15 września 2023

Tesla zbuduje 7198 punktów ładowania w Europie za… kasę UE

punkty ładowania Tesli
Zdjęcie: elektromobilni.pl

Unia Europejska zapewni całkowite wsparcie finansowe w wysokości ponad 352 mln euro na 26 „zielonych” projektów infrastrukturalnych. W ich ramach powstanie między innymi około 12 000 punktów ładowania i 18 stacji tankowania wodoru. Największym beneficjentem tego programu jest… amerykańska Tesla.

Projekty zostały wybrane w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, czyli unijnego programu finansowania wspierającego infrastrukturę transportową na Starym Kontynencie. Najwięcej pieniędzy zgarnęła Tesla, która ma wybudować 7198 punktów ładowania.

W ramach czwartego terminu składania wniosków w ramach instrumentu infrastruktury paliw alternatywnych (AFIF), zakończonego 13 kwietnia 2023 r., wybrano 26 projektów, które otrzymają łącznie ponad 352 mln euro dofinansowania UE. Wsparcie to jest połączone z pożyczką lub instrumentem inwestycyjnym od instytucji finansowej.

Tesla otrzyma 148,7 mln euro!

Największym beneficjentem tego „rozdania” jest Tesla, która otrzyma 148,7 mln euro na instalację 7198 punktów ładowania o mocy 250 kW każdy w 687 lokalizacjach w 22 krajach. 26 projektów pochodzi z 12 państw członkowskich. Innymi beneficjentami są koncerny Shell i Total – donosi portal elektromobilni.pl.

„Liczne otrzymane wnioski o finansowanie AFIF podkreślają zainteresowanie branży transportowej kontynuowaniem przejścia na bardziej zrównoważony transport – na drogach, w powietrzu i na morzu. Nasza inwestycja o wartości 352 milionów euro przełoży się na około 12 000 punktów ładowania, 18 stacji tankowania wodoru oraz elektryfikację portów i lotnisk, w tym portu w Rotterdamie i 37 hiszpańskich lotnisk" – mowi europejska komisarz ds. transportu, Adina Vălean (TUTAJ dowiesz się, od czego zależy szybkość ładowania).

Budżet 1,5 mld euro

Dysponując całkowitym budżetem w wysokości 1,5 mld euro na lata 2021–2027, AFIF będzie finansować działania w ramach instrumentu „Łącząc Europę” ze wsparciem ze strony instytucji finansowych, aby osiągnąć większy wpływ inwestycyjny. Jest on realizowany w drodze ciągłego naboru wniosków, ogłoszonego 16 września 2021 r., z pięcioma ostatecznymi terminami składania wniosków do końca 2023 r. (TUTAJ przeczytasz o zużyciu energii przez auta elektryczne: ile to dużo, a ile to mało).

„Unia Europejska nadal angażuje się w wspieranie inicjatyw ułatwiających przejście na bardziej przyjazne dla środowiska rodzaje transportu. Projekty te odgrywają kluczową rolę w realizacji celów klimatycznych Unii, przyczyniając się jednocześnie do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych możliwości zatrudnienia" – twierdzi Paloma Aba Garrote, dyrektor Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).