Renault i Volvo szykują rywala dla Mercedesa z Polski! Debiut już w 2026 r.

Wspólne przedsięwzięcie Renault i Volvo w postaci Flexis Mobility właśnie pokazało trzy nowe modele samochodów dostawczych. Na drogi wyjadą one w przyszłym roku i będą rywalizowały m.in. z Mercedesami, których produkcja ma niedługo ruszyć w Jaworze, niedaleko Wrocławia.
Flexis Mobility to wspólny projekt Renault i Volvo oraz firmy z branży logistycznej CMA CGM. Jego celem jest tworzenie elektrycznych pojazdów użytkowych oraz „zrewolucjonizowanie miejskiej logistyki”.
Niektórzy dziennikarze pisali nawet o planach stworzenia „Tesli wśród samochodów dostawczych”. Flexis Mobility działa od zeszłego roku – a teraz możemy zobaczyć owoce jej pracy – informuje portal elektromobilni.pl.
TUTAJ przeczytasz o spodziewanych przecenach aut Hyundaia.
Felxis Mobility: architektura 800V
Trzy nowe modele są oparte na tej samej platformie i mają wspólną architekturę elektroniczną. Klient może dowolnie konfigurować układ wnętrza, a w codziennej pracy np. w branży kurierskiej, pomagać ma nisko umieszczona podłoga.
Co wiemy o „dostawczych Teslach”? Szybkie ładowanie ułatwi architektura 800V, natomiast silnik elektryczny w każdym z modeli osiągnie 218 KM. Moment obrotowy trafi na tylne koła.
Modele Flexis Mobility mają zapewniać zasięg WLTP od 320 do około 450 km, zależnie od wielkości baterii (mniejsza to lepiej znosząca częste ładowania LFP, większa – NMC), a ładowanie do 80% potrwa mniej niż 20 minut. Będą one obsługiwać funkcję V2G i V2L – mogą więc oddawać prąd do sieci i ładować zewnętrzne urządzenia.
Ciekawym elementem będzie specjalnie skonstruowany fotel kierowcy, umieszczony w taki sposób, by zmniejszyć obciążenie jego kolan. Jeśli mówimy o kurierach czy dostawcach, obliczono, że mogą wsiadać i wysiadać z auta nawet 250 razy dziennie.
Specjalna konstrukcja siedzenia ogranicza więc zmęczenie i potencjalne problemy zdrowotne kierowców. Z kolei dopracowane oprogramowanie ma ułatwiać zarządzanie flotą aut.
Flexis Mobility: trzy modele
Czym charakteryzują się poszczególne modele? Pierwszy z nich, czyli Step-in, to średniej wielkości (5,27 m długości) dostawczak z przesuwnymi drzwiami z przodu. Z tyłu ma drzwi żaluzjowe – firma podkreśla, że to pierwsze takie rozwiązanie na rynku europejskim.
Kabina i przestrzeń ładunkowa są połączone w taki sposób, by można było łatwo się między nimi poruszać, a wysokość szoferki (1,9 m) sprawia, że kierowca może chodzić po przestrzeni ładunkowej wyprostowany.
Flexis Mobility Cargo Van to samochód dostawczy na „ostatnią milę”, z „łatwo wymienialną skrzynią ładunkową’’, w której można umieścić przedmioty różnej wielkości, a także np. zamontować skrzynię chłodniczą. To pojazd o niższej kabinie i z tradycyjnymi drzwiami.
Trzecim z samochodów jest Panel Van, czyli „blaszak”, mający wyróżniać się doskonałą zwrotnością. Jego wysokość na poziomie 1,9 m pozwoli mu wjeżdżać do większości garaży podziemnych.
Długość, zależnie od wersji, to 4,87 m lub 5,27 m. Warto zauważyć też jego atrakcyjną stylistykę. Nie jest to zapewne najważniejsza kwestia dla nabywców, ale jeśli dostawcze produkty Volvo i Renault mają być częstym widokiem na naszych ulicach, dobrze, żeby miały przyjemny design.
Dostawy w przyszłym roku
Samochody zostaną zbudowane w fabryce Renault w Sandouville, a pierwsze dostawy zaplanowano na 2026 rok. Flexis Mobility będzie sprzedawać swoje pojazdy bezpośrednio flotom i dostawcom usług logistycznych. Pojawią się one także w salonach Renault. Prawdopodobnie otrzymają znaczki francuskiej marki.
Jak na razie zbudowano 20 prototypów, które od marca zeszłego roku jeździły przez ponad 9000 godzin. Flexis Mobility podaje również, że otrzymał dziesięć listów intencyjnych dotyczących zakupu aut od dostawców usług logistycznych we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wśród nich są Colis Privé, DB Schenker i HIVED.
Czy elektryczne dostawczaki pojawią się także w Polsce? Zapewne wiele zależy od wdrożenia i powodzenia rządowych programów dopłat do zakupu tego typu pojazdów. W programie dopłat do elektryków NaszEauto, który ma ruszyć na początku lutego bieżącego roku, samochodów dostawczych niestety nie uwzględniono.
Modele Flexis Mobility będą rywalizować na rynku m.in. z zupełnie nowymi, dostawczymi modelami Mercedesa, opartymi na platformie VAN.EA (MB Vans Electric Architecture). Takie auta mają wyjeżdżać z fabryki tego niemieckiego giganta, jaka od 4 grudnia jest budowana w Jaworze, niedaleko Wrocławia.
Powstanie ona do 2026 roku i będzie ona położna vis-a-vis istniejącego zakładu silników spalinowych i akumulatorów. Za Jaworem przemawia doskonała lokalizacja. Działkę, na której znajduje się zakład Mercedesa, umiejscowiono przy drodze ekspresowej S3 i w niedalekim sąsiedztwie autostrady A4.
Sam Jawor leży w odległości około 70 km od Wrocławia. TUTAJ przeczytasz więcej o inwestycji Mercedesa.






