16 kwietnia 2024

Tabliczki do znaków – małe, ale ważne

t-29 tabliczka znak drogowy
Zdjęcie: GettyImages.

Uzupełniają, podpowiadają, ale czasem mogą też wprowadzać w błąd kierowców. Sprawdź, co należy wiedzieć o tabliczkach do znaków drogowych.

Tabliczki do znaków drogowych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Uzupełniają informacje przekazywane przez główne znaki, czyniąc je bardziej czytelnymi i zrozumiałymi dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dzięki temu łatwiej jest stosować się do przepisów i unikać niebezpiecznych sytuacji.

Tabliczki – znaki w wersji mini

Tabliczki drogowe to małe znaki, które umieszcza się pod głównymi znakami drogowymi w celu uzupełnienia lub doprecyzowania ich znaczenia. Mają kształt prostokąta i posiadają odpowiedni kolor tła do koloru znaku, do którego są przypisane. Zazwyczaj umieszczane są pod tarczą głównego znaku drogowego i zawierają obrazek lub napis. Mogą one informować o:

  • zakresie obowiązywania znaku, np. tabliczka może określać odległość, na jaką dany zakaz lub nakaz jest w mocy
  • występowaniu niebezpieczeństwa, np. tabliczka może ostrzegać o krętej drodze
  • wyłączeniach z obowiązywania znaku, np. poinformować, że dany zakaz nie dotyczy rowerzystów lub pieszych

Rodzaje tabliczek drogowych

W Polsce tabliczki do znaków są oznaczone literą „T" i numerem. Występują one również w kilku wariantach graficznych. Oto najważniejsze z nich, których znaczenie nie zawsze jest oczywiste.

T-1 Tabliczka wskazuje odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego.

T-1b Tabliczka wskazująca długość tunelu lub odcinek drogi do końca tunelu. Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierowca musi utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem. Ten dystans należy zwiększyć do minimum 80 m, jeżeli prowadzimy samochód ciężarowy lub też do auta osobowego podepniemy przyczepę.

T-2 Tabliczka wskazująca długość odcinka drogi, na którym powtarza się lub występuje niebezpieczeństwo.

T-5 Tabliczka wskazująca początek drogi krętej. Jednak razem ze znakiem „niebezpieczne zakręty" (A-3 lub A-4) ostrzega przed krętą drogą. Na tak oznaczonym odcinku drogi można używać światła przeciwmgłowe przednie w nocy, nawet przy normalnej przejrzystości powietrza.

T-6a Tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu przez skrzyżowanie (znajduje się na drodze z pierwszeństwem). Tabliczka umieszczona pod znakiem D-1 „droga z pierwszeństwem”, jeśli dodatkowo działa sygnalizacja świetlna, może być prawdziwą pułapką. Kierowcy nie zawsze wiedzą, że wówczas przestają obowiązywać wskazania znaków drogowych, czyli nie bierze się pod uwagę przebiegu drogi z pierwszeństwem. Kierowca ma obowiązek stosować się wyłącznie do wskazań sygnalizacji. To oznacza, że skręcający w lewo pojazd nie ma pierwszeństwa przed autem jadącym z przeciwka, jeśli obaj mają zielony sygnał.

T-20 Tabliczka wskazująca długość odcinka jezdni, na którym obowiązuje zakaz.

T-21 Tabliczka wskazująca odległość znaku od miejsca, od którego lub w którym zakaz obowiązuje.

T-22 Tabliczka wskazująca, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych. Czasem jest ona umieszczana pod znakiem B-9 „zakaz wjazdu rowerów", co może wydawać się bezsensowne. W rzeczywistości tabliczka „nie dotyczy" z rysunkiem roweru wyłącza z zakazu rowery jednośladowe. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja ta nie jest idealna. Znak B-11, „zakazujący ruchu rowerów wielośladowych", byłby bardziej czytelny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

T-23e Tabliczka wskazująca, że znak dotyczy pojazdów z przyczepą kempingową. Warto pamiętać, że znak drogowy D-18 „parking" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów, z wyłączeniem przyczep kempingowych. Postój auta z przyczepą kempingową jest więc dozwolony wyłącznie na parkingu, na którym zastosowano tabliczkę T-23e.

T-24 Tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela. Warto pamiętać, że sam znak „zakaz postoju" lub „zatrzymywania" to często za mało, aby można było odholować auto.

T-25a Tabliczka wskazuje miejsce, w którym zaczyna obowiązywać zakaz wyrażony znakami B-35 „zakaz postoju" lub B-36 „zakaz zatrzymywania się". 

T-25c Tabliczka wskazuje miejsce, w którym przestaje obowiązywać zakaz wprowadzony znakami B-35 „zakaz postoju" lub B-36 „zakaz zatrzymywania się".

T-26 Tabliczka wskazuje stronę placu, przy której obowiązuje zakaz wyrażony znakami B-35 „zakaz postoju" lub B-36 „zakaz zatrzymywania się". Znak umieszczany jest na środku objętego zakazem boku placu, równolegle do jego krawędzi.

T-29 Tabliczka wskazuje, że na parkingu wyznaczone jest miejsce przeznaczone dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne. Stosowana jest ze znakami D-18 „parking”, D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” lub D-18b „parking zadaszony".

T-30 Tabliczka, a właściwie ich cała seria, wskazująca sposób ustawienia pojazdu względem krawędzi jezdni. Szara część oznacza jezdnię, a biała – chodnik. Jednocześnie informuje, że miejsce na chodniku jest przeznaczone dla pojazdów o DMC do 2,5 t.

T-31 Tabliczki wskazujące kategorię tunelu. Jest ona istotna w przypadku przewożenia materiałów niebezpiecznych. Tunel kat. A nie jest oznaczany, ponieważ nie istnieją w nim żadne dodatkowe obostrzenia. Natomiast w przypadku kat. B, C, D lub E nie mogą do niego wjeżdżać pojazdy transportujące niebezpieczne substancje.

T-34 Tabliczka informująca o poborze opłaty elektronicznej za przejazd drogą publiczną. Warto pamiętać, że dotyczy nie tylko pojazdów ciężarowych, ale również aut osobowych z przyczepą, jeśli DMC zestawu przekracza 3500 kg.

Mandaty za tabliczki do znaków

Taryfikator nie przewiduje mandatu za ignorowanie żadnej z tabliczek. To jednak nie oznacza, że nie trzeba ich przestrzegać. W tym przypadku grzywna jest nakładana za brak respektowania znaku, który znajduje się nad tabliczką. Dla przykładu, za pozostawienie auta na parkingu, z umieszczoną pod znakiem D-18 „parking” tabliczką T-29 (miejsce dla osoby niepełnosprawnej), można zapłacić 800 zł i dostać 6 punktów karnych.