17 czerwca 2024

Zielone światło, a za nim „Stop”. Czy trzeba się zatrzymać?

stop skręt s-3 zielone światło sygnalizator

Widząc sygnalizator z zielonym światłem i znak „Stop”, kierowcy zastanawiają się, czy muszą stosować się do znaku. Część z nich zatrzymuje się, a następnie dalej rusza. Sprawdź, co na to przepisy.

Przepisy ruchu drogowego w teorii są dość proste. Jednak pewne sytuacje potrafią budzić wątpliwości kierowców. Jedna z nich to hierarchia znaków, a dokładnie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków, gdy te się wykluczają.

Stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków – co jest ważniejsze?

Jeśli znak i sygnalizator występują w ramach tego samego skrzyżowania, nadrzędna jest zawsze sygnalizacja świetlna. Kierowca, który ma zielony sygnał, nie musi stosować się do znaku B-20 „Stop". Uwaga! Zielone światło nie zawsze oznacza zgodę na wjazd. Nie można wjechać, jeśli utrudniłoby to opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom, a także jeśli nie ma możliwości zjechania z skrzyżowania przed końcem zielonego światła. Za wjazd na skrzyżowanie bez możliwości zjechania z niego grozi mandat do 300 zł i 4 punkty karne.

Stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków po wyłączeniu świateł

Po co w takim razie znak „Stop", jeśli nie trzeba się do niego stosować? Sprawa jest prosta. Pionowe oznakowanie nie jest potrzebne, póki działają „światła". W przypadku ich awarii lub wyłączenia sygnalizacji, np. w nocy, kiedy ruch jest znikomy – zaczynają działać znaki. W tym przypadku „Stop" oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem. Drogowcy stosują ten rodzaj oznakowania zamiast klasycznego „ustąp pierwszeństwa", aby wymusić na kierowcy nie tylko zwolnienie, ale na chwilę całkowite zatrzymanie się. Ma to na celu łatwiejsze upewnienie się, czy wjazd na daną drogę nie spowoduje wymuszenia pierwszeństwa.

CZYTAJ TEŻ: Znaki pułapki. Oto 6 sytuacji, w których nieświadomie możesz złamać przepisy

Za niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop" grozi 300 zł mandatu i 8 punktów karnych.

Sygnalizacja zmienia zasady ruchu

Warto pamiętać, że nie tylko w przypadku znaku „Stop" sygnalizacja świetlna zmienia zasady ruchu, kiedy jest aktywna. W związku z tym, mając zielony sygnał na skrzyżowaniu, nie trzeba się przejmować zasadą włączania się do ruchu podczas wyjazdu z drogi wewnętrznej lub też znakiem A-7 „Ustąp pierwszeństwa". Jednak po wyłączeniu sygnalizacji, w obu przypadkach kierowcy będą musieli ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze poprzecznej.