20 listopada 2024

Nowe zasady odbierania praw jazdy. Sprawdź, co się zmieni w przyszłym roku

terminal mobilny kontrola kierowcy
Zdjęcie: Policja.pl.

Przybędzie przypadków, w których kierowca będzie mógł mieć zatrzymane prawo jazdy lub wręcz cofnięte uprawnienia. Sprawdź, za jakie przewinienia na drodze można stracić dokument.

Jazda po alkoholu, przekroczenie limitu punktów karnych, zbyt szybka jazda w obszarze zabudowanym oraz stworzenie zagrożenia – to obecnie najczęstsze powody, dla których kierowcy tracą prawo jazdy. Już za kilka miesięcy katalog przewinień zostanie znacząco poszerzony. Oto, za jakie nowe wykroczenia stracisz prawo jazdy.

Stracisz prawo jazdy na 3 miesiące, także poza miastem

Pod koniec tegorocznych wakacji pojawiły się zapowiedzi rozszerzenia tzw. zasady 50+. Teraz rząd potwierdził, że przygotowano projekt nowych przepisów. Zgodnie z nimi, za przekroczenie dozwolonego limitu prędkości o ponad 50 km/h prawo jazdy zostanie zatrzymane na 3 miesiące – nie tylko w obszarze zabudowanym, ale również poza nim – na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej. Nowe przepisy nie obejmą autostrad i dróg ekspresowych.

Kolejnym nowym wykroczeniem, które spowoduje utratę prawa jazdy na 3 miesiące, będzie drift, czyli celowe wprowadzenie pojazdu w poślizg, oraz jazda na jednym kole w przypadku motocykli. To jednak nie koniec zmian związanych z zasadą 50+.

Zabiorą prawo jazdy na minimum 5 lat

Obecnie za jazdę z tymczasowo zatrzymanym prawem jazdy, np. za 50+, grozi wydłużenie kary do 6 miesięcy. Dopiero w przypadku kolejnego naruszenia kierowca traci uprawnienia, a ich odzyskanie wymaga szkolenia i ponownego zdania egzaminu. Choć to proces wymagający, wielu kierowców szybko odzyskuje prawo jazdy.

Po zmianach kierowca, który będzie nadal prowadził mimo zatrzymania dokumentu, od razu straci uprawnienia. Odzyskanie ich będzie możliwe dopiero po upływie 5 lat.

Stracisz prawo jazdy dożywotnio

Osoby, które otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów, a mimo to wsiadają za kierownicę, ryzykują karą więzienia do 5 lat. Pozostaje to bez zmian. Nowością będzie jednak możliwość dożywotniego odebrania uprawnień za ignorowanie wyroku sądu. Wprowadzona zostanie także zasada sumowania zakazów: obecnie zakazy mogą się nakładać, ale po zmianach kolejny zakaz będzie obowiązywał dopiero po zakończeniu poprzedniego. To rozwiązanie skierowane przeciwko notorycznym przestępcom drogowym.

Szybciej stracisz prawo jazdy za punkty

Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych kierowca traci prawo jazdy. Choć sama zasada się nie zmienia, pojawią się obostrzenia dotyczące możliwości redukcji punktów. Nie każde wykroczenie będzie kwalifikowało się do wymazania 6 punktów. Wykroczenia takie jak znaczne przekroczenie prędkości czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych nie będą podlegać redukcji. W praktyce oznacza to, że więcej osób będzie skierowanych na egzamin z powodu przekroczenia limitu punktów karnych. Spory odsetek z nich straci prawo jazdy.