9 stycznia 2024

Tramwaj na drodze nie zawsze ma pierwszeństwo przed autem

tramwaj auto skrzyżowanie
Zdjęcie: Pixabay

Samochód kontra tramwaj. Czy wiesz, kto ma pierwszeństwo przejazdu?

W teorii określenie pierwszeństwa na drodze dla tramwajów wydaje się prostym zagadnieniem. W praktyce może być dość skomplikowane.

Kodeks drogowy daje pierwszeństwo dla tramwaju przed samochodem. Jeśli więc na skrzyżowaniu nie ma znaków określających pierwszeństwo przejazdu, wówczas tramwaj jest uprzywilejowany jako pojazd szynowy. Auto musi mu ustąpić. Jednak gdy przed skrzyżowaniem znajduje się znak określający pierwszeństwo przejazdu lub sygnalizacja świetlna, zarówno motorniczy, jak i kierowca auta osobowego muszą się do nich stosować. To znaczy, że obowiązujące znaki lub sygnalizacja świetlna mają priorytet nad uprzywilejowaniem dla pojazdu szynowego.

Chociaż przepisy stanowią, że pojazd szynowy ma zawsze pierwszeństwo, istnieją sytuacje, w których to nie obowiązuje. Zasady te są kluczowe, biorąc pod uwagę, że tramwaje mają dużą masę i znacznie dłuższą drogę hamowania w porównaniu do samochodów.

Tramwaj i pierwszeństwo przejazdu – wyjątki

Oto podstawowe wytyczne dotyczące sytuacji, gdy tramwaj nie ma pierwszeństwa, z uwzględnieniem wyjątków:

Wyjazd z pętli lub zajezdni

Tramwaj wjeżdżający na drogę z pętli lub z zajezdni nie ma pierwszeństwa i musi ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, chyba że zjeżdża na pętlę, wtedy ma pierwszeństwo przed samochodem. Znak „Tramwaj” informuje jedynie o torowisku tramwajowym, nie określa pierwszeństwa.

Skrzyżowanie ze światłami

Motorniczy może skręcić w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, ale musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się na wprost. Uwaga! Samochód skręcający traci pierwszeństwo i musi przepuścić tramwaj, jeśli ten ma zielone światło. Gdy oba pojazdy skręcają, są w sytuacji równorzędnej i wtedy tramwaj nie musi ustępować pierwszeństwa.

Skrzyżowanie ze światłami

Tramwaj musi respektować znaki określające pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Nie ma wtedy absolutnego pierwszeństwa wobec innych pojazdów, jeśli znajduje się na drodze podporządkowanej.

Rondo z oznaczeniami „Ustąp pierwszeństwa"

Tramwaj wjeżdżający na rondo musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom znajdującemu się na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Jednak tramwaj opuszczający rondo ma pierwszeństwo przed samochodem jadącym po obwodzie, ponieważ są wówczas w równorzędnej sytuacji (znak dotyczący pierwszeństwa już nie obowiązuje).

CZYTAJ TEŻ: Pierwszeństwo na rondzie: jak należy jeździć, komu ustąpić?

Pamiętaj, tramwaj ma zwykle pierwszeństwo

Warto zrozumieć te zasady. Choć teoretycznie tramwaje mają pierwszeństwo, istnieją sytuacje, gdy pierwszy przejeżdża samochód. W razie wątpliwości, kierowca auta powinien zatrzymać się pojazdem szynowym i go przepuścić.