1 kwietnia 2024

Jak długo będziesz czekać na wypłatę odszkodowania?

kolizja
Zdjęcie: GettyImages.

Miałeś szkodę i nie możesz się doczekać należnych pieniędzy od ubezpieczyciela? Sprawdź, jakie są ustawowe terminy oraz czy można je przedłużyć.

W przypadku uszkodzenia pojazdu chcemy go jak najszybciej naprawić, aby ponownie móc z niego korzystać. To jednak może być związane ze sporymi kosztami. Liczymy więc na sprawną wypłatę należnych pieniędzy z OC lub AC. Niestety, czasem formalności się przeciągają. Oto terminy wypłaty odszkodowania w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Terminy wypłaty odszkodowania z OC

Terminy w ubezpieczeniach obowiązkowych, takich jak OC komunikacyjne, są określone ustawowo. Zasadniczo, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody. W przypadku skomplikowanych spraw wypłata należnych pieniędzy powinna odbyć się w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

Jednakże ostatecznie nie może trwać dłużej niż 90 dni od zgłoszenia szkody. Bezsporną część odszkodowania ubezpieczyciel musi wypłacić w ciągu 30 dni. Poszkodowany nie może odmówić jej przyjęcia, ale może dochodzić dalszych roszczeń. W przypadku opóźnień w wypłacie odszkodowania poszkodowanemu przysługują odsetki ustawowe. Obecnie wynoszą one 11,25%.

Uwaga! Terminy te nie obowiązują, gdy ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. Trzeba czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd.

Terminy wypłaty odszkodowania z AC

Kodeks cywilny (art. 817 k.c.) określa termin wypłaty odszkodowania z ubezpieczeń dobrowolnych, np. autocasco czy NNW. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę gotówki od dnia otrzymania zawiadomienia o wypadku. Wyjątkowo termin może zostać wydłużony do 14 dni, liczone od dnia, w którym wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia stało się możliwe. Bezsporną część świadczenia ubezpieczyciel musi wypłacić w ciągu 30 dni. Umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą zawierać korzystniejsze dla osoby uprawnionej terminy wypłaty.

Uwaga: Terminu 30 dni nie można wydłużyć w umowie lub OWU. Można go skrócić, o ile działa to na korzyść osoby uprawnionej do odszkodowania. Po przekroczeniu terminu poszkodowany może domagać się odsetek.

Termin dla UFG

Nie tylko firmy ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowanie. W przypadku braku OC, bankructwa ubezpieczyciela czy też niektórych szkód, gdzie nie jest znany sprawca – odpowiedzialność bierze na siebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Terminy są jednak analogiczne jak u ubezpieczycieli komercyjnych.

CZYTAJ TEŻ: BLS w OC – co to oznacza dla kierowcy?

Fundusz ma obowiązek do zaspokojenia roszczenia w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania aktu szkody od zakładu ubezpieczeń. Jednak nie zawsze możliwe jest wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu w tym terminie. W takiej sytuacji odszkodowanie musi trafić do kierowcy w ciągu 14 dni od dnia wyjaśnienia sprawy. Warto zaznaczyć, że bezsporna część świadczenia powinna być zapłacona przez Fundusz w ciągu 30 dni. Za opóźnienia również przysługują odsetki ustawowe.