Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem – wzór
Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem powinna nie tylko opisywać dokładnie przedmiot transakcji, ale i zawierać dane i podpisy każdej ze stron. Podpowiadamy, jak sporządzić prawidłowo taki dokument.
Pobierz darmowy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu
Umowę kupna-sprzedaży samochodu można napisać samodzielnie odręcznie. Jednak, aby uniknąć późniejszych nieporozumień i podważenia dokumentu, warto skorzystać z gotowych formularzy. Nasi eksperci przygotowali wzór umowy kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem do pobrania i wydrukowania. Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Czym jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Art. 535. Kodeksu cywilnego stanowi, że umowa kupna-sprzedaży zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia praw własności na kupującego daną rzeczy, która jest przedmiotem umowy, i wydać mu ją, a kupującego do jej odebrania i zapłacenia sprzedawcy ustalonej ceny.
W sytuacji, kiedy jest dwóch właścicieli albo więcej, każdy z nich musi wyrazić zgodę na sprzedaż pojazdu. Co oznacza, że na umowie kupna-sprzedaży muszą figurować dane i podpisy każdego z ich. Dopuszcza się również zawarcie transakcji z pełnomocnictwem dla jednego z właścicieli podpisanym przez resztę. W dokumencie wyrażają oni zgodę na sprzedaż określonego pojazdu w ich imieniu. W innym przypadku będzie to sprzedaż udziału we współwłasności.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu przez dwóch właścicieli?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu musi zostać sporządzona na piśmie w co najmniej dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Przy czym nie jest wymagane poświadczenie sprzedaży przez notariusza. W dokumencie należy podać dane współwłaścicieli i kupującego, określić dokładnie przedmiot umowy oraz cenę sprzedaży samochodu, tak by nie było wątpliwości, kim są strony i czego dotyczy transakcja. Oto szczegółowy opis, co powinno być w umowie.
Tytuł
Na środku w górnej części dokumentu warto umieścić adnotację, informującą czego on dotyczy. Wystarczy wyrażenie: „Umowa kupna-sprzedaży samochodu”.
Data i miejsce zawarcia umowy
Na umowie kupna-sprzedaży nie może zabraknąć prawidłowo określonej daty podpisania umowy i miejsca jej zawarcia. Niekiedy podaje się także godzinę, co definitywnie wyklucza odpowiedzialność stron w razie kolizji albo wypadku, czy nawet zdjęcia z fotoradaru: sprzedawcy po podpisaniu umowy, kupującego przed dokonaniem tej czynności.
Dane identyfikujące strony transakcji
Umowa powinna zawierać:
- imię i nazwisko
- PESEL
- miejsce zamieszkania
- seria i nr dokumentu potwierdzającego tożsamość np. dowodu osobistego lub paszportu
- NIP, jeśli samochód sprzedaje lub kupuje firma
Przykładowo umowa kupna-sprzedaży samochodu: 3 sprzedających i 1 kupujący, wymaga bezwzględnie podania danych wszystkich współwłaścicieli. (Sprawdź, co w przypadku, gdy umowa kupna-sprzedaży dotyczy dwóch kupujących)
Opis samochodu
Umowa kupna i sprzedaży samochodu powinna dokładnie opisywać nabywane auto. Zawarte informacje muszą jednoznacznie wskazywać na konkretny pojazd. Zatem w dokumencie muszą znaleźć takie dane jak:
- rodzaj pojazdu, np. osobowy albo ciężarowy
- typ nadwozia, np. sedan, hatchback
- marka pojazdu
- model
- kolor
- rok produkcji
- numer VIN (nadwozia)
- numer rejestracyjny
- numer silnika
- pojemność silnika i rodzaj paliwa
- aktualny stan licznika
- stan techniczny pojazdu, np. uszkodzenia, jeśli auto jest powypadkowe
Cena sprzedaży samochodu
Umowa kupna-sprzedaży musi jasno wskazywać cenę zakupu samochodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tej kwoty nowi właściciele wyliczają i opłacają podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Zaniżona kwota może wzbudzić zainteresowanie urzędników. Jeśli uznają oni, że odbiega znacznie od realnej ceny rynkowej, wezwą do skorygowania wysokości daniny.
W dokumencie powinna też znaleźć się informacja, w jaki sposób zostanie dokonana zapłata za samochód: przelew czy gotówka.
Podpisy
Aby umowa kupna-sprzedaży była ważna, muszą odręcznie i czytelnie podpisać ją strony.
Kupno samochodu od dwóch właścicieli – na co zwrócić uwagę?
Umowę kupna-sprzedaży należy dokładnie przeczytać. Jej treść nie może budzić żadnych wątpliwości. Przed podpisaniem warto poprosić właścicieli o okazanie dowodu osobistego. Dane na dokumencie tożsamości i umowie powinny być identyczne. W przypadku kiedy sprzedający dysponuje pełnomocnictwem do zawarcia transakcji, także trzeba zweryfikować zgodność danych. Warto wiedzieć, że brak podpisów każdego z właścicieli albo brak upoważnienia skutkuje powstaniem wady prawnej. W takim przypadku nabywca może zażądać unieważnienia umowy i zwrotu pieniędzy.
Nowy właściciel musi zarejestrować samochód i zawrzeć polisę OC – ma na to określoną liczbę dni od podpisania umowy. Stąd tak ważne jest wpisanie prawidłowej daty na umowie. Poza tym to od tego czasu biegnie okres przedawnienia roszczeń i czas obowiązywania rękojmi.
Kupno samochodu, który ma więcej niż jednego właściciela, powinno odbywać się podobnie jak każdym innym przypadku. Najpierw warto sprawdzić historię auta na rządowym portalu Historia pojazdu. Tam po wpisaniu numeru VIN, numeru rejestracyjnego oraz daty pierwszej rejestracji otrzymamy m.in. informacje z ostatnich badań technicznych – łącznie z zapisanymi stanami licznika, datę i opis powstania ewentualnych szkód oraz liczbę współwłaścicieli.
Zdarza się, że strony zgadzają się na zapłatę za samochód w dwóch częściach: pierwsza to gotówka w formie zadatku albo zaliczki, druga to przelew na konto. W tym wypadku należy to koniecznie zapisać w umowie, wraz z numerem konta, kwotami oraz zasadami zwrotu pieniędzy. Przy czy warto znać różnicę między zadatkiem i zaliczką. Choć obie wliczają się w cenę, to w sytuacji, kiedy nie dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży: zaliczkę trzeba zwrócić, a zadatek sprzedający może zatrzymać, o ile przyczyna niedojścia do skutku transakcji leży po stronie kupujących. Z kolei, jeśli to właściciel się wycofa, to nabywca ma prawo zażądać od niego zwrotu otrzymanego zadatku w dwukrotnie większej sumie.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem – dodatkowe elementy
Umowa kupna-sprzedaży może zawierać dodatkowe zapisy, potwierdzające uzgodnienia stron. Najczęściej są to:
- szczegółowy opis stanu technicznego pojazdu wraz ze zdjęciami
- data i miejsce przekazania pieniędzy oraz samochodu
- oświadczenia:
- sprzedającego, że jest właścicielem/są współwłaścicielami zbywanego samochodu i że jest on wolny od wad i obciążeń prawnych wobec osób trzecich
- kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i nie ma co do niego uwag
- sprzedającego, że stan licznika jest zgodny z rzeczywistym przebiegiem pojazdu
- o przekazaniu przez sprzedawcę wraz z samochodem wszelkich rzeczy niezbędnych do jego użytkowania (np. zapasowych kluczyków) oraz dokumentów np. karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa OC. Kupujący zaświadcza ich odbiór
- klauzula informacyjna, że sprawach nieuregulowanych w umowie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego
- klauzula, że zmiany w podpisanej umowie wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności
Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem – podsumowanie
Podstawą przy zakupie samochodu czy to samemu, czy to ze współwłaścicielem jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz prawa własności. W dowodzie rejestracyjnym zajdziemy dane właścicieli. Te, wraz z podpisami, muszą znaleźć się na umowie. Kiedy jeden z nich nie może się stawić, niezbędne będzie przedstawienie pełnomocnictwa w sprawie udzielenia zgody na sprzedaż auta.
W przypadku zakupu pojazdu ze współwłaścicielem, w umowie także należy wpisać dane wszystkich kupców. Co więcej, muszą oni solidarnie opłacić podatek PCC i osobiście zgłosić się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować samochód (chyba, że zostanie udzielone jednemu z nich pełnomocnictwo).
FAQ
Czy współwłaściciel musi być przy sprzedaży auta?
Zasadniczo współwłaściciel pojazdu powinien być przy sprzedaży samochodu. Jeśli jednak z jakichś powodów nie może uczestniczyć osobiście, drugi właściciel powinien dysponować pisemnym upoważnieniem do podpisania umowy sprzedaży samochodu.
Czy na umowie kupna-sprzedaży musi być wpisany współwłaściciel?
Na umowie kupna i sprzedaży muszą być dane wszystkich współwłaścicieli.
Czy można sprzedać auto bez zgody współwłaściciela?
Nie, auto nie może zostać sprzedane bez zgody wszystkich współwłaścicieli.