23 stycznia 2024

Strefa zamieszkania – prędkość, przepisy, ograniczenia. Wszystko co musisz wiedzieć

Strefa zamieszkania
Żródło: Wikimedia Commons

Strefa zamieszkania. W jaki sposób poruszać się po tym obszarze? Jakie zasady w niej obowiązują? Co w przypadku złamania przepisów obowiązujących w strefie zamieszkania? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czym jest strefa zamieszkania?

Według definicji umieszczonej w ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku, strefa zamieszkania to „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”.

Strefa zamieszkania znak – jak wygląda?

Znak oznaczający strefę zamieszkania jest oznaczony symbolem D-40. Ma prostokątny kształt, białe obramowanie i niebieskie wypełnienie. Umieszczono na nim dwie postacie (pieszy i dziecko grające w piłkę), symbol auta oraz domu (nad białą linią). Ten rodzaj znaku informuje o wjeździe do strefy zamieszkania. Przy wyjeździe umieszczany jest podobny, z białym przekreśleniem, oznaczany symbolem D-41.

Strefa zamieszkania – jaka obowiązuje prędkość?

Dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to 20 km/h. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z obszarem, na którym w każdej chwili mogą pojawić się piesi. Należy więc zachować szczególną ostrożność.

Przekroczenie prędkości w strefie zamieszkania – jaki mandat?

Poniżej zamieszczamy tabelkę, w której można znaleźć taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości:

Mandat za parkowanie w strefie zamieszkania – ile kosztuje?

W strefie zamieszkania, w przypadku zaparkowania samochodu w miejscu innym niż wyznaczone, ryzykujemy otrzymanie mandatu. Jego kwota wyniesie 100 zł, a na naszym koncie pojawi się dodatkowo jeden punkt karny. W niektórych przypadkach narażamy się również na znacznie poważniejsze konsekwencje. Wspomniano o nich w artykule 97 Kodeksu Wykroczeń (Naruszenie przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym):

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Strefa zamieszkania przepisy – co mówią przepisy o strefie zamieszkania?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym możemy znaleźć kilka istotnych informacji na temat strefy zamieszkania:

  • maksymalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2)
  • parkowanie w strefie zamieszkania możliwe jest w wyznaczonych miejscach (art. 49 ust. 2 pkt 4)
  • piesi mają zawsze pierwszeństwo przed pojazdami i mogą poruszać się całą szerokością drogi (art. 11 ust. 5)
  • dzieci w wieku poniżej 7 lat mogą poruszać się w tej strefie bez opiekuna (art. 43 ust. 1)
  • dziecko w wieku do 10 roku życia może poruszać się korzystając z hulajnogi elektrycznej jedynie pod opieką osoby dorosłej (art. 33d ust. 2)
  • progi zwalniające umieszczone w strefie zamieszkania nie muszą być opatrzone znakiem pionowym (zgodnie z § 1. - Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, Dz.U.2021.2066)
  • na skrzyżowaniach w strefie zamieszkania (równorzędnych) obowiązuje tzw. zasada prawej ręki (art. 25 ust. 1)

Strefa zamieszkania parkowanie – jak parkować w strefie zamieszkania?

Do parkowania w strefie zamieszkania przewidziano specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. Jeśli pozostawimy samochód gdzie indziej, to narażamy się na otrzymanie mandatu karnego lub odholowanie pojazdu. Kara finansowa za to wykroczenie wyniesie co najmniej 100 zł.

Jakie przywileje mają piesi w strefie zamieszkania?

  • piesi zawsze uzyskują pierwszeństwo przed pojazdami (za nieustąpienie pierwszeństwa grozi otrzymanie mandatu karnego w wysokości 1500 zł)
  • mogą poruszać się po całej szerokości drogi
  • dzieci w wieku poniżej 7 lat mogą samodzielnie poruszać się po drodze w tej strefie

Wyjazd ze strefy zamieszkania – o czym należy pamiętać?

Każdy, kto wyjeżdża ze strefy zamieszkania, jest włączającym się do ruchu (art. 17 ust. 1 pkt 1, Prawo o Ruchu Drogowym). Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania należy więc pamiętać o zasadach pierwszeństwa, jakie obowiązują. Wyjazd z tej strefy oznacza się znakiem o symbolu D-42.

Strefa zamieszkania a strefa ruchu – czym się różnią? Różnice

Zarówno w strefie zamieszkania, jak i w strefie ruchu obowiązują przepisy ruchu drogowego. Różnice kształtują się następująco:

  • w strefie zamieszkania maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdu wynosi 20 km/h , a w strefie ruchu jest ustalana przez zarządcę lub właściciela drogi (najczęściej wynosi 50 km/h),
  • w strefie zamieszkania piesi zawsze uzyskują pierwszeństwo przed pojazdami
  • strefę zamieszkania oznacza się znakami D-40 (wjazd) i D-41 (koniec strefy), a strefę ruchu D-52 (wjazd) i D-53 (wyjazd)

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile można jechać w strefie zamieszkania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, maksymalna dozwolona prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h. W przypadku jej przekroczenia narażamy się na otrzymanie mandatu karnego w wysokości zależnej od rodzaju popełnionego wykroczenia. Szczegóły umieszczono w tabelce, w tym artykule. Jednocześnie pamiętajmy o poruszaniu się w takich sposób, aby nie utrudniać ruchu inny uczestnikom (grozi za to kara grzywny do 500 złotych lub kara nagany, zgodnie z art.90 § 1 Kodeksu Wykroczeń).

Co daje strefa zamieszkania?

Jedna z cech charakterystycznych dla strefy zamieszkania to określony sposób parkowania. Dozwolone jest jedynie w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Również piesi mogą czuć się na tym obszarze zdecydowanie pewniej i bezpieczniej, z racji tego, że zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdami.

Co to znaczy strefa zamieszkania?

Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, gdzie obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy są oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. W tym przypadku D-40 (wjazd) i D-41 (wyjazd).