Tesla Cybertruck: czego można się spodziewać? Szacunkowe zasięg, masa własna i cena
Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze, długo wyczekiwane dostawy Tesli Cybetruck. Auto do klientów zacznie trafiać 30 listopada bieżącego roku. Choć wciąż czekamy na oficjalnie specyfikacje i ceny, internet huczy od niepotwierdzonych informacji na temat tego samochodu. Oto najważniejsze z nich.
Saga, zwana Teslą Cybertruck, rozpoczęła się w 2019 roku. Wtedy to podczas konferencji Elon Musk – szef amerykańskiej firmy – zapowiedział i pokazał zupełnie nowy samochód. Samochód, będący elektrycznym pick-upem z nadwoziem wykonanym ze szczotkowanej stali.
Od tamtego czasu do dnia dzisiejszego na to auto depozyty w wysokości 100 dolarów wpłaciło niemal 1,8 mln osób. Tesla Cybertruck miała zjechać z taśm produkcyjnych już w 2021 roku, jednak trzeba było na to czekać o 2 lata dłużej.
Opóźnienie jest nie tylko skutkiem pandemii COVID-19, ale i piętrzących się problemów konstrukcyjnych, o których pisaliśmy TUTAJ.
Tesla Cybertruck: masa własna
Wygląda jednak na to, że Amerykanie poradzili już sobie z nimi. W związku tym pierwsze Tesle Cybetruck trafią do klientów 30 listopada bieżącego roku. Jaką specyfikację będą miały te samochody? (TUTAJ poznasz najnowsze doniesienia z obozu Tesli).
Zgodnie z doniesieniami Amerykańskiej Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA), Tesla Cybertruck początkowo będzie dostępna w dwóch wersjach układu napędowego. Podstawowa ma dysponować dwoma silnikami, natomiast mocniejsza – trzema. Na 99% moment obrotowy w obu przypadkach będzie trafiał do kół obu osi (TUTAJ poznasz rodzaje układów 4x4).
Teslę Cybertruck w Stanach Zjednoczonych będą mogły prowadzić osoby z prawem jazdy kategorii G – podstawowy model – lub H. Pierwsza kategoria dotyczy samochodów o masie własnej od 3629 do 4082 kg. Z kolei druga – od 4082 do 4536 kg.
Jeśli spełnią się obiecane przed laty zapewnienia dotyczące maksymalnej ładowności wynoszącej 1588 kg, masa własna będzie daleka od np. poziomu elektrycznego Hummera, ocierającego się o 4 tony. W przypadku podstawowej wersji wyniesie od 2041 do 2494 kg, a mocniejszej – od 2495 do 2948 kg.
Jaki zasięg?
Według doniesień forum internetowego CybertruckOwnersClub zasięg Tesli Cybertruck ma być równie dobry, a nawet lepszy niż Modelu X. Tak twierdzi pewien użytkownik, który rzekomo rozmawiał z kierowcą testowym, pracującym dla Tesli.
Podobno nie potrafił on podać dokładnych danych. Jak twierdzi kierowca testowy Tesli prototyp nie pokazywał zasięgu, lecz procentową pojemność akumulatora. Niezależnie od spekulacji, mówi się o tym, że bateria trakcyjna Cybertrycka ma wystarczyć na co najmniej 543 km lub 576 km.
Skąd powyższe liczby? To zasięgi, odpowiednio, Tesli Model X Plaid na 22-calowych kołach i podstawowego modelu na identycznych obręczach.
Tesla Cybertruck: jaka cena?
Na Twitterze/X pojawił się wpis rzekomo jednego z pierwszych 500 właścicieli Tesli Cybertruck. Twierdzi on, że przedstawiciel tej amerykańskiej marki zadzwonił do niego w sprawie zamówienia samochodu. Jednocześnie zaproponował mu wersję dwu- lub trzysilnikową.
Według przyszłego właściciela Cybertrucka auto z trzema silnikami (a więc droższą wersję) wyceniono na 93 700 euro (ok. 418 000 zł) bez podatku VAT. Oczywiście do powyższych doniesień należy podchodzić ze sporą dozą ostrożności.
Osiągi, wymiary, a także kolejne informacje na temat Tesli Cybertruck poznamy z pewnością bliżej jej rynkowej premiery. A ta, biorąc pod uwagę dotychczasowe opóźnienia w rozwoju tego auta, nastąpi dosłownie za chwilę.