Umowa kupna-sprzedaży przyczepy
Zakup przyczepy kempingowej albo towarowej wymaga sporządzenia i podpisania umowy kupna-sprzedaży przyczepki. Dokument stanowi potwierdzenie dokonania transakcji i jest niezbędny przy przerejestrowaniu. Co powinna zawierać umowa kupna przyczepki?
Umowa kupna-sprzedaży przyczepy – pobierz wzór dokumentu
Umowa sprzedaży przyczepy może być napisana odręcznie albo wydrukowana na podstawie dostępnych w internecie wzorów. Nasi eksperci przygotowali gotowy wzór do pobrania:
Umowa kupna-sprzedaży przyczepy - wzór
Jakie dokumenty są wymagane przy zakupie przyczepki samochodowej?
Zawarcie umowy kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej wymaga przedstawienia od stron dokumentów:
- sprzedający musi okazać:
- prawo własności pojazdu w postaci dowodu rejestracyjnego, w którym widnieje jako właściciel
- dokument potwierdzający jego tożsamość np. dowód osobisty
- dokumenty do przyczepki: ważną polisę OC, wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwolnienia pojazdu z homologacji oraz kartę pojazdu (jeśli była wydana)
- kupujący musi jedynie udostępnić do wglądu dokument tożsamości potwierdzający jego dane
Co powinno znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży przyczepy?
Umowa kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej powinna mieć formę pisemną i być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednej dla każdej ze stron. Ponadto umowa powinna zawierać:
- tytuł – tak by było od razu wiadomo, czego dotyczy dokument, np.: „Umowa kupna-sprzedaży przyczepy”
- data i miejsce zawarcia umowy – bez tych informacji dokument nie będzie ważny
- dane stron transakcji:
- imię i nazwisko
- PESEL
- adres
- rodzaj i numer dokumentu tożsamości
- ewentualnie NIP firmy
- opis przyczepki:
- marka i model
- ładowność
- numer VIN
- data produkcji
- numer rejestracyjny
- kolor
- ewentualnie dodatkowe wyposażenie
- opis stanu technicznego
- cena przyczepy, forma płatności i termin
- oświadczenia:
- sprzedającego o tym, że jest właścicielem przyczepy i że pojazd jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ta przyczepa, oraz że nie stanowi ona również przedmiotu zabezpieczenia
- że przyczepa, zgodnie z wiedzą właściciela, nie ma wad technicznych, a o znanych poinformował kupującego, nabywca potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu
- o wydaniu przez sprzedającego wszystkich niezbędnych rzeczy i dokumentów dotyczących zbywanej przyczepy, kupujący potwierdza ten fakt
- odręczne czytelne podpisy obu stron, a jeśli są współwłaściciele, to każdy z nich podpisuje się pod umową kupna-sprzedaży przyczepy
Czy od zakupu przyczepy samochodowej płaci się podatek?
Zgodnie z prawem każde nabycie rzeczy o wartości rynkowej powyżej jednego tysiąca złotych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych PCC. Wyjątkiem jest zakup od firmy, czynnego podatnika VAT (unikamy wtedy podwójnego opodatkowania), w związku z tym, że od umowy kupna-sprzedaży przyczepy trzeba zapłacić daninę.
Zgodnie z przepisami i o ile strony nie umówią się inaczej, podatek opłaca kupujący. Ma on 14 dni od podpisania umowy na złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji PCC-3 i zapłacenie wyliczonej kwoty. Stawka PCC wynosi 2% od wartości rynkowej przyczepy.
Praktycznie kwotę daniny wylicza się na podstawie ceny sprzedaży, wpisanej do umowy kupna przyczepki. Jednak trzeba pamiętać, że nie może ona znacząco obiegać od rzeczywistej wartości, w innym przypadku urzędnik może zakwestionować ją i wezwać nowego właściciela do wyrównania należnej kwoty podatku, obliczonego na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego.
Formalności po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży przyczepy
Oprócz zapłaty wspomnianego wyżej podatku PCC-3 kupujący ma obowiązek zarejestrowania przyczepy oraz podpisania polisy OC.
Przy umowie kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej, były właściciel ma obowiązek przekazać nowemu ważną polisę OC i jednocześnie w przeciągu 30 dni poinformować ubezpieczyciela o jej zbyciu. Co oznacza, że polisa nie zostanie automatycznie przedłużona i będzie działała tylko do końca umowy. Dlatego przed jej końcem, nowy właściciel ma obowiązek kupić ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie przyczepy to wydatek ok. 100 zł rocznie.
Kara za brak OC przyczepy wynosi w 2024 r.:
- do 3 dni: 280 zł;
- od 4 do 14 dni: 700 zł
- powyżej 14 dni: 1400 zł
Rejestracja przyczepki samochodowej
Zgodnie z prawem drogowym przyczepa jest osobnym pojazdem, dlatego należy ją ubezpieczyć i zarejestrować.
Były właściciel ma 30 dni na udanie się do wydziału komunikacyjnego i wyrejestrowanie pojazdu. Ze sobą powinien zabrać:
- wypełniony wniosek o wyrejestrowanie przyczepy
- dokument tożsamości
- umowę kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej
- potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 10 zł
Tyle samo czasu ma nowy właściciel na rejestracje przyczepy. On musi za sobą zabrać:
- umowę kupna-sprzedaży przyczepy samochodowej lub fakturę jej zakupu
- kartę pojazdu, o ile została wydana
- dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym (przyczepy lekkie o DMC do 750 kg)
- wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej z homologacji
- potwierdzenie ważnej polisy OC
- tablicę rejestracyjną
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu
- dowód potwierdzający tożsamość lub pełnomocnictwo
Ile kosztuje przerejestrowanie przyczepki? Koszty wyglądają następująco:
- opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego – 54 zł
- nowa tablica rejestracyjna, jeśli auto było kupione, w innym powiecie niż mieszkamy – 40 zł
- wydanie pozwolenia czasowego – 13,50 zł
- znaki legalizacyjne – 12,50 zł
- opłata ewidencyjna – 1,50 zł
Rodzaje przyczep samochodowych
Podstawowa klasyfikacja wyróżnia przyczepy lekkie i ciężkie. Te pierwsze mają dopuszczalną masę do 750 kg i nie muszą mieć hamulca najazdowego, a drugi rodzaj ma DMC powyżej 750 kg i obowiązkowy hamulec najazdowy.
Do aut osobowych można doczepić m.in:
- lekkie przyczepy transportowe, np. zwierząt;
- lekkie przyczepy kempingowe;
- przyczepy specjalne (np. do przewożenia łodzi);
- ciężkie przyczepy kempingowe.
Przyczepy mogą też być tzw. uchylne albo zabudowane plandekami. Każdy rodzaj ma inne zastosowanie, parametry techniczne, wymiary i ładowność.
O czym warto pamiętać kupując przyczepkę?
Zanim podpiszemy umową kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Jeśli jest to przyczepa kempingowa albo do przewozu zwierząt to warto pojechać z właścicielem do warsztatu na profesjonalne oględziny. Co więcej, koniecznie trzeba zweryfikować czy działają wszystkie instalacje. Pamiętajmy, że właściciel odpowiada za wady z tytułu rękojmi. Choć zwykle kupujący podpisuje oświadczenie, że zna stan pojazdu i nie wznosi uwag, to może się zdarzyć, że za kilka miesięcy ujawni się jakaś usterka.
Ponadto kupujący powinien znać zasady ruchu drogowego i przepisy, jakie obowiązują kierowców i właścicieli pojazdów z przyczepką samochodową. Samochód z przyczepką samochodową jest traktowany jako zespół pojazdów, dlatego obowiązują go inne ograniczenia prędkości. Wprawdzie na terenie zabudowanym można jeździć standardowo do 50 km/h, ale już poza terenem zabudowanym dopuszczalna prędkość wynosi maksymalnie 70 km/h, a na autostradach, drogach dwujezdniowych i ekspresowych prędkość nie może przekraczać 80 km/h.
TUTAJ przeczytasz wszystko o prawie jazdy kategorii B+E.
Tak samo, jak przy zakupie każdego innego przedmiotu, trzeba dokładnie przeczytać umowę i sprawdzić dane sprzedawcy. Ponadto należy przypilnować, aby na umowie były podpisy wszystkich współwłaścicieli. Jeśli strony umawiają się na zaliczkę albo zadatek – trzeba pamiętać, że zaliczka co do zasady jest zwrotna, jeśli nie dojdzie do transakcji, a zadatek sprzedawca może zatrzymać. Oczywiście pod warunkiem, że to kupiec się wycofał. Natomiast, kiedy to sprzedawca zrezygnował, wówczas niedoszły nabywca ma prawo żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Jak odstąpić od zawarcia umowy kupna-sprzedaży przyczepy samochodowej?
Jak już wspomnieliśmy, sprzedający odpowiada za wady w sprzedawanym towarze. Kupujący ma rok na ich zgłoszenie. Co to oznacza? Jeśli w tym czasie ujawni się jakaś usterka uniemożliwiająca korzystanie z przyczepy samochodowej, o której nowy właściciel nie został poinformowany, ma on prawo żądać od zbywcy naprawienia jej albo obniżenia ceny. W sytuacji, kiedy wady nie da się usunąć, lub sprzedawca nie reaguje na wiadomości, nabywca może odstąpić od umowy. W tym celu należy wysłać pismo do sprzedawcy informujące o odstąpieniu i z podaniem przyczyn. Niestety rzadko udaje się odzyskać pieniądze polubownie. Najczęściej sprawa trafia do sądu.
Umowa kupna przyczepki – podsumowanie
Umowa kupna-sprzedaży przyczepki samochodowej ma formę pisemną i oznacza przeniesienie własności ze sprzedającego na kupującego. Wzór umowy można pobrać z naszej strony (wystarczy kliknąć TUTAJ) albo napisać samodzielnie. Umowa kupna-sprzedaży przyczepy powinna zawierać dane stron, opis przyczepy wraz z jej wyposażeniem i wadami, jej cenę oraz czytelne podpisy kupującego i sprzedającego.
Podpisanie umowy kupna-sprzedaży przyczepy wiąże się z koniecznością opłacenia podatku PCC-3 w wysokości 2% jej wartości rynkowej przez nabywcę oraz jej przerejestrowania i ubezpieczenia. Poprzedni właściciel musi jedynie wyrejestrować pojazd i powiadomić o zbyciu ubezpieczyciela.
FAQ
Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B?
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką. O kategorii B+E przeczytasz TUTAJ.
Czy na przyczepkę samochodową trzeba kupić ubezpieczenie OC?
Tak. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach przyczepka samochodowa jest pojazdem mechanicznym, zatem należy wykupić dla niej OC.