Skoda Superb III – wygodna i dynamiczna limuzyna
Jazda tym modelem Skody to czysta przyjemność. Na komfort kierowcy dodatkowo może wpływać fakt, że Superb otrzymał maksymalną notę 5 gwiazdek w testach bezpieczeństwa NCAP.
Krok w stronę elektromobilności
Wersję hybrydową typu plug-in wyposażono w silnik benzynowy 1.4 l TSI o mocy 156 KM oraz elektryczny o mocy 116 KM. Cały zestaw generuje 218 KM co wydaje się wystarczającą mocą.
Skoda Superb z silnikami benzynowymi
Wśród bardziej konwencjonalnych rozwiązań znajdziemy silniki benzynowe o pojemności od 1.4 l do 2.0 l o mocy od 125 do 280 KM. Wszystkie mają turbinę i bezpośredni wtrysk, ale niezbyt dobrze współpracują z instalacją LPG. Podstawowa jednostka 1.4 l generuje 125 lub 150 KM. To poprawiona wersja silników, z paskiem rozrządu zamiast łańcucha i bez problemów znanych z poprzednich generacji, tj. wadliwego rozrządu oraz pękających tłoków i pierścieni.
W oparciu o wcześniejszą jednostkę powstał silnik 1.5 l TSI. Różni się on od poprzednika nie tylko pojemnością. Zyskał wtrysk o ciśnieniu aż 350 barów, turbosprężarkę o zmiennej geometrii oraz filtr cząstek stałych GPF. Wszystko po to, by dostosować go do nowych norm spalania.
Silnik 1.8 l TSI o mocy 180 KM zadowoli nas swoją dynamiką i spalaniem. Warto jednak pamiętać, że w dużej mierze uzależnione jest ono od kierowcy. Z kolei 2.0 l TSI dostępny jest w wariantach o mocy 220, 272 i 280 KM. Rewelacyjna jednostka, która w najmocniejszej wersji rozpędza się do setki w 5,5 sekundy, utrzymując przy tym stosunkowo niezłe spalanie.
Jednostki wysokoprężne
W przypadku silników Diesla do wyboru pojemność 1.6 l oraz 2.0 l. Mniejsza zagwarantuje niskie spalanie, ale raczej nie da radości z dynamicznej jazdy. Większa z jednostek dostępna jest w wariantach mocy 150 i 190 KM. Żaden z silników wysokoprężnych w tym modelu nie jest przesadnie awaryjny, choć mogą pojawiać się w nich usterki typowe dla diesli: zapchany DPF, problemy z turbiną czy dwumasowym kołem zamachowym.
Ile kosztuje Skoda Superb 3?
W ogłoszeniach z 2020 roku można znaleźć Superba w cenie od 44 do nawet 200 tys. złotych. Trudno się dziwić, skoro dość często zdarzają się auta maksymalnie wyposażone z mocnymi silnikami i dodatkowo napędem na cztery koła.
Warto jednak pamiętać, że auto jest także nadal dostępne na rynku pierwotnym – w salonie zapewne można skonfigurować droższą wersję. Czy warto zdecydować się na ten model Skody? Sprawdź, jakie zrobiła na nas wrażenie.