Renault 5 powraca w wersji EV
Pamiętacie Renault 5? Małe, zgrane miejskie auto, produkowane w latach 70., 80. i 90 doczekało się wielu odmian w tym usportowionej 5 GT Turbo. Dzisiaj Renault planuje wskrzesić kultowy model, tym razem jednak wyłącznie w wersji elektrycznej.
Projekt jest oszałamiający. Francuzom udało się połączyć to, co w 5 charakterystyczne z nowoczesnością. Są duże niemal kwadratowe reflektory, jest masywny przód z dużym logo, jest ścięty jak w rasowym hatchbacku tył, no i pozostawiono światła zachodzące na tylne słupki.
Oczywiście jak przystało na samochód XXI wieku, nowe Renault 5 jest znacznie większe. Widać to na zdjęciu, na którym obok siebie pozują dwa samochody. Na razie nie wiadomo, jakie nowa piątka będzie miała wymiary, pewne jest jednak, że Francuzi sondują rynek i sprawdzają jakie emocje budzi nowe Renault 5.
Nowy elektryk
Auto w wersji produkcyjnej ma być napędzane wyłącznie silnikiem elektrycznym. To jeden z 14 nowych samochodów EV jaki marka planuje wprowadzić do sprzedaży w najbliższych latach.
– Projektując na nowo przekorne „spojrzenie” reflektorów oraz światła dzienne, wyszliśmy od linii, kątów i promienia poszczególnych elementów przodu oryginalnego Renault 5. A potem z każdym szkicem reflektory zmieniały się zarówno pod względem proporcji, jak i kształt – mówi Nicolas Jardin z Technocentre, w którym powstał koncept Renault 5.
Dużo uwagi projektanci poświecili reflektorom. Z uwagi na ich charakterystyczny kształt w starej „piątce” oraz nowe możliwościach wykorzystane w koncepcie. Matrycowe reflektory LED, pozwalają bowiem zaprogramować animacje i sprawić wrażenie, jakby światła ożywały, gdy kierowca podejdzie do auta. Mała rzecz a cieszy.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy Renault 5 wejdzie do produkcji. Ciekawe także, czy jako samochód miejski zastąpi wysłużony i ceniony model Zoe? Pewne jest, że w ubiegłym roku zaprezentowano Renault Megan eVision, pierwsze auto zbudowane na nowej platformie CMF-EV. Model 5 jako elektryk musi więc wykorzystywać tę samą platformę.
Lepszy od oryginału?
Oryginalny Renault 5 zadebiutował w 1972 roku, wypełniając na francuskim rynku lukę między większym modelem 4 a małym i prostym Citroenem 2CV. Mechanicznie „piątka„ wykorzystywała wiele elementów z „czwórki” i „szóstki„. Auto było zgrabne, zwinne i bardzo wygodne z charakterystycznym ściętym tyłem i światłami na tylnych słupkach. Do tego było ekonomiczne i pakowne. Trudno się dziwić, że w 1980 roku Renault 5 pierwszej generacji było jednym z lepiej sprzedających się samochodów.
Silniki w R5 montowane były wzdłużnie z przodu i napędzały oś przednią. Nie były dużej pojemności, najmniejszy miał 850 cm3, największy 1289 cm3. Dopiero później wykorzystano silniki 1.4 l.
Co ciekawe wczesne egzemplarze modelu miały drążek zmiany biegów umieszczony na desce rozdzielczej. Dopiero później zastąpiono go dźwignią zamontowaną w podłodze. Od 1978 wraz z silnikiem 1289 cm3 dostępna była przekładnia automatyczna.
5 GT Turbo
Sukces rynkowy zachęcił francuzów do stworzenia kilku nietypowych wersji. Pojazd występował także jako 4-drzwiowy sedan o nazwie Renault 7, a od 1979 roku Renault 5 dostępne było również jako 5-drzwiowy hatchback. Zbudowano także wersję usportowioną odmianę 5 Albinę (94 KM) oraz 5 Albinę Turbo (silnik 1.4 l. 112 KM).
Zupełnie innym autem, bazującym jednak na R5 było Renault 5 Turbo stworzone z myślą o startach w rajdach. Silnik umieszczono centralnie, a napęd wędrował na tylne koła. Dzisiaj osiągające astronomiczne ceny modele Turbo poszukiwane są przez kolekcjonerów.
Druga generacja
Druga generacja popularnej „piątki” pojawiał się w 1984 roku. Auto kompletnie przeprojektowano. Stało się sporo większe, bo bazowało na rozwiązaniach z Renault 9, ale nadal pozostało proste, bezawaryjne i funkcjonalne. Dzięki zmniejszeniu oporów powietrza w najoszczędniejszych wersjach zużycie paliwa na 100 km przy stałej prędkość 90 km/h wynosiło 4,1 l. Silniki montowane były poprzecznie nad osią przednią, inaczej niż w 1. generacji. Zmieniono także konstrukcję zawieszenia, wykorzystywało ono odtąd kolumny McPhersona.
Skoro auto urosło, także silniki miały większe pojemności. Stosowano benzynowe R4: 1.0 l., 1.1 l., 1.4 l., 1.4 l. Turbo, wszystkie na gaźnikach oraz 1.7 l. z wtryskiem paliwa MPI. W przypadku Diesla było to silnik R4 1.6 l. z wtryskiem pośrednim.
Podobnie jak w pierwszej generacji z czasem pojawiły się także wersje usportowione 5 GT i 5 GT Turbo. W najmocniejszej odmianie lekkie auto dysponowało mocą 120 KM.
W latach 90. model Renault 5 zastąpiło Clio. Produkcję R5 przeniesiono jednak do Słowenii. W sprzedaży pozostawiono dwie wersje silnikowe: benzynową 1.4 oraz wysokoprężną 1.6, model oferowany był w zubożonej wersji Campus aż do 1996 roku.