18 września 2023

Uszkodzona pompa olejowa – jakie daje objawy?

Pompa oleju
Zdjęcie: Wikimedia Commons.

Odpowiednie smarowanie elementów silnika jest podstawą, aby działał prawidłowo. Bez tego każda jednostka uległaby zatarciu. Czym jest i jak działa pompa, dzięki której olej dociera do zakamarków silnika?

Pompa olejowa, bo niej mowa, to podzespół, o którym warto wiedzieć nieco więcej. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tą częścią.

Czym jest pompa olejowa?

Praca jednostki napędowej bez odpowiedniego smarowania jest praktycznie niemożliwa. Elementy, z których się składa, współpracują ze sobą szybko i z dużą siłą. Gdyby pomiędzy nimi nie zastosowano oleju, w rezultacie doszłoby do zatarcia silnika. Jednak środek smarny musi być w jakiś sposób dawkowany. Odpowiada za to pompa olejowa.

Jak działa pompa olejowa?

Pompa olejowa zasysa, a następnie wtłacza olej pod odpowiednim ciśnieniem do kolejnych kanalików silnika. Zapewnia to prawidłową pracę jednostki napędowej i związanych z tym poszczególnych elementów.

Uszkodzona pompa oleju – objawy

Szczęście w nieszczęściu, objawów usterki nie sposób przeoczyć. Należą do nich:

Jak zwiększyć ciśnienie oleju w silniku?

Niskie ciśnienie oleju w silniku nie wróży nic dobrego. Usterka pompy oleju może być jedną z przyczyn, ale nie musi. Powodem takiego stanu rzeczy często jest wyeksploatowanie i zły stan jednostki napędowej.

Elementy takie jak zużyte pierścienie, uszczelniacze czy wypalone gniazda zaworowe mogą zwiastować kosztowny remont silnika. Konieczny, aby zaprzestać przedostawania się oleju do jednostki napędowej. Przywrócenie szczelności i naprawa zużytych elementów powinny w tym przypadku być lekarstwem na zbyt niskie ciśnienie oleju.

Ile kosztuje naprawa pompy olejowej?

Można przyjąć, że średni koszt regeneracji pompy olejowej to kilkaset zł. Oczywiście istnieją wyjątki, kiedy kwota ta staje się wyższa.

Ile kosztuje pompa oleju?

W odniesieniu do popularnych na rynku modeli i dobrych jakościowo zamienników, średni koszt zakupu nowej pompy olejowej wynosi kilkaset złotych. Może jednak wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

Takie kwoty pojawią się w przypadku droższych, ale i bardziej skomplikowanych konstrukcyjnie samochodów. Modeli, w których z uwagi na dużą moc, odpowiednie smarowanie jest jedną z kluczowych kwestii.

Na czym polega naprawa pompy oleju?

Naprawa polega w tym przypadku na regeneracji zużytego elementu. Na rynku można znaleźć wiele firm profesjonalnie zajmujących się tego typu usługą. Odpowiednio zregenerowana pompa w niczym nie ustępuje trwałością fabrycznie nowej.

W trakcie tego procesu wymieniane są między innymi takie elementy jak uszczelki czy łożyska. Równie ważne jest też staranne wyczyszczenie pompy. Eliminacja zabrudzeń to czynność, której nie można pominąć w trakcie tego zabiegu. Równie istotnym etapem jest wykonanie testów ciśnieniowych i przepływowych, które potwierdzą skuteczność przeprowadzonej regeneracji.

FAQ: najczęściej zadawane pytania

Jak rozpoznać uszkodzona pompę oleju?

Charakterystyczne objawy to:

  • niskie ciśnienie oleju, o czym informuje komunikat komputera pokładowego lub zapalenie się odpowiedniej kontrolki
  • temperatura silnika szybko wzrasta i jest wyższa niż dopuszczalna
  • silnik da się uruchomić dopiero za którymś razem

Czy pompa oleju może hałasować?

Odgłosy pracy pompy trudno usłyszeć, ale w następstwie awarii tego elementu silnik zdecydowanie głośniej pracuje. Metaliczne dźwięki i stuki dochodzące spod maski to coś, czego nie powinniśmy ignorować. Dlatego w takim przypadku należy jak najszybciej udać się do mechanika.

Jak sprawdzić, czy pompa oleju działa?

W tym celu należy sprawdzić ciśnienie oleju. Jeśli samochód nie jest wyposażony w odpowiedni wskaźnik, to udajmy się do profesjonalnego warsztatu. Wielu mechaników dysponuje specjalnymi urządzeniami, pozwalającymi ocenić stan pompy oleju.