Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dwóch kupujących
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dwóch kupujących to częsty proceder, kiedy jednym z kierowców jest dorosłe dziecko albo auto nabywają współmałżonkowie. Czy warto rejestrować auto na dwie osoby? Podpowiadamy, jak przygotować taką umową oraz co powinna zawierać.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór
Nie ma jednego obowiązującego wzoru umowy kupna-sprzedaży samochodu. Można ją sporządzić samodzielnie albo wydrukować wzór z internetu. Zachęcamy do pobrania gotowego formularza umowy kupna-sprzedaży dla dwóch kupujących, przygotowanego przez naszych ekspertów.
Jak kupić auto na dwie osoby?
W zasadzie nabycie pojazdu w dwie osoby nie różni się niczym od zakupu pojazdu przez jedną. Jedyną różnicą jest to, że na umowie sprzedaży muszą znaleźć się dane dwóch kupujących oraz ich podpisy. Kwestia kto płaci za samochód, jest już ustalana przez te osoby oddzielnie.
Przy czym należy pamiętać, że jeśli kilka osób kupi samochód na współwłasność, to obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) ciąży na wszystkich kupujących, którzy solidarnie odpowiadają za jego zapłatę. Można tego dokonać na dwa sposoby:
- jedna osoba płaci w całości należny PCC (wtedy zobowiązanie wobec pozostałych wygasa);
- wszyscy płacą w częściach równych.
Kiedy warto zarejestrować samochód na dwie osoby?
Rejestrację samochodu na dwóch współwłaścicieli zwykle dokonuje się w przypadku zakupu samochodu przez „młodego” kierowcę w celu obniżenia składek OC. Osoba, która ledwo co zdobyła prawo jazdy, nie zdążyła jeszcze wypracować zniżek niezbędnych do skalkulowania dobrej stawki OC. Z tego powodu współwłaścicielem auta zostaje doświadczony kierowca np. rodzic. Wtedy stawka ubezpieczenia liczona jest ze zniżkami za bezszkodową jazdę, jakie wypracował drugi kierowca.
Warto wiedzieć, że kiedy dojdzie do wypadku albo kolizji – zniżki tracą oboje. Tak samo jest z premią za bezszkodową jazdę – młody kierowca otrzymuje je za każdy rok i w ten sposób buduje swoją historię ubezpieczeniową.
Zobacz również: umowa kupna-sprzedaży motocykla
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – co powinna zawierać?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu dla dwóch kupujących powinna zwierać wszelkie informacje pozwalające jednoznacznie określić strony transakcji i przedmiot umowy oraz ceny sprzedaży. W dokumencie muszą się znaleźć:
- tytuł – czyli krótka adnotacja czego dotyczy dokument, np. „Umowa kupna-sprzedaży samochodu”;
- data zawarcia umowy i miejscowość – od tego liczy się okres obowiązywania rękojmi i termin zapłaty PCC oraz zgłoszenia zakupu do ubezpieczyciela i urzędu;
- dane sprzedającego i dane kupujących:
- imię i nazwisko;
- PESEL;
- miejsce zamieszkania;
- seria i nr dokumentu potwierdzającego tożsamość np. dowodu osobistego lub paszportu;
- NIP, jeśli samochód sprzedaje firma.
- opis pojazdu:
- rodzaj pojazdu, np. osobowy, przyczepa (sprawdź: umowa kupna-sprzedaży przyczepy);
- typ nadwozia, np. van, sedan, hatchback;
- marka pojazdu;
- model;
- kolor;
- rok produkcji;
- numer VIN (nadwozia);
- numer rejestracyjny;
- numer silnika;
- pojemność silnika;
- aktualny przebieg;
- stan techniczny uwzględniający wszelkie uszkodzenia i ewentualne wady.
- cena samochodu, forma zapłaty (przelew, gotówka) oraz termin, jeśli strony umówiły się na zaliczkę albo zadatek – taka informacja też powinna znaleźć się w umowie wraz z warunkami jej zwrotu;
- podpisy – na umowie kupna-sprzedaży muszą być czytelne i odręczne podpisy wszystkich właścicieli i nabywców.
- oświadczenia:
- sprzedającego, że jest właścicielem zbywanego auta i że zgodnie z jego wiedzą jest on wolny od wad i obciążeń prawnych.
- kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu oraz numerami identyfikującymi samochód i nie wznosi żadnych uwag;
- sprzedającego, że stan licznika pojazdu jest zgodny z rzeczywistym przebiegiem pojazdu, po czym wpisuje się aktualny przebieg z licznika;
- informacja, że sprzedający przekazuje nabywcom wraz z samochodem wszelkie posiadane przez niego rzeczy (np. kluczyki, instrukcje obsługi, lewarek, koło zapasowe, apteczkę) służących do korzystania z pojazdu oraz niezbędnych dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. Kupujący powinni pokwitować ich odbiór.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) - podsumowanie
Transakcje gdzie jest 1 sprzedający, a 2 kupujących, nie są niczym nadzwyczajnym. W ten sposób współwłaściciele mają równe obowiązki i prawa do użytkowania samochodu. Obydwoje też budują swoją historię ubezpieczeniową. Sama umowa sprzedaży jest taka sama jak w przypadku jednego nabywcy. Z tym wyjątkiem, że na dokumencie muszą widnieć dane i podpisy kupujących, i oboje muszą stawić się w wydziale komunikacji, aby zarejestrować pojazd.