Sprawdź zdjęcie z fotoradaru – nie daj się oszukać!

Nie masz pewności, czy fotoradar zarejestrował prawidłowo prędkość twojego pojazdu? Zdjęcie z fotoradaru pozwoli rozwiać wątpliwości. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Około 600 urządzeń stacjonarnych, z których zdecydowana większość to fotoradary, rejestruje wyczyny drogowe kierowców. Chociaż stosowane mierniki prędkości są coraz lepsze, a błędy zdarzają się sporadycznie, wciąż budzą one wiele wątpliwości.
Zwykle po otrzymaniu wezwania w sprawie wykroczenia, zadajemy sobie pytanie: czy rzeczywiście prędkość została zmierzona prawidłowo? Szczególnie, gdy na fotografii widzimy również inny pojazd. Tymczasem zdjęcie z fotoradaru zwykle pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości. Oto, co można z niego odczytać.
Zdjęcie z fotoradaru – różni producenci, te same dane
Jako przykład posłużymy się zdjęciem wykonanym przez fotoradar rodzimego producenta, firmy Zurad model CF (najnowsze urządzenie). Inspekcja Transportu Drogowego posługuje się również fotoradarami Jenoptik Multaradar CM (Niemcy) oraz Mesta Fusion RN (Francja) oraz starszymi i już wycofywanymi Zurad CM. Jednak bez względu na producenta, na każdym zdjęciu są zapisane niemal te same dane, a różnice są niemal kosmetyczne.
Musi się więc znaleźć miejsce i godzina, prędkość zmierzona i dopuszczalna, oraz kierunek poruszania się pojazdu. Oczywiście na fotografii musi być widoczny zarejestrowany pojazd oraz jego tablice rejestracyjne. Powinna być również widoczna twarz kierowcy, ale z tym bywa różnie.
Co widać na fotografii?
W lewym górnym rogu zdjęcia znajduje się nazwa i numer fabryczny przyrządu (Fotorapid CF nr 001). Ten ostatni jest istotny, ponieważ na stronie CANARD można sprawdzić, czy urządzenie ma ważne świadectwo legalizacji. Za numerem fabrycznym znajdziemy numer użytkownika, czyli jest to informacja niezbyt przydatna kierowcy.
Następnie symbol „T" to temperatura zewnętrzna (w tym przypadku 10 stopni Celsjusza) oraz ta zarejestrowana wewnątrz masztu (12 stopni C). Jest to ważna informacja, ponieważ fotoradar np. Zurad CF może pracować w zakresie -30/+60 stopni C. Pomiary prędkości poza wyznaczonym zakresem nie powinny stanowić dowodu na wykroczenie. W prawym górnym rogu znajdziemy obowiązkową godzinę i datę wykonania zdjęcia. W drugiej, górnej linii widnieje jeszcze lokalizacja urządzenia (Ostrów Mazowiecka ul. Stacyjna 14), którą wprowadza użytkownik.
Na dole zdjęcia znajdują się kluczowe informacje z punktu widzenia kierowcy. Z lewej strony – numer fotografii (8080) oraz zmierzona prędkość (78 km/h). Operator wpisuje również dopuszczalną prędkość maksymalną odpowiednio dla samochodów osobowych O i ciężarowych C (Max: O 50 km/h C 50 km/h).
Fotografia zawiera również symbol „K". To kierunek poruszania się mierzonych pojazdów względem fotoradaru, gdzie „Z" – najeżdżające, a „O" – oddalające się. W przypadku fotoradaru Multaradar symbol „v" – najeżdżające oraz „^" – odjeżdżające, czyli fotografowane z tyłu.
Widoczny symbol „R" to odległość samochodu do przyrządu pomiarowego (5 m) oraz pas ruchu (P:1), po którym poruszało się sfotografowane auto. Bez względu na producenta urządzenia, pas ruchu z numerem 1 to ten znajdujący się najbliżej fotoradaru. Pozostaje jeszcze rodzaj samochodu: osobowy „C:0" i ciężarowy „C:1".
CZYTAJ TEŻ: Nie tylko prędkość – zdziwisz się, co potrafią fotoradary na naszych drogach
Wskazówka, gdzie trafił radar
Dodatkowo na sfotografowanym samochodzie, widoczna przerywana linia wskazuje „zmierzony" samochód. W innych modelach urządzeń (patrz zdjęcie na dole) może to być linia pozioma. Uwaga! Jest to tylko wirtualne miejsce trafienia radaru, ale zwykle się zgadza i wskazuje pojazd, którego pomiar dotyczy. Jeśli to jednak nie przekonuje kierowcy, Zurad CF oprócz tej głównej, wykonuje jeszcze 6 tzw. pomocniczych. Na takiej sekwencji zdjęć można sprawdzać, który pojazd porusza się najszybciej, a więc czy jest to ten wskazany przez fotoradar.
Zdjęcie z fotoradaru – błędne fotografie do kosza
W trakcie pomiaru mogą wystąpić problemy, które są automatycznie rozpoznawane przez fotoradar jako nieprawidłowy pomiar prędkości. Tak się stanie, jeśli w wiązce radarowej znajdą się dwa pojazdy lub fala radaru odbije się od innego pojazdu czy przydrożnego metalowego przedmiotu. Fotoradar powinien taką fotografię odrzucić, jako potencjalnie błędną.
W przypadku Zurad CF zarejestrowane auto będzie miało przypisaną zerową prędkość. Dodatkowo w lewej górnej części zdjęcia pojawi się kod B000-B026 oraz „ERR". Uwaga! Takie zdjęcie może być podstawą do wystawienia mandatu za wykroczenia niezwiązane z prędkością, np. wyprzedzanie w miejscu zabronionym.