Serwis UFG – sprawdź polisę i historię ubezpieczenia

Jeśli nie zapisano numeru polisy ubezpieczeniowej sprawcy kolizji lub nie ma się pewności, czy ma on ważną polisę, można to sprawdzić online, wystarczy numer rejestracyjny pojazdu lub jego VIN. Czego jeszcze można dowiedzieć się ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
Większości kierowców Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kojarzy się jako instytucja, która nakłada kary za brak ważnego ubezpiecznia OC. Tymczasem fundusz, oprócz pilnowania ciągłości polis, realizuje wypłaty odszkodowań. Dotyczy to szkód wyrządzonych przez osoby, które nie wykupiły OC lub też sytuacji, w których nie udało się ustalić sprawcy wypadku. Jednak to nie koniec – serwis UFG udostępnia też informacje o ubezpieczeniach komunikacyjnych.
Serwis UFG – sprawdź OC sprawcy
Nie ma obowiązku wozić ze sobą żadnych dokumentów pojazdu ani też polisy OC, ale bez większego problemu da się sprawdzić, czy dany pojazd ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie.
Na stronie ufg.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN, aby sprawdzić, czy pojazd nie tylko jest ubezpieczony, ale również jaki jest numer przypisanej do niego obowiązkowej polisy. Dane te są potrzebne np. podczas spisywania oświadczenia o stłuczce.
Z kolei, gdy po sprawdzeniu w bazie UFG wyjdzie na jaw brak informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu, warto na miejsce wezwać drogówkę. Uwaga! Nawet jeśli sprawca ma przy sobie numer polisy, to i tak warto potwierdzić ją właśnie w UFG.
Serwis UFG – polisy i szkody
Serwis UFG pozwala również poznać przebieg swojego ubezpieczenia OC i AC. Jednak w tym przypadku trzeba się zalogować na stronie funduszu. Najprościej można to zrobić poprzez Profil Zaufany lub aplikację „mObywatel”. Historia ubezpieczeń może być potrzebna podczas zakupu polisy, kiedy trzeba podać liczbę szkód, a nawet ich daty. Oczywiście, ubezpieczyciel i tak może je zweryfikować sam. Jeśli jednak „minie się z prawdą”, nawet nieświadomie, zwykle oznacza to podniesienie ceny. Finalnie dla kierowcy oferta może się okazać droższa od polis oferowanych przez inne firmy. Z tego powodu warto podać prawidłowe i sprawdzone dane.
Co więcej, serwis UFG umożliwia pobranie raportu o przebiegu ubezpieczenia, ale również kontrolę, czy nie posiadamy dwóch polis na jedno auto. Taka sytuacja może się zdarzyć po zakupie używanego pojazdu lub też przy nieskutecznym rozwiązaniu polisy.
Skontroluj pojazd i kary
Serwis UFG pozwala również sprawdzić, czy w danym pojeździe nie odnotowano szkody istotnej. Ta, według przepisów, jest określana jako uszkodzenia w zakresie „elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikujące pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia”.
CZYTAJ TEŻ: Nie wszyscy kierowcy muszą płacić za OC
Korzystając z tego narzędzia, można również wyjaśnić sprawę w przypadku wezwania do przedstawienia polisy OC, kiedy fundusz stwierdzi jej brak, czy też wnioskować o poprawę danych, w sytuacji, kiedy w bazie np. brakuje informacji o aktualnym OC.