Umorzenie mandatu – kto może skorzystać? Jak to zrobić?

Od przyjętego mandatu, który został prawidłowo nałożony, nie można się odwołać. Kierowca jednak ma możliwość starania się o jego umorzenie w całości lub części, a także rozłożenie na raty. Kto może skorzystać z tej możliwości?
Nikt nie lubi płacić mandatów, zwłaszcza gdy są one dość kosztowne, na przykład za poważne przekroczenie prędkości. Czy istnieje sposób na uniknięcie tych wydatków poprzez umorzenie mandatu lub rozłożenie go na raty? Czasem jest to jedyne rozwiązanie, które pozwala uniknąć problemów finansowych.
Umorzenie mandatu – kto może się starać
Niestety, z tej opcji można skorzystać tylko w wyjątkowych przypadkach. Dotyczy to osób, których sytuacja materialna, a także zdrowotna, uległa znacznemu pogorszeniu od czasu nałożenia mandatu. Także nagłe i poważne zachorowanie, utrata dachu nad głową, na przykład w wyniku pożaru oraz braku możliwości zarabiania są powodami do wystąpienia o umorzenie mandatu.
Pamiętaj! Kluczowym elementem wpływającym na pozytywne rozpatrzenie prośby jest jej rzetelne i wyczerpujące uzasadnienie. Rodzaj wniosku ma znaczenie! Największe szanse na sukces mają prośby o rozłożenie płatności na raty. Pozwala to na spłatę kary w dłuższym okresie, co może być korzystne dla osób mających problemy finansowe. Odroczenie płatności przesuwa termin płatności kary, co może być pomocne w nagłych sytuacjach losowych.
Natomiast częściowe umorzenie lub anulowanie kary w całości jest zdecydowanie trudniejsze do uzyskania, ale nie niemożliwe. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, musisz przedstawić bardzo mocne argumenty.
Procedura umorzenia mandatu
Warto pamiętać, że decyzja o umorzeniu grzywny z mandatu jest uznaniowa. Każdą sprawę urzędnicy rozpatrują indywidualnie. Niestety nie zawsze udaje się uzyskać umorzenie. W przypadku mandatów karnych nakładanych przez policjantów za wykroczenia drogowe, wnioski należy kierować do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Dokumenty można przesłać pocztą, poprzez e-PUAP lub złożyć osobiście. Oprócz odpowiedniego wniosku (o umorzenie, odroczenie terminu, rozłożenie na raty), który znajduje się na stronie Krajowej Administracji Skarbowej należy dostarczyć zaświadczenie o stanie majątkowym oraz sam mandat.
Rozpatrzenie wniosku zwykle wymaga wpłacenia opłaty skarbowej w wysokości 10 zł. Opłatę należy uiścić na rachunek Urzędu Miasta w Opolu numer 03 1160 2202 0000 0002 1515 3249. Brak opłaty spowoduje, że wniosek nie zostanie rozpatrzony. Osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej z tytułu ubóstwa są zwolnione z opłaty skarbowej.
Umorzenie mandatu nie wpływa na liczbę punktów karnych
Urząd skarbowy zajmuje się jedynie kwestiami finansowymi grzywny. Nie ma uprawnień ani kompetencji do badania zasadności, słuszności czy okoliczności nałożenia mandatu. Brak mu również możliwości uchylenia i anulowania mandatu. Przepisy nie pozwalają także na zmianę wysokości grzywny lub zamianę jej na prace społeczne.
CZYTAJ TEŻ: Uważaj na fałszywe mandaty! Jak nie dać się oszukać?
Zgoda dla kierowcy na umorzenie płatności, nie oznacza anulowania punktów karnych. Oznacza to, że kierowca nadal będzie posiadał te punkty na swoim koncie. Bedą skasowane po roku od daty decyzji o umorzeniu mandatu.