Samochód widmo. Chciał kupić wymarzone auto, stracił 70 tys. zł. Jak uniknąć oszustwa internetowego?

Zapłacił 70 tysięcy złotych za samochód, który znalazł w Internecie. Gdy pojechał go odebrać do Niemiec nie zastał ani sprzedawcy, ani auta. Jak bezpiecznie kupować w sieci?
Bez 70 tysięcy i bez upragnionego samochodu
Do ciechanowskiej Komendy Powiatowej Policji zgłosił się 43-letni mężczyzna. Powiadomił, że padł ofiarą oszusta internetowego, który umieścił ogłoszenie sprzedaży samochodu na jednym z portali ogłoszeniowych. Sprzedawca za pośrednictwem komunikatora przesłał mieszkańcowi Warszawy zdjęcia pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz swojego dowodu osobistego.
Po telefonicznym kontakcie ze sprzedającym ustalił warunki transakcji i odbioru pojazdu, po czym przelał 70 tys. zł na podane konto. 43-latek miał później odebrać auto z warsztatu samochodowego, znajdującego się w Niemczech. Niestety, gdy się tam pojawił nie zastał ani sprzedawcy, ani samochodu.
„Policjanci z ciechanowskiego wydziału do spraw przestępczości gospodarczej i korupcji prowadzą postępowanie w tej sprawie" — informują mundurowi z Ciechanowa (SPRAWDŹ, na co zwrócić uwagę kupując używane auto).
Bądź ostrożny w sieci
Oszustwa internetowe zdarzają się coraz częściej. W związku ze zgłoszeniami dotyczącymi takich przestępstw, funkcjonariusze apelują o czujność przy podobnych transakcjach.
„Najczęściej do wyłudzenia pieniędzy dochodzi za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży. Na portalach aukcyjnych oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która jest okazją wśród pozostałych. Przekonują klienta do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci” – stwierdza Magda Zarembska, oficer prasowa KPP Ciechanów i apeluje o zachowanie rozwagi w trakcie internetowych zakupów.
Policja radzi:
- starajmy się korzystać ze sprawdzonych stron
- zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy
- unikajmy płatności z góry, bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach
- patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie
- nie wierzmy także w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencję ze sprzedawcą
- nigdy nie udostępniajmy swoich haseł dostępowych
Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu bądź firmy za pomocą przesłanego linku. Warto to zrobić wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarce internetowej.
Sprawdź, jak nie dać się złowić cyberprzestępcom, czyli jak unikać phishingu w serwisie otomoto.pl.