28 lipca 2023

Szkolenie okresowe kierowców w 2025 roku – jak wygląda i ile kosztuje?

Szkolenie okresowe kierowców

Szkolenie okresowe kierowców dotyczy osób, które zawodowo poruszają się pojazdami ciężarowymi lub autobusami. Jak wygląda w 2025 roku i ile obecnie kosztuje? Odpowiadamy!

Dnia 6 kwietnia 2022 roku wprowadzono nowelizacje ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Celem zmian było ujednolicenie polskiego prawodawstwa z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (UE) 2018/645 z 18 kwietnia 2018 r.

Ale po kolei. Czym jest szkolenie okresowe kierowców? To rodzaj obowiązkowego szkolenia okresowego, zakończonego wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, przeznaczonego dla kierowców pojazdów ciężarowych lub autobusów.

Kogo dotyczy szkolenie okresowe kierowców?

Szkolenie okresowe kierowców dotyczy wszystkich posiadających kategorię C lub D. Czyli osób, które zajmują się przewozem drogowym za pomocą pojazdów ciężarowych (zależnie od kategorii: powyżej 3,5 tony, do 7,5 tony oraz powyżej 12 ton) oraz zespołu pojazdów z przyczepą lub autobusów.

Co istotne, wszyscy, którzy dysponują prawem jazdy kategorii C lub D są uprawnieni także do kierowania zespołem pojazdów, składających się z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o masie całkowitej do 750 kg). Tutaj trzeba zaznaczyć, że mogą nimi kierować wyłącznie na terenie Polski.

Szkolenie okresowe jest więc obowiązkowe dla:

  • każdego kierowcy zawodowego, który uzyskał prawo jazdy kat. D/D1 przed 10 września 2008 roku
  • każdego kierowcy zawodowego, który uzyskał prawo jazdy kat. C/C1 przed 10 września 2009 roku
  • dla kierowców zawodowych, chcących przedłużyć ważność posiadanego świadectwa kwalifikacji zawodowej

Uprawnienia kierowcy zawodowego – co ile należy je odnawiać?

Szkolenie okresowe kierowców zawodowych należy odnawiać raz na 5 lat. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2022 w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców nie przyniosło więc żadnych rewolucji.

Szkolenie okresowe kierowców – jak wygląda?

Od dnia 6 kwietnia 2022 roku szkolenie nie składa się z dwóch modułów, jak wcześniej, a z pięciu. Co ważne, każdy z nich musi zostać omówiony w ciągu jednego dnia.

Program szkolenia dotyczy:

  • stosowania przepisów ruchu drogowego
  • utrzymania bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy
  • ekonomiki jazdy
  • mocowania ładunku
  • pierwszej pomoc

Nowe przepisy wymagają ponadto, aby szkolenie zawierało również zajęcia praktyczne. Czyli odbywające się w ruchu drogowym lub zajęcia praktyczne z jazdy w warunkach specjalnych (poznaj aktualny taryfikator mandatów).

Dokładnie precyzuje je rozdział 3 Rozporządzenia: „Moduł, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, uznaje się za zawierający zajęcia praktyczne, jeżeli co najmniej połowę zajęć stanowią ćwiczenia lub zajęcia praktyczne w ruchu drogowym, lub zajęcia praktyczne z jazdy w warunkach specjalnych; ćwiczenia na placu manewrowym ośrodka szkolenia mogą być realizowane w grupie nie większej niż 10 osób”.

Szkolenie okresowe kierowców nie kończy się egzaminem. Aby je zaliczyć, wystarczy uczestniczyć we wszystkich zajęciach – czy to online czy na miejscu, w ośrodku szkolenia kierowców. Po nim kierowca otrzymuje Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.

Stanowi ono podstawę do wydania nowego prawa jazdy z kodem 95. Czyli ważnego na 5 lat (lub mniej w określonych sytuacjach). Po tym czasie należy ponownie przejść badania psychologiczne i lekarskie oraz przystąpić do okresowego szkolenia.

Jak długo trwa szkolenie okresowe?

Łącznie na kurs przewidziano 5 dni roboczych, które nie muszą przypadać po sobie, czyli od poniedziałku do piątku. Dzienne wykłady trwają maksymalne 7 godzin, co łącznie daje 35 godzin szkolenia.

Należy jednak pamiętać o tym, że konieczność wyrobienia nowego prawa jazdy zabiera sporo czasu. Dlatego od momentu przystąpienia do szkolenia do wydania uprawnień mogą minąć nawet 3-4 tygodnie.

Badania okresowe kierowców – jakie należy wykonać?

W ramach okresowych badań przeprowadza się:

  • badanie lekarskie – m.in. słuch, wzrok, badanie neurologiczne, ocena koordynacji ruchowej i ogólnej kondycji kierowcy
  • psychotesty – weryfikują zdolności poznawcze, czas reakcji, czy umiejętność dostosowania oczu np. do zmieniającego się światła

Co istotne, kierowcy po 60. roku życia powinni przechodzić okresowe badanie lekarskie nie co 5, a co 2,5 roku. Następnie potwierdzenie ich odbycia muszą przekazać Wydziałowi Komunikacji (sprawdź listę lokalizacji z odcinkowym pomiarem prędkości).

Pozostałe wymagania – Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ)

Od 6 kwietnia 2022 roku każdy, kto chce wziąć udział w szkoleniu okresowym kierowców, musi najpierw uzyskać profil kierowcy zawodowego (PKZ). Można go utworzyć w lokalnym Wydziale Komunikacji z orzeczeniami psychologicznym i lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do dalszej pracy, jako kierowcy zawodowego.

Do tego potrzeba również kolorowego zdjęcia, dokumentu tożsamości oraz prawa jazdy. Po jego zdobyciu należy przekazać profil do wybranego ośrodka szkolenia kierowców.

Profil kierowcy zawodowego (PKZ) to dokument, który jest przechowywany oraz na bieżąco aktualizowany w systemie teleinformatycznym. Ideą jego wprowadzenia jest przyspieszenie obiegu dokumentów, poprawa nadzoru nad ośrodkami szkoleniowymi, a przede wszystkim ograniczenie przeprowadzania fikcyjnych szkoleń.

Co ważne, założenie PKZ jest obowiązkowe, ale nie wymaga uiszczenia żadnej opłaty. Profil zawiera informacje o:

  • badaniach lekarskich
  • badaniach psychologicznych
  • posiadanych przez kierowcę świadectwach kwalifikacji zawodowej

FAQ

Szkolenie okresowe kierowców online – czy jest możliwe?

Od 2022 roku szkolenie okresowe może być realizowane online. Nie wszystkie ośrodki przewidują jednak taką możliwość, dlatego przed przystąpieniem do szkolenia warto sprawdzić, czy dostępna jest taka opcja.

Czy po szkoleniu kierowców jest przeprowadzany egzamin?

Nie. Szkolenie okresowe kierowców nie kończy się egzaminem. Wystarczy uczestnictwo w kursie.

Szkolenie okresowe kierowców – cena w 2025 roku

Szkolenie okresowe kierowców w 2025 roku kosztuje przeważnie od około 800 do 950 zł. Cenę kursu ustalają konkretne ośrodki.