Samochód nowy czy używany? Podpowiadamy
Podstawowe pytanie, przed jakim staje każdy kupujący samochód, brzmi: wybrać nowy czy używany? Oczywiście odpowiedź w dużej mierze zależy od budżetu przeznaczonego na wymarzone cztery kółka. Ta kwestia jednak nie sprowadza się wyłącznie do pieniędzy. Decydując się na używany pojazd, jesteśmy w stanie kupić auto wyższej klasy, które jako nowy egzemplarz jest poza naszym zasięgiem.
Wiele razy – z racji moich powiązań z motoryzacją – zdarzało mi się być pytanym, jakie auto wybrać. Nowe czy używane? Pytający liczyli na prostą odpowiedź. Tymczasem życie pokazuje, że tej kwestii nie można rozpatrywać zero-jedynkowo. Zaplanowany budżet jest przy tym tylko jednym z wielu czynników, decydujących o wyborze konkretnego pojazdu.
Oczywiście najprościej byłoby powiedzieć – wybierajcie zawsze nowe samochody. Taka sytuacja oznaczałaby, że wszyscy mają nieograniczone budżety, pozwalające realizować najbardziej szalone motoryzacyjne marzenia. Tego oczywiście wszystkim nam serdecznie życzę. Podchodząc jednak do tematu bardziej realistycznie, proponuję rozważyć argumenty za i przeciw decyzji nowy czy używany.
Nowy czy używany: spokój i bezpieczeństwo salonówek
Decydując się na samochód nowy, wybieramy kilkuletni spokój i rzadkie wizyty w serwisach. Przynajmniej teoretycznie. Egzemplarze salonowe na ogół mają wieloletnie gwarancje. Dodatkowo w momencie zakupu można jeszcze dobrać (za stosowną opłatą) różne programy serwisowe, które w bilansie pierwszych lat eksploatacji pozwalają nam ograniczyć (lub zredukować do zera) koszty obsługi naszych wymarzonych czterech kółek.
Co ciekawe, jak wynika z raportu OTOMOTO Internetowy Samochód Roku 2022, najczęściej wyszukiwanymi modelami spośród nowych samochodów były Kia Sportage i Hyundai Tucson. Dopiero trzecim w kolejności pod względem zapytań była Cupra Formentor, a na czwartym – BMW serii 5 – czyli pierwszy model z segmentu premium.
Używane auto klasę wyżej
Według tego samego raportu, Polacy jako alternatywę dla samochodu nowego klasy średniej, często wybierają pojazdy klasy premium, które jako nowe są zdecydowanie droższe. Obecnie na rynku pojazdów z drugiej ręki można jednak natrafić na modele Alfy Romeo – Giulia i Stelvio – objęte jeszcze gwarancją. Włosi aż 5-letnią ochronę gwarancyjną (z limitem 200 000 km) wprowadzili w 2021 roku, przyciągając w ten sposób wielu nowych klientów, którzy wcześniej nie byli przekonani do jakości i niezawodności ich produktów.
Szukając auta używanego musimy rozważyć wiele kwestii związanych nie tylko z samym zakupem, ale też i późniejszą eksploatacją takiego pojazdu. Przede wszystkim rozglądając się za samochodem z drugiej ręki, musimy być pewni tej ręki. Niestety, życie wielokrotnie pokazało, że niesamowita okazja, później staje się… wielką porażką.
Tutaj zalecam wiele rozwagi, a także przezorności. Zwracajmy uwagę na elementy wnętrza, szczególnie stan „wytarcia” kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy boczków foteli. Jeżeli ich zużycie jest widoczne, powinniśmy spodziewać się znacznego przebiegu.
Dostępność numeru VIN w ogłoszeniach daje możliwość weryfikacji przebiegu i historii konkretnego pojazdu. Na oględziny auta warto wybrać się z zaprzyjaźnionym mechanikiem albo zabrać samochód na przegląd do autoryzowanej sieci serwisowej. Powinniśmy też sprawdzić grubość/oryginalność powłoki lakierniczej.
Nowy czy używany: zakup to początek. Potem eksploatacja
Pamiętajcie również, że auto klasy premium (jak Alfa Romeo czy DS), które jako używane można kupić w atrakcyjnej cenie, wymagać będzie znacznie droższych części niż do modeli popularnych klasy średniej. Mając wypatrzony konkretny model, warto przed zakupem zrobić rozeznanie w serwisie (lub na forach internetowych), żeby mieć pojęcie nie tylko o kosztach zakupu, ale również eksploatacji.
Nowy czy używany? Wybór nie jest tak oczywisty, jak można byłoby się spodziewać. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dołożymy do tego różne sposoby finansowanie zakupu samochodu. Co ważne, na rynku aut używanych obecnie można znaleźć samochody pewne i sprawdzone, a na dodatek dostępne w różnych, wygodnych dla klienta formach zakupu (lub użytkowania).
Bogatą ofertę takich modeli ma przede wszystkim firma Spoticar, działająca na polskim rynku od 2022 roku.
Czym jest Spoticar i co oferuje?
Spoticar zapewnia też możliwość odbycia jazdy testowej, jak również skorzystania z atrakcyjnego finansowania. W zależności od budżetu, jakim dysponuje klient i jego oczekiwań, doradcy Spoticar zaproponują mu możliwie najbardziej korzystne finansowanie.. Może to być nie tylko leasing, klasyczny kredyt, ale i wynajem z możliwością późniejszego wykupu samochodu. To od klienta zależy wysokość rat, czas trwania umowy, czy limit przebiegu.
W ofercie Spoticara znajdują się zarówno samochody używane o klasycznym źródle napędu (silnik benzynowy lub wysokoprężny), jak i hybrydy plug-in oraz elektryki. Również klienci zainteresowani zakupem pojazdu dostawczego będą mogli przebierać w modelach różnej wielkości i różnego przeznaczenia.
Materiał sponsorowany.