Stłuczka samochodem zastępczym – kto płaci za naprawę?

Dostałeś od ubezpieczyciela samochód zastępczy na czas naprawy swojego pojazdu? Sprawdź, co się stanie, jeśli wypożyczone auto zostanie uszkodzone.
Większość kierowców, którym ktoś uszkodził pojazd, bierze samochód zastępczy. To oczywiście wygodne rozwiązanie, ale ma też swoje wady, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego.
Dla kogo samochód zastępczy
Samochód zastępczy w ramach OC przysługuje, jeśli winny wypadku jest inny kierowca. Ubezpieczyciel sprawcy będzie odpowiedzialny za udostępnienie środka transportu poszkodowanemu lub pokrycie kosztów wypożyczenia pojazdu tej samej klasy, co naprawiany. Polisy AC lub assistance również przewidują użyczenie pojazdu. W tym przypadku zasady zależą od zapisów ogólnych warunków umowy (OWU). Każdy ubezpieczyciel może stosować własną politykę.
Uszkodzony samochód zastępczy przez innego kierowcę
W sytuacji, gdy użytkownik auta zastępczego ponownie zostanie poszkodowany, nie powinien ponieść żadnych konsekwencji finansowych, pod warunkiem, że nie jest winny lub współwinny. W takim przypadku szkoda zostanie zlikwidowana przez ubezpieczyciela sprawcy. Uwaga! Warto pamiętać, że należy skontaktować się z wypożyczalnią i poinformować ją o zaistniałej sytuacji. Zwykle trzeba to zrobić natychmiast po zdarzeniu. Dla bezpieczeństwa należy również wezwać na miejsce policję, która sporządzi notatkę.
Jeśli auto zastępcze nie nadaje się do jazdy, koniecznie trzeba ustalić z wypożyczalnią, kiedy i w jaki sposób zostanie dostarczony nowy pojazd.
CZYTAJ TEŻ: Rekalkulacja składki w OC – sprawdź, kiedy zapłacisz więcej za ubezpieczenie
Szkoda w aucie zastępczym z winy użytkownika
Zdarza się, że osoba, która dostała samochód zastępczy, jest winna zdarzenia. Choć zwykle auta są ubezpieczone, to nie znaczy, że AC pokryje całość strat. Wypożyczalnie mogą stosować tzw. udział własny. W jakiej wysokości? To już zależy od umowy, jaką zawarliśmy podczas odbioru auta. Zwykle są to kwoty od 500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Podobne zasady odpowiedzialności obowiązują, gdy inny kierowca uszkodził pojazd, ale jego personalia nie są znane. Niestety, użytkownik pojazdu bierze winę na siebie.
Należy pamiętać, że ochrona AC zadziała, gdy będziemy stosować się do wszystkich zapisów regulaminu. Koniecznie trzeba więc przestrzegać terminów i zasad zgłoszenia szkód w aucie zastępczym. Problemem może być również oddanie pojazdu do prowadzenia innej osobie. Jeśli kierowca, który nie widnieje w umowie doprowadzi do szkody, może pojawić się obowiązek zwrotu 100% kosztów naprawy.