Tajemnicze bramownice nad drogami – sprawdź, do czego służą

Siatka rozciągnięta nad drogą na podporach nie oznacza, że w danym miejscu znajdą się kamery odcinkowego pomiaru prędkości. Taki element infrastruktury to przejście dla zwierząt, ale zaprojektowane z myślą o szczególnym gatunku.
Bramownice mają kształt litery Y, a w jej ramionach znajduje się siatka o drobnych oczkach. Okazuje się, że konstrukcja ta służy nietoperzom, pomagając im unikać zderzeń z samochodami.
Bramownice – unikatowe rozwiązanie
Pierwsze bramownice zastosowano na polskich drogach już w 2010 roku. Pojawiły się one na trasie S3 między Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim w województwie zachodniopomorskim. Również na S8 pomiędzy węzłami Wieluń i Złoczew w województwie łódzkim. Konstrukcje te były jednymi z pierwszych takich rozwiązań w Europie.
W kolejnych latach, kiedy potwierdzono ich skuteczność, drogowcy zastosowali bramownice również na innych odcinkach. Takich jak S3 w pobliżu Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego czy wzdłuż S6 między Kiełpinem a Kołobrzegiem.
Bramownice – pomagają unikać zderzeń
Siatki montowane na bramownicach umieszczono w miejscach, gdzie drogi przecinają aleje drzew, będące naturalnymi korytarzami przelotów nietoperzy podczas ich nocnych żerowań. Dodatkowo, wzdłuż dróg sadzi się drzewa, co ma na celu podniesienie toru lotu nietoperzy, aby mogły bezpiecznie pokonać jezdnię. Konstrukcja bramownic osiąga wysokość od 4 do 5 metrów, a jej długość wynosi około 100 metrów.
Warto przypomnieć, że wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce są objęte ochroną prawną. Spośród 25 występujących w kraju gatunków aż dziewięć znajduje się na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce”.
Obowiązkowe przejścia dla zwierząt
Każdy nowo budowany odcinek autostrady lub drogi ekspresowej realizowany jest na podstawie decyzji środowiskowej. Dokument ten określa szczegóły dotyczące lokalizacji oraz rodzaju infrastruktury ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Na odcinkach dróg oddanych do użytku w ubiegłym roku powstało 210 przepustów dla płazów i małych zwierząt, 76 przejść dolnych oraz 20 górnych przejść przeznaczonych dla średnich i dużych zwierząt.