lub salonu, gdzie tablice zostaną założone, a ty odbierzesz gotowy do jazdy samochód.