Za nieprawidłowe parkowanie stracisz tablice z auta
Problem braku miejsc postojowych na osiedlowych parkingach nie jest niczym nowym. Nic dziwnego, że pojawiają się nowe metody walki z osobami, które nielegalnie parkują. Najnowszy pomysł to zdejmowanie tablic rejestracyjnych. Te zostaną zwrócone, gdy właściciel pojazdu poda swoje dane. Co na to przepisy?
Były już blokady na koła, znaki informujące o odholowaniu czy gigantyczne stawki za parking dla „obcych”. Pomysłowość zarządców terenów nie zna granic. Niestety, często zapominają oni, że w imię walki o własność nie można łamać prawa. Czy rekwirowanie tablic za nielegalne parkowanie jest zgodne z przepisami?
Rekwirowanie tablic za nielegalne parkowanie – cudowny sposób na oczyszczenie parkingów?
Władze spółdzielni mieszkaniowej (SM) w Olsztynie od dłuższego czasu próbowały rozwiązać problem „dzikiego” parkowania na zarządzanym osiedlu. Według regulaminu mogą na nim parkować jedynie pojazdy, które uzyskały zgodę na postój i są wpisane do rejestru. Ponieważ wielu kierowców ignorowało te zasady, postanowiono sięgnąć po inny pomysł. Jeśli na osiedlowym parkingu pojawi się pojazd nieuprawniony, którego danych SM nie posiada – straci tablice.
Rejestracje mają być zdejmowane komisyjnie i deponowane. Można je będzie odzyskać, ale w zamian za podanie swoich danych osobowych. Można się domyślać, że w takim przypadku zostanie nałożona dodatkowa opłata – podobnie jak przy braku biletu w strefie płatnego parkowania.
Rekwirowanie tablic za nielegalne parkowanie – to przestępstwo
Pomysł można uznać za skuteczny, gdyby nie jeden problem – jest niezgodny z prawem. Co więcej, stanowi poważne przestępstwo. Zgodnie z art. 306c Kodeksu Karnego jest to zabór tablicy rejestracyjnej pojazdu. „Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
Kierowca, który zauważy brak tablic, ma prawo natychmiast zgłosić przestępstwo na policję lub do prokuratury. Z ustaleniem sprawcy nie powinno być problemu – sam się ujawni, ponieważ na aucie pozbawionym tablic ma być informacja, gdzie można je odzyskać.
Są legalne sposoby na dzikie parkowanie
Wbrew pozorom zarządcy parkingów nie muszą łamać prawa, aby walczyć z osobami, które nielegalnie parkują. Istnieją skuteczne i zgodne z prawem metody na walkę z dzikim parkowaniem. Jednym z rozwiązań są identyfikatory lub blokady postojowe. Tu znajdziesz więcej informacji, jak można zabezpieczyć osiedlowy parking przed „obcymi”.