29 listopada 2024

Seniorzy trafią na obowiązkowe badania lekarskie. Część z nich straci prawo jazdy

starszy mężczyzna
Zdjęcie: GettyImages.

To już niemal pewne, że starsi kierowcy, aby odnowić uprawnienia, będą mieli kontrolowany stan zdrowia. Kontrowersje wśród przedstawicieli państw wspólnoty budzi nie sam obowiązek, ale graniczny wiek – 65 lub 70 lat.

Zawodowi kierowcy mają wydawane prawo jazdy na 5 lat, a po ukończeniu 60 lat – tylko na 2,5 roku. Aby odnowić uprawnienia, muszą ponownie wykonywać badania. Procedura jest taka jak w przypadku starania się o prawo jazdy. Jednak UE chce ten obowiązek rozszerzyć na pozostałych użytkowników dróg, również tych z amatorskim prawem jazdy. Pierwszą grupą mają być seniorzy.

Seniorzy – bedą zmiany w całej UE

Ocena koordynacji ruchowej, koncentracji oraz refleksu będzie podstawą do przedłużenia ważności prawa jazdy. Psychotesty dla seniorów mają poprawić bezpieczeństwo na drogach UE, której społeczeństwo jest coraz starsze. Osoby, które nie zaliczą badań lub nie zgłoszą się na nie, stracą uprawnienia.

Na implementację unijnych przepisów w naszym kraju jednak jeszcze poczekamy. Wciąż nie zapadła kluczowa decyzja, od jakiego wieku będzie wymagana kontrola lekarska. Początkowa propozycja to 65 lat, jednak pojawiły się liczne głosy sprzeciwu, że będzie to zbyt restrykcyjne. Nie ulega wątpliwości, że po zmianie przepisów wielu starszych kierowców będzie musiało pożegnać się z prawem jazdy.

Nie tylko seniorzy będą badani

Równocześnie trwają prace nad wprowadzeniem obowiązkowych badań dla młodszych kierowców. Według projektowanej dyrektywy unijnej co 15 lat każdy z nas będzie przechodził obowiązkowe badanie. Zanim więc zgłosimy się do wydziału komunikacji po dokument ważny obecnie 15 lat, trzeba będzie najpierw zdobyć zaświadczenie o stanie zdrowia.

Badania tylko po utracie uprawnień

Według obecnych przepisów badanie lekarskie przechodzą jedynie kandydaci na kierowców. Jednak po zdobyciu uprawnień, poza kierowcami zawodowymi, nie podlegają już kontroli lekarskiej. Wyjątkiem są osoby, u których stwierdzono problemy ze zdrowiem. Te najczęściej co 5 lat muszą potwierdzać, czy nadal mogą prowadzić pojazdy. Do lekarza muszą się również zgłaszać osoby, zanim odzyskają dokument po jego utracie za jazdę po alkoholu lub narkotykach.