Przejazd kolejowy w Radomsku w obiektywie kamer – nie ignoruj czerwonego światła na torach

Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła kolejny system rejestrujący wjazd na czerwonym świetle na przejeździe kolejowym. Sprawdź, gdzie jeszcze działa najnowszy sprzęt inspekcji.
Nierespektowanie czerwonego światła to również problem na przejazdach drogowo-kolejowych. Montaż systemów RedLight, zdaniem ITD, pozwala szybko zdyscyplinować kierowców, którzy nie tylko ignorują opadające szlabany, ale też wjeżdżają na przejazd, kiedy na nim nie ma miejsca. Oto miejsca, gdzie obecnie działa automatyczny system rejestracji przejazdu na czerwonym świetle na torach.
System rejestracji przejazdu na czerwonym świetle – koniec budowy w Radomsku
Inspekcja Transportu Drogowego, a właściwie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), pochwaliła się, że na przejeździe kolejowo-drogowym w Radomsku (ul. Piłsudskiego) w woj. łódzkim uruchomiło właśnie system RedLight. To oznacza, że kamery dyscyplinują kierowców na 4 przejazdach:
- Leśnica k. Wrocławia ul. Średzka
- Wrocław ul. Szczecińska
- Warszawa ul. Cyrulików
- Radomsko ul. Piłsudskiego
System rejestracji przejazdu na czerwonym świetle – jak to działa
W podstawowej wersji systemu instaluje są trzy kamery. Jedna z nich obserwuje pojazdy wjeżdżające na przejazd „od tyłu” oraz sprawdza stan sygnalizatorów. Gdy wykryje zapalenie się czerwonego światła i wjazd samochodu, włącza kolejne kamery. Druga kamera, umieszczona po przeciwnej stronie wjazdu, rejestruje przód pojazdu, gdy ten przekroczy linię zatrzymania, zarówno fizyczną, jak i wirtualną. Kamera ta służy również do identyfikacji pojazdu. Trzecia kamera jest ustawiona tak, aby zarejestrować wyraźne zdjęcie twarzy kierowcy. System monitoruje każdy wjazd na przejazd niezależnie.
CZYTAJ TEŻ: Nie tylko prędkość – zdziwisz się, co potrafią fotoradary na naszych drogach
Zarejestrowane wykroczenie jest niemal natychmiast przesyłane drogą elektroniczną do centrali CANARD w Warszawie. Dostarczony materiał zawiera zdjęcia i filmy z numerem rejestracyjnym, kategorią pojazdu, marką, modelem oraz rodzajem wykroczenia. Rejestrowane są także naruszenia przepisów przez pojazdy, które wjechały na przejazd zanim zapory zostały w pełni podniesione.
Nagranie z systemu RedLight – jakie mandaty
Za zignorowanie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli ich opuszczanie lub podnoszenie nie zostało zakończone, lub też wjazd na tory, mimo że nie można zjechać z przejazdu, grozi mandat w wysokości 2000 zł i 15 punktami karnymi. W przypadku recydywy, kara rośnie do 4000 zł!