Samochód ze Szwajcarii – jak sprawdzić, sprowadzić i zarejestrować auto ze Szwajcarii?
Szwajcaria to miejsce słynące z dobrych dróg i malowniczych widoków. Fani motoryzacji dostrzegają jeszcze jedną zaletę. Przeciętny samochód ze Szwajcarii to dobrze utrzymane i wyposażone auto. Podpowiadamy jak sprowadzić taki pojazd.
Sprowadzanie aut ze Szwajcarii – czy to się opłaca?
Szwajcaria nie jest krajem, w którym można liczyć na spektakularne okazje na rynku wtórnym. Mimo wszystko samochód ze Szwajcarii to ciekawa, warta rozważenia opcja. Szczególnie w przypadku pojazdów lekko uszkodzonych. Szwajcarzy niechętnie podejmują się nawet najmniejszych napraw, co zresztą nie powinno nikogo dziwić. Koszty takich operacji są tam zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Przeważająca część pojazdów oferowanych na rynku wtórnym to zadbane, dobrze wyposażone egzemplarze z pełną historią serwisową. Bardzo często pochodzące od pierwszego właściciela.
Kolejną zaletą jest stan techniczny większości oferowanych na rynku wtórnym samochodów. W tym kraju nikt nie oszczędza na naprawach. Zużyte elementy są na bieżąco wymieniane przez właścicieli. Nie mogą oni bowiem liczyć na żadną pobłażliwość ze strony diagnosty w trakcie przeglądu technicznego. Na dodatek, gdyby komuś przyszło do głowy poruszać się po Szwajcarii niesprawnym pojazdem, to kary za to są bardzo wysokie.
Wspomnieliśmy także o pewnej historii serwisowej oferowanych pojazdów. Wiele aut naprawianych jest od początku do końca w ASO. Jest to oczywiście potwierdzone stosownymi pieczątkami w książkach serwisowych. To cecha, która zdecydowanie wpływa nie tylko na dobre samopoczucie kolejnego właściciela, ale przede wszystkim na wartość tak serwisowanego samochodu.
Mimo wszystko radzimy uważać na podejrzanie atrakcyjne oferty. Nieuczciwi sprzedający funkcjonują w każdym kraju i często wykorzystują naiwność lub niewiedzę potencjalnych kupujących.
Jak sprawdzić samochód ze Szwajcarii?
Samochód ze Szwajcarii możemy w łatwy sposób sprawdzić, korzystając z bezpłatnego, dobrze znanego portalu historiapojazdu.gov.pl. Podobnie jak w przypadku sprawdzenia samochodu zarejestrowanego na terytorium naszego kraju, niezbędne okaże się posiadanie kilku ważnych danych auta.
Sprawdzenie numeru VIN auta ze Szwajcarii
Przy pomocy portalu historiapojazdu.gov.pl uzyskamy między innymi informacje na temat przeszłości powypadkowej i dowiemy się, czy pojazd nie figuruje w rejestrze aut skradzionych. Do weryfikacji potrzebny będzie numer VIN, numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji.
Jakich formalności trzeba dopilnować przy sprowadzaniu samochodu ze Szwajcarii?
Jeśli sprowadzamy pojazd na własną rękę i zamierzamy wrócić nim na kołach do Polski, to konieczne będzie wykupienie tablic tymczasowych z czerwonym paskiem (tzw. kontrollschilder). Jeśli nabędziemy je 5 dni przed końcem danego miesiąca, to ważne są kolejne 35 dni. W innych przypadkach do końca danego miesiąca. Dodatkowe koszty związane są z ubezpieczeniem i w niektórych sytuacjach krótkoterminowym badaniem technicznym (tzw. motorfahrzeugkontrolle).
To ostatnie musimy wykonać, jeśli auto ma ponad 10 lat lub od ostatniego przeglądu minęło ponad pół roku. Jego ważność to 30 dni. Zwróćmy również uwagę na oryginalność dokumentów pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz odpowiednika karty pojazdu (jeśli była wydana). Co więcej, w dowodzie rejestracyjnym musi widnieć adnotacja potwierdzająca wymeldowanie pojazdu z terytorium Szwajcarii. Dowód rejestracyjny, w zależności od kantonu może występować w kilku językach: niemieckim (Fahrzeugausweis), francuskim (Permis de circulation), włoskim (Licenza di circolazione) lub romansz (Certificat da vehichel).
Z jakimi opłatami wiąże się sprowadzanie aut ze Szwajcarii?
Auto ze Szwajcarii – cło
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, a więc sprowadzając samochód z tego kraju, konieczne będzie uiszczenie cła w wysokości 10% wartości pojazdu. W przypadku aut hybrydowych z silnikami o pojemności do 2 litrów to 1,55%, a o wyższej pojemności 9,3% (do 3,5 litra). Więcej informacji możemy znaleźć na rządowej stronie podatki.gov.pl. Posiadając dokument przewozowy EUR.1, nie musimy płacić cła. Jest to świadectwo potwierdzające pochodzenie towaru z terytorium Unii Europejskiej. Najlepiej, jeśli dokument przekaże nam sprzedawca, choć możemy postarać się o niego na własną rękę. W niektórych przypadkach (pojazdy powyżej 10 lat) wyrobienie EUR.1 może niestety okazać się niemożliwe z uwagi na ograniczony czas przechowywania danych w bazach.
Auto ze Szwajcarii – akcyza
Dla samochodów o pojemności silnika do 2 litrów, podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości auta. W przypadku pojazdów z jednostkami o wyższej pojemności wzrasta do 18,6%. Opłaty należy dokonać do 30 dni od daty sprowadzenia samochodu do Polski. Możemy to zrobić za pomocą portalu PUESC.
Auto ze Szwajcarii – podatek VAT
Podatek VAT jaki przyjdzie nam zapłacić od samochodu sprowadzonego ze Szwajcarii, wyniesie 23%. Odprawy możemy jednak dokonać również np. na terytorium Niemiec. Wtedy będzie to 19%. Jeśli kupujemy pojazd na firmę z europejskim numerem NIP, to jesteśmy z niego zwolnieni.
Rejestracja samochodu ze Szwajcarii
Koszt rejestracji samochodu sprowadzonego ze Szwajcarii to 160 zł. Tyle przyjdzie nam zapłacić za wydanie tablic i dowodu rejestracyjnego. Do tego należy doliczyć opłaty za tłumaczenie dokumentów (najczęściej około 200 zł) i koszt badania technicznego (98 zł). Należy pamiętać o właściwym sporządzeniu wniosku do rejestracji oraz posiadaniu potwierdzeń zapłaty podatku, cła, akcyzy, umowy lub faktury oraz dowodu rejestracyjnego.
Auto ze Szwajcarii – potrzebne dokumenty
Samochód sprowadzony ze Szwajcarii możemy zarejestrować w Polsce, jeśli posiadamy wymagane dokumenty. Są nimi oryginalny dowód rejestracyjny, umowa lub faktura zakupu i potwierdzenia dokonania opłat celnych, skarbowych oraz akcyzy. Auto musi mieć także ważny przegląd techniczny.
Gdzie kupować samochody ze Szwajcarii?
Samochody ze Szwajcarii możemy kupić zarówno w tamtejszych komisach, jak i od osób prywatnych. Poszukiwania dobrze zacząć od zapoznania się z ofertami dostępnymi w internecie. Najpopularniejsze serwisy ogłoszeniowe to: ricardo.ch, autolina.ch i carforyou.ch. Pomocne mogą okazać się również polskie strony firm zajmujących się importem używanych pojazdów z tego kraju. Jeśli jesteśmy zainteresowani nabyciem samochodu ze Szwajcarii w Polsce, to na portalu otomoto.pl można zapoznać się z ofertą wielu firm sprowadzających takie auta i dysponującymi nimi już na placu w naszym kraju.